Házikert

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

Agrofórum Online

A talajvizsgálat az egyik olyan elhanyagolt dolog, amit minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondom az okokat.

A talajvizsgálat egy sokak szerint költséges dolog, pedig egy megfelelő laborral teljesen elérhető áron van. Kb. 15-20.000 Ft-ból megvan és rengeteg olyan információt tudunk meg a kertünk talajáról, amit nem is gondoltunk volna.

Régi talajadatok kontra valóság

Tudok sajnos olyan kerttervezőt, aki csak a régi, 1960-as évekbeli talajtani adatokból dolgozik és elég csak a helyrajzi számot bemondani és már mondja is a talaj milyenségét. Ezzel az a hihetetlenül nagy baj, hogy a talaj ennél összetettebb, és kb. 60 évnyire vagyunk attól, amit akkor mértek.

Ha másképp műveltük a talajt, tápanyagokkal és szerves anyaggal dúsítottuk, talajtakarást használtunk, talajcsere után gondos gazdái lettünk, akkor máris a gyökérszinten teljesen más talaj van, mint amit akkor régen felmértek. Mi meg ez alapján tájékozódunk és nem a jelenlegi helyzet alapján.

Nem ismerik fel sokan a talajukat

Mióta a Gardenexpon ingyenes tanácsadást tartok, úgy jó 15-17 éve, azóta kérek talajmintát hozni az elém ülőktől. Ez azt is jelenti, hogy egy fél kilogramm kerti földdel érkeznek tanácsadásra az emberek és mindig megkérdezem, hogy szerintük milyen a talajuk. A leggyakoribb válasz a homok és az agyag. Közben a valódi talajok sokkal sokszínűbbek és az egészben az a kellemetlen, hogy sokan homoknak hiszik az agyagot és fordítva is – ez a tapasztalat. Tisztelet a kivételnek, de innen szép nyerni.

Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál
Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál

Egy rossz talajismerettel viszont sok százezer forintot lehet az ablakon kidobni növényvásárlásnál, mert bizony nem minden növény szeret minden talajt, főleg a manapság nagyon divatosakkal célszerű vigyázni.

Mészkerülő vagy mésztűrő növények

Laikusként az is kihívás lehet, hogy vajon a kert talaja meszes-e vagy sem? Ha meszes talajba mészkerülő növény kerül, akkor az vagy senyvedni fog vagy ki is pusztul (növénye válogatja). Nem is célszerű ezzel kísérletezni, főleg új kert építésekor, hiszen minek költünk olyan növényre, mely aztán megy a komposztdombra?

Tehát egy talajvizsgálat már ezért is fontos lesz.

Tápanyagot, de milyet?

Főleg biokertészkedésnél igaz az, hogy ha az alapok nem megfelelőek, akkor nehéz lesz biogazdálkodni. Egy talajvizsgálati jegyzőkönyv megmutatja a talaj szerkezetét, az alapvető ásványi anyagok, tápanyagok mennyiségét is. Ha egyik tápelem alacsony szinten van a normálishoz képest, akkor már célzottan tudjuk pótolni. Vagy mivel látható a talaj anyageloszlása, szemcsemérete, szerkezete, így tudjuk azt is, hogy kell-e lazítani, kell-e humuszt pótolni vagy sem – legyen az bármilyen formában.

Mivel minden talajtípust másképp kell feljavítani és nincs olyan univerzális Szent Grál, ami mindenhol igaz, így egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz e téren is.

Kiemelt kép: Pixabay

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Sok eső, fejlett növények, várható tápanyaghiányok

2022. december 15. 08:35

A késő ősz sok helyen jelentős csapadékot hozott. Végre elkezdtek a talajok nedvességgel feltöltődni (sajnos, csak 40–50 cm mélységig), azonban hideg nélkül a növények vegetációja nem áll meg.

Mérleg szerinti tápanyagellátás a szabadföldi paprikatermesztésben I.

2021. szeptember 27. 05:40

A korszerű tápanyagellátás a paprika esetében is, mint általában a növénytermesztésben két pillérre épül, a mérlegelvű tápanyagellátásra és a fajlagos trágyaigényre.

Mitől barnul meg a birs gyümölcsének húsa?

2022. november 11. 04:36

Bár idén sokat termett a birsalmánk, gyümölcsének húsa barna. Éretten szedtük és saját pincében tároltjuk. Már előző években is tapasztaltuk ezt az elváltozást. Mi okozza, lehet védekezni ellene?

Mi is a haszna a földigilisztának? Hogyan segíthetjük szaporodásukat?

2022. április 29. 05:38

Úgy tudom, hogy a földigiliszta hasznos a kert talajában. Szeretném megtudni, hogyan segíthetem elő a felszaporodásukat?