Miért nem fejlődnek a kiültetett palánták?

Agrofórum Online

Valami nem stimmel a kiültetett zöldségpalántáimmal, szinte egyáltalán nem fejlődnek. Mi lehet a probléma? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A melegigényes zöldségfajok palántáinak fő ültetési időszaka májusra, hagyományosan leginkább a fagyosszentek utáni időszakra tehető. Idén azonban az április végén, több napon át tartó, szinte nyári meleg időjárás hatására, többen kedvet kaptak a palánták ültetéshez. Ez a meleg sajnos nem tartott sokáig, május elejétől helyenként erősebb lehűlések is jöttek, melyek a növények fejlődésének sem kedveztek. A palántáknak, optimális környezeti feltételek megléte esetében, két hét szükséges ahhoz, hogy begyökeresedjenek, majd ezután kezdik meg látható növekedésüket is.

Hőmérséklet szempontjából ideálisnak az tekinthető, ha a talaj hőmérséklete már tartósan eléri a 12-13 fokos hőmérsékletet. Hidegebb talajban sajnos a gyökerek fejlődése is lelassul, így a növények fejlődése is csak később várható. A hideg miatt a növények ilyenkor úgymond vegetálnak, amíg az optimális hőmérséklet meg nem érkezik és fejlődésük el nem kezd beindulni. A paradicsom némileg alacsonyabb hőmérséklettel is beéri, viszont a paprika, padlizsán és az uborka kissé melegebb időjárást kíván.

A palánták az ültetést követően gyakran sárgulnak is, alsóbb leveleiket a legtöbb esetben elvesztik. Gyakorlott kertészek az ültetéskor az alsóbb, sárguló leveleket már le is szedik, nem várják meg, hogy maguktól száradjanak össze. A már régebben kiültetett, fejlődést nem mutató palántáknál, de a most kikerült növények esetében is ajánlatos lehet foszfort is tartalmazó tápoldatot kijuttatni, ezzel ugyanis gyökereiknek fejlődése segíthető elő.

A hidegben gyakori, hogy a növények levelein lila elváltozást figyelhetünk meg, ez a foszfor hiányára utal. Ennek a tápelemnek a felvétele nehéznek tekinthető a növények fejletlen gyökerei, illetve a talaj alacsony hőmérséklete miatt egyaránt. A későbbi időszakban, a növekedés elősegítése érdekében a nitrogén utánpótlásáról sem szabad elfelejtkezni. Az idei évben sajnos a korai ültetés nem minden termőhelyen bizonyult jó döntésnek, de remélhetőleg a hőmérséklet már tartósan meleg marad az éjszakák folyamán is.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Milyen magas legyen a magaságyás?

2024. augusztus 16. 14:40

Sokan nincsenek tisztában vele, milyen mély talajban érzik jól magukat a zöldségnövények. Magaságyás-okosító.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

70 ezer idénymunkást vár a brit mezőgazdaság

2020. május 20. 09:33

A mezőgazdaságban segédkező kelet-európai idénymunkások ilyenkor szokásos számának hozzávetőleg a harmada érkezett Nagy-Britanniába a koronavírus-járvány miatt - mondta kedden a brit környezetvédelmi és élelmezésügyi miniszter.