Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Palántát általában a hosszú tenyészidejű és melegigényes zöldségfajok magjaiból szokás nevelni, ezzel ugyanis fejlődésük gyorsítható, vagyis hamarabb szüretelhetők lesznek terméseik. E fajok magjai is vethetők szabadföldi körülmények közé, azonban terméseik érése csak jóval később következne be. Mindenképpen palántát kell nevelni pl. a paprika, paradicsom, tojásgyümölcs és dinnye magjából. Vannak azonban olyan fajok is, melyek állandó helyre vetéssel és palántáról egyaránt nevelhetők, pl. uborka, cikkini, brokkoli és karalábé. A rövidebb tenyészidejű és hidegebb körülményeket kedvelő fajokat állandó helyre vetéssel kell szaporítani, ide tartoznak a gyökérzöldségek, de a retek, a borsó és a hagymafélék egyaránt.

A palántanevelés időtartama fajonként eltér, valamint különbség van az egyes növények kertbe való ültetésének időpontjában is, melyhez vetésük időpontját igazítani szükséges. A paprika pl. nyolc hét alatt éri el a kiültetési állapotot a paradicsomhoz hasonlóan, ami azt jelenti, hogy május eleji kiültetéssel számolva legalább február végén vagy március elején el kell kezdeni vetésüket. A káposztaféléknek hat hét is elegendő a megfelelő fejlettségi állapot eléréséhez, így ha április közepi kiültetéssel számolunk szintén február végén vagy március elején kell magjait elvetnünk.

Az uborka esetében palántát hajtatás, illetve szabadföldi salátauborka nevelésekor ültetnek. Állandó helyre vetése már április utolsó dekádjában megtörténhet. A karalábé helyrevetése akár március végén, április elején elvégezhető, míg palántát a karalábéból is általában hajtatás céljából nevelnek. Szintén hajtatás céljára nevelnek palántát a brokkoli és karfiol magjaiból, míg kerti körülmények között azok magvetése terjedt el, ezt már március végétől megtehetjük. A zöldségfajok közül a hónapos retek már márciusban helyére vethető, valamint a borsó, petrezselyem, sárgarépa magjai egyaránt, illetve a fokhagyma és vöröshagyma dughagymái szintén a kora tavaszi időszakban kerülhetnek kertünk talajába.

Hajtatott paradicsom rossz termékenyülésének okai és megszüntetése I. - Okok

2020. január 14. 04:38

A változó technikai színvonal, az egyre bővülő fajtaválaszték, a növekvő konkurenciából adódó kisebb haszon sokkal pontosabb, fajtatípusra, nem egy esetben fajtára megválasztott technológia alkalmazását feltételezi a paradicsomtermesztőktől.

Télen veszélyesen magas, nyáron károsan alacsony, II. – Zöldségfélék páraigénye és a páratartalom szabályozásának lehetősége fóliák alatt

2023. október 21. 15:10

Közeledik a primőrök termesztésének ideje, a téli zöldséghajtatási szezon. Folytatva a korábban, légnedvességgel kapcsolatban megkezdett írásunkat, számba vesszük gyakorlati oldaláról az egyes zöldségnövények páraigényét és a páraszabályozás lehetőségeit, továbbá ismertetjük a rossz páraszabályozásból adódó fejlődési rendellenességeket és betegségeket.

Friss zöldségek termesztése mostoha körülmények között

2020. október 31. 06:34

A farm 17 hektáros területén összesen 160 ezer négyzetméteres fedett térben indul a gazdálkodás a legfejlettebb technológiára építve az Egyesült Arab Emírségekben.

Kísérleti klímasemleges üvegházat építenek Hollandiában

2020. március 23. 13:03

Az itt megszerzett eredmények ösztönzést adhatnak a kertészek számára, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak és megvalósulhasson az a céltűzés, amely szerint a holland kertészeti ágazatnak húsz éven belül klímasemlegessé kellene válnia.