Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Olajos magvak piaca: kihívások és lehetőségek a repce, napraforgó és szója termesztésében

KITE Zrt.

Az olajos magvak piaca évről évre komoly kihívások elé állítja a termelőket. Az időjárási szélsőségek, a nemzetközi kereskedelmi folyamatok és a jogszabályi változások egyaránt befolyásolják a repce, a napraforgó és a szója termesztésének jövedelmezőségét.

A KITE Podcast legújabb epizódjában Hadászi László innovációs főigazgató beszélgetett Kovács István Dezső terménykereskedelmi üzletág-igazgatóval és Kiss Róbert kereskedelmi osztályvezetővel arról, milyen trendek és piaci hatások alakítják jelenleg az ágazatot.

Az elmúlt években a repce vetésterülete jelentős ingadozásokat mutatott, nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte is. A szélsőséges időjárás, különösen az aszályos periódusok, komoly kihívásokat jelentenek a termelők számára.

A beszélgetés során szakértőink kiemelték, hogy a biodízelipar továbbra is meghatározó szerepet játszik a piac alakulásában. A nemzetközi piacokon a magyar repce keresett termék, ugyanakkor az exportlehetőségek kihasználása nagyban függ a globális ármozgásoktól és az európai uniós szabályozásoktól.

Napraforgó: az ukrán napraforgóolaj nyugat-európai piacokon való jelenléte

A napraforgó esetében az egyik legégetőbb kérdés továbbra is az ukrán napraforgóolaj nyugat-európai piacokon való jelenléte és annak következményei. Az elmúlt években az ukrán termények jelentős mennyiségben áramlottak be az európai piacokra, ami nyomást gyakorolt a hazai árakra.

A beszélgetés során arra is kitértek, hogy milyen stratégiák segíthetik a magyar termelőket abban, hogy versenyképesek maradjanak. Az LO és HO napraforgó vetésterületének várható alakulása szintén kulcskérdés. Az időzítés szempontjából pedig felmerült a kérdés: előkötésben vagy inkább a betakarítás után érdemes értékesíteni a terményt?

Szója: új kihívások

A szója kapcsán előkerült többek között az is, hogy milyen lehetőségek vannak a magyar szója értékesítésére belföldön és nemzetközi szinten.A szakértők szerint a magyar szója értékesítési lehetőségei továbbra is adottak, ugyanakkor a minőségi követelmények egyre szigorúbbak. A vetésterületek alakulására és az árak várható mozgására vonatkozóan is megosztották előrejelzéseiket.

A teljes beszélgetést itt tekintheti meg:

Ha csak hallgatni szeretné, itt teheti meg:

KATTINTSON!

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Az EU júliustól vámot vet ki az orosz és fehérorosz gabonára

2024. június 2. 16:10

Július 1-től az Európai Unió vámot vet ki az Orosz- és Fehéroroszországból származó gabonafélékre, olajos magvakra, hogy leállítsa a behozatalukat.

Az ukrán betakarítás 46,7 millió tonnánál tart

2023. október 7. 16:10

Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője eddig 46,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as évben – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Agrárlogisztikai központ épült Tolna megyében

2018. november 15. 08:17

A létesítményt egy 600 négyzetméteres épületben alakították ki, ahol 3,4 tonna kapacitású szárító berendezést helyeztek el; a központ feladata lesz az olajos magvak begyűjtése a termelőktől, és az, hogy a termést szárítással alkalmassá tegye a feldolgozásra.