3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Február közepén megmetszhetem már a fügét?

Agrofórum Online

Segítségüket kérem! Megmetszhetem már a fügét? Hogyan metszek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Nem érdemes a füge metszését még elkezdeni, ajánlatos pár hetet ezzel a folyamattal várni, amíg az időjárás kicsit enyhül. Metszés szempontjából általában a tél végi, tavasz eleji időjárás tekinthető optimálisnak. Enyhébb körülmények esetében február közepén is metszhetjük a fügét, viszont fontos, hogy erős lehűlések a metszés után már ne következzenek. A metszést tavasz elején is el lehet végezni, egy dolog fontos, hogy ne várjuk meg, amíg a növény fakadása megkezdődik!

Lényeges, hogy a többi gyümölcsfaj metszése során a fügét se hagyjuk ki a sorból! A többi fához hasonlóan a fügefa/fügebokor mérete, termésének minősége és mennyisége is csak ezzel a beavatkozással tartható meg. A metszésben nem részesített bokrok és fák hamar elsűrűsödhetnek, belső részeik felkopaszodhatnak a fényhiány következtében, melyre a füge, fényigényes növényfaj lévén nagyon hajlamos.

A metszést kezdjük a beteg és száraz, esetlegesen télen elfagyott részek lemetszésével, ezeket tőből kell eltávolítanunk! Ezután a rendelkezésre álló, maradék, egészséges részekből válogassunk, vagyis ritkítsunk! Azon részek lemetszését részesítsük előnyben, melyek vékonyak, nem erőteljesek, rossz irányba, befelé nőnek, a belső részek megvilágítottságát zavarják, sűrítik a koronát. A termések kinevelése szempontjából az éves vesszők tekinthetők a legfontosabbnak, így az ennél öregebb fás részek eltávolítására érdemes hagyatkozni.

A korona fenntartó metszésének végeztével kezdjünk csak bele a növény magasságának korlátozásába, hiszen ekkor már csak a megmaradt részek visszametszésével kell foglalkoznunk. A visszametszést mindig egy kifelé álló rügy felett végezzük, ezzel segítve elő, hogy a koronába minél több fény tudjon bejutni. A füge a metszésre nem érzékeny növényfaj, így bátran hozzá lehet kezdeni akár kezdő kertészek számára is.

Erős metszés hatására kiválóan képes a növény megújulni, viszont ebben az esetben érdemes a levágott részek alján nagyobb méretű csonkot hagyni, a növény kihajtását így elősegíteni. Az elöregedett fügefák erős metszés hatására szintén jól megújulnak, sok friss hajtást hoznak, viszont terméseik mennyisége és minősége az adott évben jelentősen lecsökkenhet. A metszés végeztével nem szabad elfelejtkezni a nagyobb sebek kezeléséről, lezárásáról sem, ezzel akadályozva meg a betegségek kialakulását.

Kiemelt kép: Pixabay

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.

6 fügetermesztési hiba, amit el kell kerülnünk

2024. augusztus 15. 08:10

A füge termesztésével kapcsolatban az a legbosszantóbb, hogy mindenki azt mondja, milyen könnyű fügét termeszteni, hiszen alig van vele tennivaló.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

2024. december 3. 04:37

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem?