27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Kiskerti teendők

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

Agrofórum Online

Az uborka vetése nem igényel különleges eszközöket, mégis néhány fontos szabály betartása elengedhetetlen a sikerhez.

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Frissítő íze, sokoldalú felhasználhatósága és gyors növekedése miatt szinte mindenki szívesen termeszt néhány tövet. Bár vetése elsőre egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat a földbe.

Ahhoz, hogy egészséges, bőtermő növényeket nevelhessünk, néhány alapvető szabályt érdemes szem előtt tartani.

Az uborka időzítése

Vetésének időzítése kulcsfontosságú a sikeres termesztéshez. Érdemes figyelni a hőmérsékleti viszonyokra, hiszen manapság különösen kiszámíthatatlan időjárással kell számolnunk.

Mivel az uborka melegkedvelő növény, a vetését csak akkor érdemes megkezdeni, amikor a talaj hőmérséklete tartósan eléri a 15 °C-ot, az éjszakák pedig már nem fenyegetnek faggyal. Szabadföldi vetéshez ez általában május közepe és június eleje közötti időszakban ideális.

Ha előnyben részesíti a korai termést, érdemes április elején beltérben, cserépben vagy palántatálcában elvetni az uborkamagokat- Majd a megerősödött palántákat később kiültetni a kertbe.

Így válassz helyet és készítsd elő a talajt az uborkának!

Ha az uborka közvetlen szabadföldbe történő vetése mellett döntött és már biztosan számolt az ideális hőmérséklettel is, nincs más dolga mint a megfelelő helyet kiválasztani. Mindig napos, szélvédett területet válasszon, ahol a növények elegendő hőt és fényt kapnak a gyors növekedéshez.

Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre
Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre

A jól előkészített, laza szerkezetű, tápanyagban gazdag és jó vízelvezetésű talaj elengedhetetlen. Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre és a levegőtlen közegre. A vetést fészkesen érdemes végezni. Minden fészekbe 2-3 magot vessen el körülbelül 2-3 centiméter mélyre! A fészkek között hagyjon legalább 40-50 centiméter távolságot, hogy a növények elegendő helyet kapjanak a fejlődéshez!

A vetés után a földet enyhén nyomja le és alaposan öntözze meg. A csírázáshoz folyamatosan nedves közeg szükséges. Amikor a növénykék megjelennek, a fészekben a legerősebb példányt hagyja meg! A többit óvatosan távolítsa el! Így biztosíthatja a zavartalan növekedést és a bőséges termést.

Az uborka öntözése

Az uborka rendszeres és kiegyensúlyozott öntözést igényel. Vízigényes növény lévén csak megfelelő nedvességtartalom mellett fejlődik egészségesen, és hoz ízletes, ropogós termést.

A vetés után és a csírázás időszakában különösen fontos, hogy a talaj állandóan nyirkos legyen, mert a kiszáradó föld gátolhatja a magok kikelését.

A már növekedésben lévő uborkatövek számára is létfontosságú a rendszeres vízutánpótlás, különösen a meleg, száraz időszakokban. Hetente legalább 2-3 alkalommal, nagy melegben pedig akár naponta is szükség lehet öntözésre, különösen a termésképződés időszakában.

Az öntözést kora reggel vagy a késő délutáni órákban végezze! Ilyenkor a nap nem égeti a leveleket, így megelőzhető a párolgási veszteség és a perzselés. Fontos, hogy mindig a talajt öntözze, ne a leveleket, mert a nedves lombozat elősegítheti a gombás betegségek kialakulását!

Fontos, hogy az öntözés során nagyon odafigyeljen! Bár az uborka vízigényes növény, a túlöntözést nem szereti. Inkább gyakrabban, de kisebb mennyiséggel érdemes öntözni.

Kúszó fajtákhoz stabil támasz kell

Az uborka támrendszerének kialakítása elsősorban a kúszó növekedésű fajták esetében ajánlott, mivel ezek a növények természetüknél fogva hajlamosak elfeküdni a talajon.

A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas
A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas

Célszerű már a kiültetés vagy szabadföldi vetés idején kihelyezni, hogy a növények időben hozzászokjanak a felfelé növekedéshez, és ne sérüljenek a későbbi igazítás során.

A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas. Anyaga lehet fa, fém, műanyag rács vagy kerti háló. A lényeg, hogy a növény indái biztonságosan kapaszkodhassanak bele.

Képek: Pixabay

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

9 uborkakártevő, amikre figyelni kell

2023. augusztus 15. 10:40

Egyetlen nyár sem múlhat el a roppanós, édeskés uborka nélkül, amit ma már tucatnyi fogásként elkészíthetünk. Az uborka könnyen termeszthető növény, ezzel együtt azonban rá is leselkednek külső veszélyek, főként kártevők formájában, amelyekre nem árt, ha odafigyelünk, különben bottal üthetjük a friss, roppanós uborkánk nyomát!

Így készül a zöldségpalánta - tápkockázó vetőgéppel

2021. február 19. 11:55

Amíg a hidrokultúrás technológia számára előállított uborkapalántát kézzel, addig például a talajos paprikát, a zellert, a salátát, a dinnyeféléket, minimális mennyiségben a talajos paradicsomot és talajos uborkát vagy a jelentős tételben készülő káposztafélék magját egy speciális tápkockázó vetőgéppel vetik el az Árpád-Agrár Zrt. szegvári telephelyén. De hogyan is működik a szinte teljesen automata rendszer? Ezt is eláruljuk!

Milyen zöldségfajok alkalmasak másodvetésre?

2023. július 21. 04:39

Milyen zöldségfajok és hogyan nevelhetők másodvetéssel a kertben? Válaszukat előre is köszönöm!

Jelentős drágulást okoz a csapadék az uborkánál

2024. június 10. 14:40

A több mint 30%-os emelkedéssel a nagybani árak jelenleg 4-5 PLN/kg (360-455 Ft/kg) között mozognak, és a drágulás még aligha ért véget.