Mit tehetünk a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen?

Agrofórum Online

Mit lehetne tenni a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen? Mi okozhatja ezt a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő leveleinek hólyagosodását a leggyakrabban atkák okozzák, mely kártevők megjelenésére már a fakadás után, akár rövid időn belül is számítanunk kell. A szőlőn a korai, tavaszi időszakban főként a szőlő levélatka és a szőlő gubacsatka kártételével találkozunk.

A szőlő gubacsatkák szívogatásának nyomán – mely tünet a beküldött képen is látható -, a levél színén kisebb kidudorodások mutatkoznak, mely dudoroknak megfelelően, a levelek fonáki oldalán nemezes, szöszös bevonatot találunk. Ezek a bevonatok az atkák otthonául szolgálnak, ugyanis itt élnek és itt is táplálkoznak egyedeik. A gubacsatkák az általuk készített gubacsot életük során el sem hagyják, ennek védelmében tartózkodnak. A levélatkák ezzel ellentétben, a levél fonáki oldalán, szabadon élnek. Szívogatásuk hatására levéltorzulás alakul ki, mely károsodott levelek idővel gyakran fel is szakadoznak. Emellett a hajtáson a növekedés csökkenése is az általuk okozott tünetek közé sorolható, hiszen mindig a fiatal, friss leveleken folytatják táplálkozásukat.

Szőlő levelén hólyagok
Szőlő levelén hólyagok (fotó: a kérdező felvétele)

Mindkét atkafaj jelentős kárt tud okozni, hiszen a növény asszimilációs felületét csökkentik. Az atkákra általában gyors szaporodás és jó alkalmazkodóképesség is jellemző, így elengedhetetlen a kártétel korai felismerése és a védekezés időben történő megkezdése. Főként meleg és száraz évjáratban kell jelentős felszaporodásukra felkészülnünk. Megelőző jelleggel érdemes már a tél végéhez közeledve lemosó kezelést végezni, olaj- és kéntartalmú készítménnyel, mely az áttelelő alakok számát tudja gyéríteni.

A lisztharmat ellen is használatos kén a vegetációs időszakban is bevethető az atkák ellen, viszont 20 fok feletti hőmérséklet esetében a perzselés veszélye miatt ne alkalmazzuk! A kontakt hatóanyagok csak a levélatkák szabadon mozgó alakjai ellen használhatók fel hatékonyan, így a gubacsban élő egyedek ellen mindenképp felszívódó készítményt kell használnunk. Kiskertekben, szabad forgalmi kategóriás készítmények közül a felszívódó hatóanyagú Ortus szőlőben gubacsatkák ellen is jó eredménnyel használható.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Január közepétől igényelhető a szőlőültetvények szerkezetátalakítási támogatása

2019. december 30. 10:46

A jövő év elején, január 15. és 28. között igényelhető az úgynevezett szerkezetátalakítási, vagyis a szőlőültetvények modernizálását megcélzó támogatást.

Kiemelt támogatásokat kap a hazai borágazat

2018. október 1. 10:25

Az Agrárminisztérium a szőlőültetvények korszerűsítését továbbra is fontosnak tartja, ezért 2020-ig 45 millió eurós keretre lehet ezen a jogcímen pályázni 2018 februárjától.

Milyen bogarak károsítják a szőlő rügyeit, hajtását, mit lehet ellenük tenni?

2020. április 27. 10:56

Milyen bogarak károsítják a szőlő rügyeit, hajtását, mit lehet ellenük tenni? Kérem segítségüket!

Eszelény károsít a szőlőben

2020. május 19. 13:03

Idén a képen látható betegség jelent meg a szőlőmben, ami eddig nem volt tapasztalható. A levél a száránál elszárad, lekonyul, foltosodik és el kezd bepöndörödni, majd teljesen szivar szerűen besodródva lóg a hajtáson. Kérném a betegség azonosítását és lehtséges védekezési módokat.