Kertben, nemcsak növényen, hanem tárgyakon is találtam a képen látható nagy tömegben lévő furcsa, apró lényekből. Mik ezek? Károsak, vagy védjem őket?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Tavasszal sok helyen és gyakran előfordulnak a beküldött képen látható sárga színű, lárvaszerű, csoportosan élő apró állatok. Sokan nem ismerik őket. Nünükék kikelt fiatal lárváiról van szó.
A nünükék a hólyaghúzó-félék családjába (Meloidae) tartozó bogárfajok, számos nünükefaj tartozik ebbe a csoportba, legismertebbek közülük a kék nünüke (Meloe violaceus) és a feketés színű közönséges nünüke (Meloe proscarabaeus). Mindkét faj kifejlett egyedei kora tavasszal már megjelennek, nagytermetű bogarak, 2-3 cm méretűek is lehetnek, szárnyaik csökevényesek, ezért repülni nem képesek, a talajon mászva keresik élelmüket, növényevők, lomha mozgásúak.
Tavaszi megjelenésük után hamar párosodásuk is bekövetkezik, a nőstények sajátos mozgását a potrohukban fejlődő peték tömege, annak súlya okozza. Párosodás után hamar lerakják petéiket a talajba, csoportosan, gyakran több ezret is. Pár hét után kelnek ki tömegével az együtt élő apró lárvái. Meleg réteken, mezőkön, kertekben gyakoriak.

A nünükék és rokon fajaik megtámadásuk esetén védekezésül egy sárgás színű speciális anyagot – cantharidint – választanak ki, mely mérgező hatású, ember bőrén hólyagok képződését okozza. Már az ókorban is ismerték és felhasználták, belsőleg vizelethajtó hatása miatt, külsőleg pedig szemölcsök, daganatok ellen alkalmazták. A bőrön okozott allergiás, hólyagos elváltozás nem halálos, nem vált ki súlyos tüneteket az esetek többségében, de az emberek érzékenysége különböző. Gyerekeknek is ajánlott elmagyarázni a bogár veszélyeit, allergiát válthat ki, érintésük nélkül is lehet csodálni és megfigyelni azokat.
A csoportokban élő, kikelt lárvák életfeltétele méhekhez kötött: virágokon várják a magányos beporzó méheket, testükre rákapaszkodva kerülnek be a méhrajokba, talajban élő vadméhek fészkébe. Leválva a „beszállító” méh testéről a fészekben található méhpetékkel, virágporral, nektárral táplálkoznak. Benn telelnek, és tavasszal bújnak elő a kifejlett bogarak.

Számos nünükefaj védett, soknak eszmei értéke 50 ezer Ft. Védett hazai nünükefajok a következők: déli nünüke, díszes nünüke, érdes nünüke, gödörkés nünüke, magyar nünüke, óriás nünüke, őszi nünüke, pompás nünüke, ráncos nünüke, uráli nünüke, vöröshasú nünüke.
Mivel megkülönböztetésük nehéz, különösen lárva alakban, ne bántsa, védje a nünükelárvákat! Helyezze azokat virágzó növényekre, amiket gyakran látogatnak méhek, így segítségükkel megtalálhatják táplálékukat, életfeltételeiket! Adja meg nekik az esélyt, hogy minél több közülük érje meg a bogárállapotot!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele