Mely növényeknél és hogyan alkalmazzuk a lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Információt szeretnék kérni arról, hogy milyen növényeket és hogyan érdemes lemosó permetezésben részesíteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lemosó permetezés tervezése során a legtöbb kerttulajdonos csak a gyümölcsfák, illetve a szőlő kezelésére, azok egészségének megőrzésére szokott gondolni. Nem árt azonban a kert többi fáját sem szemügyre venni a vegetációs időszak során, a károsítók és a betegségek mértékétől függően pedig a lemosást elvégezni. A bogyós gyümölcsfajokon, lombhullató fákon, bokrokon és cserjéken, beleértve tehát a dísznövényeket egyaránt szükségessé válhat a kezelés.

A legtöbb kertben előforduló rózsa esetében a lemosással pl. a telelő levéltetvek, valamint számos gombás betegség elleni védelmet alapozhatjuk meg. A fákon ezeken kívül, azok sokféleségéből is adódóan, több más károsító szervezet ellen is hatékony beavatkozásnak számít a lemosás. A leggyakrabban a kártevők közül az atkák, levéltetvek, pajzstetvek, illetve levélbolhák egyedszámát tudjuk ezzel a permetezéssel csökkenteni. A kórokozók közül a moníliafajok, a tűzelhalás, a lisztharmat, illetve több levélfoltosságot okozó gombás betegség ellen is hatékony eljárásnak bizonyul, nemcsak ősszel, hanem tél végén egyaránt.

Fontos, hogy pár szabályt a lemosó kezelés során betartsunk! Tél vége felé, enyhe időjárás esetében, 10 fok feletti hőmérsékleten a lemosás már elvégezhető, de a rügypattanás körüli időszakban sem késtünk még el a folyamattal. Első körben nagyon fontos tudnunk azt, hogy az adott fajon milyen kártételek fordultak elő az előző évben, mi ellen is szeretnénk a kezelést elvégezni.

A kártevők ellen az olajtartalmú készítmények, míg a gombás és bakteriális fertőzések ellen a réz hatóanyag felhasználásával lehetünk eredményesek. A kén a lisztharmatgombák mellett az atkák egyedszámának gyérítésére használható fel. A hatóanyagok egymással kombinálva is kijuttathatók, így egyszerre akár több károsító ellen is tudunk védekezni.

A lemosást, ahogyan a nevében is benne van, nagy lémennyiséggel kell elvégezni, ügyelve arra, hogy a fa minden részére jusson a permetléből! A fa összes fás részét, beleértve a törzset, a kéregrepedéseket szükséges átpermetezni. A kellő odafigyelés mellett végzett permetezéssel érhető el csak a legtöbb károsító telelő alakjának gyérítése.

Kiemelt kép: Pixabay

Kénes kérdés!

2022. szeptember 5. 06:32

Hogyan is viselkedik a kén a talajban és milyen további szerepet tölt be a növényi fejlődésben?

Optimális hozam a repcében

2022. július 28. 07:32

A repce tápanyag-utánpótlást megelőző legfontosabb művelet a tervezés.

Meddig várjunk az őszi lemosó permetezéssel?

2022. szeptember 30. 04:37

Kérem a segítségüket abban, hogy meddig érdemes várni az őszi lemosó permetezéssel?

NS, azaz kénes nitrogénlombtrágyák. Ez is egy megoldás!?

2023. március 29. 06:38

Ha már talajon keresztül nem adtunk ki nagyobb mennyiségben ként, akkor ezt tegyük meg állományban. Ma már a kén szükségességéről nem kell oldalakat írni. De vajon lombon keresztül megéri a pótlása?