Mitől barnul a babérmeggy levele?

Mitől barnul a babérmeggy levele?

Agrofórum Online

B. Árpád kérdése: Ültetés után 2,5 héttel barna foltosodás jelent meg a babérmeggy levelein. Gombafertőzésre gyanakodtam, ezért gombaölő szerrel megpermeteztem a növényeket, a bebarnult leveleket előtte eltávolítottam. Sajnos a permetezés után 4-5 nappal ismét látható a barnulás a leveleken. Mi lehet a probléma és hogyan lehetne védekezni ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A babérmeggyen több kórokozó megjelenése is okozhat növényvédelmi problémát. Mellékelt kép hiányában összefoglaltam az általánosságban babérmeggyen előforduló, gondot okozó gombás betegségeket. A leggyakoribb problémát, a babérmeggy levéllyukacsosságát a csonthéjas gyümölcsféléken (kajszi, őszibarack) is károsító Stigmina carpophyla gomba okozza. A tünetek a leveleken eleinte kisebb 2-3 mm-es kör alakú formában jelennek meg, majd a foltok kiesnek, és a lyukas levelek jelzik a gomba megtelepedését. A kórokozó a leveleken és a vesszőkön telel. Fertőzésének kedvez a párás, csapadékos időjárás.

A babérmeggy glöospóriumos levélfoltossága (Gloeosporium phacidiellum) által okozott tünetek a leveleken vörösbarna árnyalatú foltok formájában jelennek meg. A foltok koncentrikus körökből állnak össze, majd a levél szövetei elhalnak és a foltok kiesnek. A ceutospórás levélfoltosság tünetei nagyméretű, kerek, barna színű, koncentrikus foltok, melyekben fekete pontszerű gombaképletek figyelhetőek meg.

A gombás betegségek ellen hasznos módszer az Ön által alkalmazott beteg növényi részek eltávolítása is. Erős fertőzés esetében a foltbetegségek elleni készítményekkel védekezzünk, ha szükséges azok megismétlésével (10-14 naponta) permetezzünk le növényeinket (réz, makoceb, metiram). A babérmeggy permetezésénél a megfelelő hatás elérése érdekében tapadásfokozó adalékanyag használata is ajánlott.

A foltbetegségek mellett gyakori betegsége a babérmeggynek a lisztharmat is, ennek a megjelenésére is érdemes odafigyelni. A kórokozó főként a hajtásvégi fiatal leveleket fertőzi meg. A lisztharmat a leveleken fehéres bevonatot képez, a levél deformálódik és hullámosodik. A fehéres bevonat alatt a levél vörösre színeződése, majd elhalása figyelhető meg. A kórokozó ellen pl. azoxistrobin, kén, penkonazol hatóanyagú készítmények használatosak.

Repceszár-ormányos - érdemes már védekezni?

2019. március 22. 09:37

L. Ferenc kérdése: Repcében ragacslappal fogtunk ormányos bogarakat. A repce nincs még szárban, van értelme a korai védekezésnek?

Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását?

2022. november 15. 04:36

Kertemből származó almám, körtém és birseim vannak rekeszekben betárolva a pincében. Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását? Ha igen, hogyan?

Mit tegyünk a madárkár megelőzésére a szőlőben?

2019. augusztus 21. 05:36

M. János kérdése: Minden évben megdézsmálják a seregélyek a szőlőt. Mit tehetek ellene?

Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

2018. november 29. 15:33

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?