24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Kiskerti teendők

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

Agrofórum Online

A babérmeggy szaporítása nemcsak költséghatékony megoldás, hanem egyben remek lehetőség arra is, hogy saját kezűleg gondozott, erős növényekkel bővítse kertjét.

Ez az örökzöld díszcserje gyors növekedésével, sűrű lombjával és ellenálló képességével ideális választás sövényként vagy térhatárolóként.

Ha pedig van néhány jól fejlett példánya, érdemes megismerkednie a babérmeggy (Prunus laurocerasus) dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Babérmeggy szaporítása

Babérmeggy szaporítása

Vízben történő dugványozás

A vízben történő dugványozás sikerének kulcsa a megfelelő hajtás kiválasztása és a gondos előkészítés. Ehhez késő tavasszal vagy nyár elején válasszon 10-15 cm hosszú, egészséges, félfás hajtásokat, amelyeket a növény aktuális szezonban fejlődött részeiről metsszen le.

A levágott hajtás alsó leveleit távolítsa el, a felső leveleket pedig hagyja meg, szükség esetén felezze meg őket, hogy csökkentse a párologtatást.

A dugványokat helyezze egy tiszta, átlátszó üvegedénybe, majd töltse fel szobahőmérsékletű vízzel úgy, hogy a szárak alsó néhány centimétere vízbe kerüljön. Fontos, hogy az edény világos, de közvetlen napfénytől védett helyre kerüljön, mert a tűző nap felmelegítheti a vizet, ami gátolja a gyökérképződést.

A vizet ajánlott hetente cserélni, hogy megelőzze a baktériumok és algák elszaporodását, és mindig biztosítson tiszta, oxigénben gazdag környezetet a fejlődő gyökerek számára. A gyökérképződés akár 3-6 hétig is eltarthat; ez idő alatt türelemre és rendszeres ellenőrzésre van szükség.

Amikor a gyökerek már 2-5 cm hosszúra nőttek, a dugványokat óvatosan átültetheti tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű virágföldbe, majd rendszeresen öntözze őket, hogy meginduljon a további fejlődés.

Dugványozás talajban

A babérmeggy szaporítása talajban az egyik legmegbízhatóbb módszer, ha erős, egészséges növényeket szeretne nevelni a kertjébe. A siker kulcsa a megfelelő hajtás kiválasztása, az előkészítés és a jó vízáteresztő talaj biztosítása.

A nyár közepe a legideálisabb időszak a félfás dugványok szaporítására, amikor a hajtások már részben fásodtak, de még nem túl öregek. Vágjon le 10-15 cm hosszúságú, friss hajtásokat, az alsó leveleket távolítsa el, és a dugvány végét mártsa gyökereztető hormonba. Ez jelentősen megnöveli a babérmeggy dugványozásának sikerességét, különösen akkor, ha még nincs sok tapasztalata.

Ezután ültesse a dugványokat laza szerkezetű, jó vízelvezetésű talajba, például homok és tőzeg keverékébe. Fontos, hogy a talaj ne tartsa túl sokáig a nedvességet, mert a pangó víz rothadáshoz vezethet.

A dugványokat helyezze világos, de közvetlen napfénytől védett helyre, és ügyeljen arra, hogy a közeg mindig enyhén nedves maradjon. A párásabb mikroklíma elősegíti a gyökérképződést, ezért érdemes áttetsző fóliával lefedni a cserepet, hogy bent tartsa a nedvességet. A gyökeresedés általában 4-6 hét alatt indul meg, ekkor már láthatók lesznek az első új hajtások.

Közvetlenül szabadföldben

A szaporítása szabadföldben akkor lehet igazán sikeres, ha megfelelő időzítéssel és gondos előkészítéssel történik. Az ideális időpont inkább szeptember körül van, amikor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökérképződés meginduljon, ugyanakkor a levegő már hűvösebb, ami csökkenti a párologtatást.

Ha közvetlenül a kertbe szeretné ültetni a félfás dugványokat, válasszon olyan árnyékos vagy félárnyékos helyet, ahol a talaj jó vízelvezetésű, és előzetesen lazítsa fel a talajt, hogy a friss gyökerek könnyen behatolhassanak.

A dugványokat körülbelül 5-8 cm mélyre ültesse, az alsó levelek eltávolítása után, majd enyhén nyomkodja meg körülöttük a földet. Fontos, hogy a talaj mindig enyhén nyirkos maradjon, különösen az első néhány hétben.

A hidegebb idő beköszöntével érdemes a dugványokat fóliával vagy áttetsző műanyagpalackkal letakarni, így stabilabb mikroklímát biztosíthat számukra.

Szaporítás homokban

A szaporítása homokban kifejezetten hatékony módszer, különösen akkor, ha gyors gyökeresedést szeretne elérni és minimalizálni a rothadás kockázatát.

Dugványozása homokos közegben stabilabb eredményt adhat, mint a vízben való gyökereztetés, mivel a gyökerek azonnal a talajszerű közeghez alkalmazkodnak. Ehhez válasszon egészséges, félfás hajtásokat nyár elején vagy közepén, majd az alsó leveleket távolítsa el, a felsőket pedig hagyja meg.

A levágott végét mártsa gyökereztető hormonba, hogy felgyorsítsa a gyökérképződést, és ültesse azonnal nedves, tiszta kvarchomokba vagy homok és perlites keverékbe, amely biztosítja a kiváló vízelvezetést és levegőzést.

Érdemes árnyékos, szélvédett helyen tartani, és áttetsző fóliával vagy palackkal letakarni, így párás mikroklímát alakíthat ki, ami jelentősen javítja a gyökeresedés esélyét.

A babérmeggy homokos gyökereztetése során fontos, hogy a közeg mindig enyhén nedves maradjon, de ne túl vizes, mert a túlöntözés könnyen visszavetheti a fejlődést. Első gyökerek már néhány héten belül megjelenhetnek, és amikor ezek elérik a 2-5 cm-t, a kis növénykék átültethetők végleges talajba.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Örökzöld tippek a díszkertbe: mit ültessünk most?

2022. október 20. 05:36

Milyen örökzöldeket ültessünk az őszi díszkertbe? Erről hoztam most pár gondolatot.

Miért barnulnak a babérmeggy levelei?

2022. augusztus 21. 04:36

Milyen igényei vannak a babérmeggynek? Miért barnulnak el a babérmeggy levelei?

Mitől sárgulnak és barnulnak a babérmeggy levelei?

2025. április 11. 04:40

Mi okozhatja a babérmeggy levelén a képen látható tüneteket? A levelek barnulása és sárgulása a növény alsóbb levelein tapasztalható, sajnos a tünetek által a növény kopaszodása is megindult. Ültessem át nagyobb cserépbe? Hogyan orvosolhatnám ezt?

Mik lehetnek a fekete képletek a babérmeggy levelein?

2023. június 21. 04:36

A csatolt képeken látható fekete képletek jelennek meg a babérmeggy levelein szinte minden évben (4 éves telepítés). Azt mondják, hogy gubacsatka, de Flumite-al permetezve sem változott a helyzet. Szeretném tudni mi lehet ez, hogy tudjak ellene védekezni!