Házikert

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

Agrofórum Online

A citrusok – mint a citrom, a mandarin vagy a narancs – alapvetően meleg, napfényes, mediterrán éghajlaton érzik igazán jól magukat.

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Jó hír azonban, hogy cserépben kiválóan tarthatók, ha biztosítjuk számukra a megfelelő fényviszonyokat, tápanyagdús és jó vízelvezetésű talajt, valamint gondoskodunk a fagymentes teleltetésükről is.

Citrusok alapvető igényei

A citrusfélék napfénykedvelő, meleg éghajlatról származó növények, amelyek hosszú, meleg és napos tenyészidőszakot igényelnek a megfelelő fejlődéshez és terméshozamhoz.

Mivel eredetileg mediterrán és szubtrópusi térségekből származnak, ezért kifejezetten érzékenyek a hidegre, a tartósan 5 °C alatti hőmérsékletre, valamint a fagyra.

Az egyenletes hőmérséklet, a bőséges fény és a jó légáramlás kiemelten fontos számukra a megfelelő páratartalom mellett. Amennyiben ezeket nem kapják meg, leveleik lehullhatnak, vagy a fejlődésük visszamarad.

Így válasszon cserepet és talajt a citrusoknak!

A cserép kiválasztásánál ügyeljen arra, hogy az elegendő helyet biztosítson a gyökereknek. Legalább 30-40 cm mély és széles edényre lesz szüksége már egy fiatal citromfa esetében is.

Válasszon jó vízelvezetésű cserepet, amely alján több lyuk található, hogy a felesleges víz könnyedén eltávozhasson. A természetes anyagból, például agyagból készült edények különösen előnyösek. Mivel jól szellőznek és segítik a talaj nedvességtartalmának szabályozását.

Fontos továbbá, hogy a cserép stabil legyen, és ellenálljon a szélnek, hiszen a citrusfák idővel meglepően nehézzé és terebélyessé válhatnak.

A citrusfélék napfénykedvelő, meleg éghajlatról származó növények
A citrusfélék napfénykedvelő, meleg éghajlatról származó növények

A citrusfélék jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű és enyhén savas kémhatású talajt igényelnek, ezért ne használjon általános virágföldet, mert az túl kötött lehet és hajlamos a víz visszatartására.

Javasolt speciális, citrusok számára készült földkeveréket választani, vagy készítsen házilag keveréket érett komposztból, kevés agyagos kerti földből, homokból és perlites adalékból, hogy biztosítsa a jó szellőzést és vízelvezetést.

A pangó víz a citrusok gyökérzetének egyik legnagyobb ellensége, ezért minden esetben helyezzen a cserép aljára kavics- vagy agyaggranulátum réteget, hogy megakadályozza a gyökérrothadást.

Lépésről lépésre: a citrusok ültetése

Miután megtalálta a megfelelő cserepet, illetve földet, helyezze középre a növényt, ügyelve, hogy a gyökérnyak a talajszinttel egy magasságban legyen.

A pangó víz a citrusok gyökérzetének egyik legnagyobb ellensége
A pangó víz a citrusok gyökérzetének egyik legnagyobb ellensége

Töltse fel a cserepet enyhén savas, laza szerkezetű citrusfölddel, majd helyezze bele a növényt úgy, hogy a gyökérnyak a talajszinttel egyvonalban legyen. Töltse fel a földet körben, óvatosan tömörítse, majd alaposan öntözze be.

Ültetés után helyezze napos, védett helyre, és hagyja a növényt akklimatizálódni.

Hová kerüljön a citrus?

Miután cserépben van, már csak a megfelelő helyet kell számára kiválasztani. Napos, szélvédett helyre érdemes tenni, ahol legalább napi 6-8 óra közvetlen napfényt kapnak, egy déli fekvésű terasz ideális választás lehet számára.

Mikor beköszöntenek a hidegebb hónapok, szintén figyeljen arra, hogy elegendő fény érje! Érdemes egy fagymentes helyiségbe vinni, ahol a hőmérséklet 5-10 °C között van.

A túl meleg vagy sötét helyet kerüljük, mert leveleiket hullathatják! Ideális a hűvös lépcsőház, verandaszoba vagy fűtetlen, de világos télikert.

Öntözés, tápanyagok, teleltetés

Öntözésénél mindig ügyeljen arra, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon két locsolás között, mert a gyökerek érzékenyek a túlöntözésre és a pangó vízre!

Nyáron rendszeres, de mérsékelt öntözést alkalmazzon, míg télen, a nyugalmi időszakban ritkábban öntözzön, csak akkor, ha a föld már száraz!

A vegetációs időszakban, vagyis egészen tavasztól őszig kéthetente használjon citrusfélékhez készült, magas káliumtartalmú tápoldatot, hogy elősegítse a virágzást és a gyümölcsképződést!

Képek: Pixabay

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Savanyú vizsgálatok - mennyi C vitamin van a citromban?

2018. december 19. 05:36

A Szupermentán hét nagy üzletlánc polcairól, 10 különböző hálós kiszerelésű, 500 grammos citromot vetettek vizsgálat alá. Megmérték a citromok növényvédőszer-maradék, C-vitamin, cukor- és savtartalmát, és a jelöléseket is ellenőrizték.

Egy különleges ciprusféle: az oregoni boróka

2023. február 18. 07:36

A Juniperus scopulorum botanikai nevének jelentése annyit tesz, mint (egy növény) „a hegyről”.

Macskák és az aromaterápia

2023. május 8. 05:36

A macskák nagyon érdekes állatok, mert egyes illóolaj összetevőkre olyan szinten allergiásak, hogy a szervezetük képtelen lebontani, és így mérgező hatással van rájuk.

Meghódítanák Európát a chilei citrusfélék

2019. június 16. 11:17

Chile több mint 30 különböző gyümölcsfajt kínál, köztük citromok, klementinek, mandarinok, narancsok és grépfrútok több változatát, amelyek bizonyosan megtalálják vásárlóikat Európában is.