Szeretnék választ kapni arra, hogy miért sárgul, majd hullik le a teleltetés alatt álló leander levele?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A leander egy mediterrán származású növényfaj, így a téli hideg körülményeket biztonságosan csak fagymentes helyen képes átvészelni. A kertben végzett teleltetés nem minden esetben vezet sikerhez, hiszen ez nagymértékben függ a hőmérséklet alakulásától, illetve a növény megválasztott helyétől, esetleges takarásától.
A benti teleltetés nem különösebben bonyolult feladat. A beteleltetés előtt viszont kiemelt szerepet kap a növény átvizsgálása, betegségektől és kártevőktől való mentességének megvizsgálása. Nagy bosszúságot eredményezhet a megbújt kártevők téli időszakban történő további felszaporodása és kártétele. A legtöbb gondot talán a takácsatkák okozzák, hiszen ezek kezdeti jelenléte nem okoz jelentős feltűnést a növényen. Nagyobb egyedszámú szívogatásukkal viszont már a levél jelentős arányú elszíneződését, sárgulását, majd lehullását idézik elő. A takácsatkák jelenlétét legjobban, a levél elszíneződése mellett, a levelek fonáki oldalán megtalálható finom szövedéke jelzi.
A kártevők közül a pajzstetű, levéltetű, de az üvegházi molytetű is károsíthat még teleltetés alatt. Az említett kártevők azonban szemmel jól láthatók, emellett az általuk ürített mézharmat, majd a rajta megjelenő korompenész is segít azonosításukban. A beteg növény leveleit ajánlatos mihamarabb, még a telelés alatt is legalább egy nedves ronggyal áttöröli, a kártevők nagy részétől pedig így megszabadulni.
A levélsárgulás viszont akár a növény természetes levélhullási folyamatának is tekinthető, amennyiben nem súlyos, pár levelet érintő, lassú, fokozatos hullást tapasztalunk meg. Az elöregedett, funkciójukat vesztett levelek hullása ugyanis a tél folyamán egyaránt folytatódhat.
Természetesen a teleltetés körülményeinek is hatása van arra, hogyan is érzi magát növényünk. Fontos, hogy elegendő fényt tudjunk télen is biztosítani, mivel ennek hiányában rövid időn belül súlyos felkopaszodás várható. Az öntözést a hőmérséklethez mérten végezzük, hiszen túl sok vízre a növénynek ilyenkor nincsen szüksége, az edényben álló víz is mindenképp károsan hat a növény gyökerére. A talajt azonban soha ne hagyjuk teljes mértékben kiszáradni, hiszen ez szintén nem kívánt levélveszteséget tud okozni a növénynek!
Kiemelt kép: Pixabay