Mennyi vizet igényelnek a paprika- és paradicsompalánták?

Agrofórum Online

Mennyi vizet igényelnek a kertbe ültetett paprika- és paradicsompalánták? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kertbe ültetett zöldségpalánták ápolása nemcsak kapálásból és gyomlálásból áll, sok időt kell öntözésükre és emellett tápoldatozásukra is fordítani. A legjobb minden kertészkedő számára az lenne, ha elegendő és rendszeres csapadék hullna kertjeinkbe, ezzel jelentős időt és fáradtságot lehetne megspórolni. A kis kiültetett növényeknek azonban a legritkább esetben mondható csak elegendőnek a csapadék mennyisége, így ezt minden esetben öntözéssel kell pótolnunk, eredményes termesztésüket hazánkban ugyanis öntözés nélkül nem lehet megvalósítani.

A paprikának és a paradicsomnak is köztudottan nagy vízigénye van. Persze nem minden fajtának és nem is minden fejlődési fázisban van ugyanolyan vízigénye. Hogy pontosan mikor és mennyi vízre van szüksége a növénynek, nehéz meghatározni, hiszen a környezeti körülmények, hőmérséklet, szél ennek alakulását egyaránt befolyásolja. 

A paprikának és a paradicsomnak, fenológiai fázisát figyelembe véve, a legtöbb vízre a virágzás, valamint a terméskötődés időszakában van szüksége. A túlöntözés viszont ezekben az időszakokban, a túl kevés vízhez hasonlóan ugyancsak virág- és terméselrúgáshoz vezethet. Általános érvényű, hogy a palántáról szaporított növényeknek, helyrevetett társaikhoz képest nagyobb a vízigényük, sekélyebben elhelyezkedő gyökereik miatt.

A fajták között is nagyobb különbségek tapasztalhatók, pl. a TV paprikáknak, a fűszerpaprikáknál nagyobb a vízigénye, ugyancsak több vízre van szüksége egy folytonos növekedésű paradicsomfajtának, mint determinált, kisebb növekedésű társának. A növények növekedésével párhuzamosan viszont vízfelhasználásuk minden esetben növekszik, hiszen a nagyobb levélfelület miatt párolgásos vízveszteségük is megnő.

A paprika és a paradicsom számára, mintegy 500-600 mm csapadék lenne elegendő a tenyészidőszakban, melynek felét többnyire öntözéssel kell pótolnunk. Az 1 mm víz egy liter víz kijuttatását jelenti négyzetméterenként, ez kb. mintegy 2 cm mélységben képes bejutni a talajba. Forróbb nyári napokon, viszont nem ritka, hogy a növények akár 1 liter vizet is felhasználnak naponta.

Az öntözés hatékonysága talajtakaró anyagok használatával növelhető, a talajból való párolgás mérséklésével. Így akár 20%-kal kevesebb víz is elegendő lehet a növénynek.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől sárgul a paprika és a paradicsom levele?

2020. június 11. 09:01

Melyik tápanyag hiányától sárgulnak a paprika és a paradicsom levelei a kertben?

Az ország minden pontjára eljutnak az ÖMKi tájfajta paradicsompalántái

2023. május 4. 10:27

Már elérhetőek a Lidl Magyarország üzlethálózatában az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet magyar tájfajta, öko paradicsompalántái.

Van, ahol kedvezően hat az éghajlatváltozás a paradicsom termesztésére

2023. október 6. 14:10

„Télen a talajt méteres hótakaró fedi. Nyáron és ősszel azonban dúsan terem rajta a napsütésben érő paradicsom. Nincs finomabb egy olyan paradicsomnál, amelynek gyökerei a termékeny, szabad földből táplálkoztak, és amelynek leveleit lágyan ringatja a hegyek felől fújó szellő” – jelentette ki Antoine Daccache, akinek a paradicsomföldjei 1500 magasan fekszenek a Libanoni-hegységben.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!