Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

KITE Zrt.

A mezőgazdaságot napjainkban folyamatosan változó környezet jellemzi. Az egyre szigorodó jogszabályok és az adminisztrációs terhek növekedése miatt a termelőknek egyre nagyobb szükségük van szaktanácsadókra. De mit is jelent pontosan a szaktanácsadás, és hogyan segíti a gazdákat a mindennapi döntésekben?

A KITE Podcast legújabb adásában Dr. Szabó Emese innovációs főigazgató-helyettes vendégeivel, Székely Erikával a NAK Szakképzési és Szaktanácsadási Igazgatóság igazgatójával, Dr. Ágoston Tamással mezőgazdasági szaktanácsadóval, növényorvossal, talajvédelmi szakértő asszisztenssel és Kecskés István fejlesztőmérnökkel járta körül a szaktanácsadás jelenlegi helyzetét Magyarországon.

A beszélgetésből kitűnik, hogy a szaktanácsadók hivatalosan 18 szakterületen nyújthatnak szakmai támogatást a termelőknek, legyen szó többek között növényvédelemről, tápanyag-gazdálkodásról vagy akár precíziós mezőgazdasági megoldásokról. Ugyanakkor az is szaktanácsadónak számít, akitől valóban hasznosítható tudást kapnak a gazdák – akár formális, akár informális keretek között.

A beszélgetés során kiderült, hogy a gazdálkodók egyre inkább felismerik a szakértői támogatás jelentőségét. A jó szaktanácsadók nemcsak a jogszabályi megfelelésben segítenek, hanem az eredményesebb, hatékonyabb és jövedelmezőbb gazdálkodásban is kulcsszerepet játszanak. Éppen ezért fontos csapatban gondolkodni és adott esetben több szaktanácsadóra támaszkodni.

A szakértők szerint a szaktanácsadói munka a következő években még inkább a komplex szemléletmódra és az adatvezérelt döntések támogatására fog épülni. A precíziós technológiák alkalmazása nélkül a gazdálkodás nehezebbé válhat, ezért a tanácsadóknak is folyamatosan fejleszteniük kell tudásukat, hogy naprakész információval szolgáljanak ügyfeleiknek.

A beszélgetés során szóba került az is, hogy a szaktanácsadás területén szükség van-e a fiatalításra. A szakmában dolgozók felelőssége óriási, hiszen megszerzett tapasztalatuk átadása nemcsak a termelők gazdasági eredményességét, hanem a fenntarthatóságot és a környezeti hatásokat is befolyásolják. Ha kíváncsi milyen fontos információk, izgalmas kérdések hangzottak el a beszélgetés során tekintse meg a KITE podcast adását.

Ha csak hallgatni szeretné itt teheti meg!

KATTINTSON!

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

ARASZ: a megoldás az adminisztrációs problémákra

2023. augusztus 22. 06:40

Az AKG az EGN a nitrát érzékeny területek, vagy épp állattartás miatt sokan úgy érzik, hogy az adminisztráció megkönnyítése, és talán az egyszerűbb jogszabálykövetés miatt keresniük kell egy szoftvert, ami a kezük alá dolgozik.

AKG-ÖKO adminisztráció, Web-GN, Nitrát, Gazdálkodási napló vezetése – az ARASZ a megoldás!

2022. október 3. 06:34

Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél. Gazdálkodási napló vezetésére szinte mindenki kötelezett, a WEB-GN és Nitrát adatszolgáltatás is nagyon sok gazdálkodót érint. Miért dolgozna ugyanazokkal az adatokkal háromszor négyszer? Miért ne használna egy profi több ezer gazdálkodási napló esetében már bizonyított rendszert? Az adatok gyors, egyszerű rögzítésére, kezelésére az ARASZ a megoldás!

Flottakövetés extrákkal – Támogató rendszerrel segítik a gazdákat

2023. január 30. 13:00

Folyamatos kontroll a gép és az éppen zajló munka felett? Magasabb munkaminőség kevesebb veszteséggel? Alacsonyabb szervizköltség? Mindez lehetséges az AGROTEC Magyarország Kft. legújabb, flottakövetésen alapuló műszaki távfelügyeleti rendszerével. Az AConnect elnevezésű szervizszolgáltatást a vállalat az AGROmashEXPO kiállításon mutatta be.

Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt - csökken az adminisztráció

2020. december 26. 04:36

A törvény célja a magyarországi szőlő-bor ágazat hatékonyságának, fenntarthatóságának és jövedelmezőségének javítása.