Kiskerti teendők

Kora tavaszi metszés: mihez ne nyúljunk még?

Agrofórum Online

A tavaszi metszés sok kerti növény fejlődéséhez elengedhetetlen, azonban vannak olyan dísznövények és gyümölcsök, amelyeknek kifejezetten ártalmas lehet.

Ha rosszkor metszünk, azzal csökkenthetjük a virágzást, kórokozóknak nyithatunk utat, vagy akár a növény legyengülését is okozhatjuk. Nézzük meg, mely növényeket kell elkerülni a tavaszi metszés során!

Tavasszal virágzó cserjék és díszfák

Ezek a növények az előző évben kifejlődött hajtásokon hozzák virágaikat, ezért ha tavasszal metsszük őket, eltávolítjuk a virágzásra kész bimbókat. Az ilyen növényeket a virágzás után érdemes metszeni. Ilyen növény például az orgona, az aranyvessző vagy a hortenzia.

Nedvet eresztő fák és cserjék

Ezek a növények a tavaszi nedvkeringés megindulásakor sok nedvet veszítenek a metszési sebeken keresztül. Ez legyengítheti őket, és fogékonyabbá teheti a betegségekre. Ezeket a fákat és cserjéket késő nyáron vagy kora ősszel érdemes metszeni, amikor a nedvkeringés lelassul. Például a nyírfát, a diófát és a gesztenyefát.

Fenyőfélék és örökzöldek

A legtöbb örökzöld nem igényel rendszeres metszést, és ha tavasszal visszavágjuk őket, azzal csökkenthetjük az új hajtások képződését. A radikális metszés pedig kárt tehet bennük, hiszen sok fenyő nem képes a visszavágott ágrészekből új hajtásokat hozni. Az örökzöldek metszésére legjobb időszak a késő nyár vagy kora ősz.

Bogyósok

Bár sok bogyós gyümölcsöt hozó növény jól tűri a tavaszi metszést, vannak olyanok, amelyek esetében nem ajánlott ilyenkor metszeni. Egyes fajtáknál a virágzat már az előző évi hajtásokon kialakul, így a metszéssel csökkentjük a termésmennyiséget.

Az ősszel termő málnafajtákat csak tél végén kell metszeni. A túl erős tavaszi metszés csökkentheti a ribizli termését is. Az áfonyát a tavaszi metszés szintén visszafoghatja a bogyók fejlődésében.

Érzékeny növények

Bizonyos növények kérge érzékeny a sérülésekre, amelyek tavasszal könnyen fertőződhetnek. Ha ezeket ilyenkor metszik, az növeli a kórokozók bejutásának esélyét. Ilyen a cseresznyefa, a meggyfa, a barackfa vagy a bükk.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Hogyan kell metszeni a hibiszkuszt?

2024. február 27. 04:36

Segítségüket kérném hibiszkusszal kapcsolatos kérdésem megválaszolásában: hogyan kell metszeni ezt a növényt?

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Miért hullott le tavaly a meggy éretlenül a fáról?

2023. március 2. 04:38

Mi okozhatta tavaly a meggynél, hogy a termés pirosas-sárgás színben idő előtt lehullott? Természetes hullás vagy más állhat a háttérben? Kérem véleményüket az esetről, hátha idén elkerülhetjük az ebből adódó veszteséget!

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.