24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Ház, táj blog

Kutyáink és macskáink ivartalanítása – a leggyakoribb kérdések és tévhitek

Agrofórum Online

A felelősen gondolkodó kutya- és macskatulajdonosok tudják, hogy teljes mértékben felelősséggel tartoznak az állataikért. Ez egy nagyon egyértelműnek tűnő, elcsépelt mondat, de kérem, hadd írjam le még egyszer: felelősséggel tartozunk az állatainkért. Ebbe kőkeményen beletartozik az is, hogy életük végéig gondoskodunk az egészségükről, hiszen hozzánk van kötve az életük, és nagyban függenek tőlünk. Ennek a feladatnak szerves része a kedvtelésből, vagyis nem tenyésztési céllal tartott kutyák és macskák ivartalanítása is.

Az vitán felül áll, hogy állatorvosi és állatvédelmi szempontból is számos egészségügyi előnnyel jár a kutya és a macska ivartalanítása, de nem szabad felkészületlenül berontanunk az állatorvosi rendelőbe, miután leegyeztettük a műtét időpontját. Az alábbi tájékoztatás mindenképpen segít felkészülni a beavatkozásra és a vele járó változásokra.

Mi pontosan az ivartalanítás?

Az ivartalanítás olyan sebészi beavatkozás, amely során a kutya nemzőképtelenné válik a nemi szervek eltávolítását követően (a kan kutyáknál ez a herék, míg szukáknál a petefészkek, gyakran a méh eltávolítását jelenti).

Radikális, de szükséges

Első hallásra és belegondolásra a nemi szervek eltávolítása egy drasztikus lépésnek hangzik, és az is! Nem szabad félvállról venni, de tudomásul kell venni, hogy tényleg ez a felelősségteljes döntés, amit a kutyánk vagy macskánk érdekében meghozunk.

Az ivartalanítás állatorvosi előnyei

Kan kutyák és kandúrok esetében:

  • Ivartalanított hím kutyák idős korában viszonylag gyakran kialakuló prosztatadaganatok és prosztata-megnagyobbodás kialakulásának esélye drasztikusan csökken.
  • Hím kutyáknál a heredaganat kialakulása megelőzhető.
  • Jelentősen csökken a más hímkutyákkal és kandúrokkal szembeni agresszió.
  • Az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kutyák sem támadják meg.

Szuka kutyák és nőstény macskák esetében:

  • Megszűnik a nőstény kutyák tüzelésével összefüggő kóborlás, és megszűnnek az ebből adódó veszélyhelyzetek és kellemetlenségek.
  • Az ivartalanítás jelentősen csökkenti az emlődaganatok kialakulásának kockázatát, valamint teljes mértékben megelőzi a méhgyulladást, amely szuka kutyák esetében életveszélyes állapot.
  • Csökken a nemi hormontermeléssel összefüggő további kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.
Az ivartalanított állatok bizonyítottan hosszabb ideig élnek
Az ivartalanított állatok bizonyítottan hosszabb ideig élnek

Az ivartalanítás társadalmi és állatjóléti előnyei

Az első és szerintem a legfontosabb érv az ivartalanítás mellett a nem szabályszerűen, nem felelősségteljesen és nem hivatalos tenyésztési céllal bekövetkezett vemhességek megelőzése.

Az egymás után (akár minden évben vagy évente többször!) végbement vemhességek rendkívül leterhelik a szuka kutyák és nőstény macskák szervezetét, sőt, mondjuk ki: a szaporítók szó szerint kizsigerelik az állatokat a nagyobb bevétel reményében.

Emellett sajnos nagyon sok helyen a nem várt kölykök érkezésével a nőstény állatok biztonsága is veszélybe kerülhet: itt engedjék meg, hogy minden jóérzésű és őszinte szándékú ember véleményét leírjam: a legaljasabb dolog beteg vagy vemhes állatot az utcára rakni, vagy a természetbe kitenni és a sorsára hagyni, és mégis, minden évben rengeteg ilyen állatot látnak el az állatmenhelyek és segélyszervezetek.

Nem véletlen, hogy a túlzsúfolt menhelyek többségéből már csak ivartalanított állatot fogadhatunk örökbe. Az ivartalanítás a legészszerűbb módja annak megakadályozására, hogy még több kóbor és sorsára hagyott állat éljen körülöttünk.

Mindezeken túl ne felejtsük el ennek az aspektusnak a pozitív következményeit:

  • A beavatkozás után a hím állatok esetében a tesztoszteronszint jelentősen csökken, ezáltal az ivartalanított állat kevésbé lesz hajlamos az agresszióra, a territóriumjelölésre, és csökken a nőstények utáni szökési vágy is.
  • Az esetek többségében a kan kutya nyugodtabbá és kiegyensúlyozottabbá válik.
A sorsukra hagyott állatok számának csökkentése is egy nagyon fontos szempont
A sorsukra hagyott állatok számának csökkentése is egy nagyon fontos szempont

Fontos kiemelni, hogy az ivartalanítás nem jelent Jolly Joker-megoldást minden viselkedésproblémára, és nem tűnnek el utána maguktól a rossz berögződések és szokások, viszont minőségében javul és erősödik az állat és gazdája közötti kapcsolat.

Ugyanígy tisztában kell lennünk azzal is, hogy egy alapvetően kiegyensúlyozott, nyugodtabb vérmérsékletű macska vagy kutya viselkedésében nem feltétlenül tapasztalunk viselkedésváltozást, és ez is teljesen normális.

Az ivartalanítás lehetséges negatív következményei

Az alábbi tünetek gyakran megfigyelhetők az ivartalanítást követően:

  • elhízás,
  • lustaság,
  • játékosság elvesztése,
  • motivációvesztés a tréningek/tanulás alatt.

Nagyon-nagyon fontos tévhit, hogy a kutya vagy macska személyiségét és/vagy intelligenciáját negatívan befolyásolja az ivartalanítás. Ez nem így van. Az állatokban ilyenkor végbemenő változások a műtét után változóban lévő hormonháztartás, és ezáltal anyagcsere-folyamatok változásának a következménye, amelyet segíteni lehet átmeneti speciális étrenddel (ivartalanított állatok részére készített táppal), odafigyeléssel, sok szeretettel és több mozgással.

Itt egy kicsit megállnék még a „sok szeretetnél”. Ez természetesen alapvető egy, az állatát szerető és az állatára vigyázó gazdától, de ezen felül gondoljunk arra, hogy az állat nem érti, hogy mi történik vele a műtétet követő időszakban. Miért viselkedik furcsán, miért aluszékonyabb, miért kedvetlenebb és így tovább – éppen ezért kiemelten fontos, hogy türelemmel és szeretettel figyeljük, és szükség esetén nyugtassuk meg!

Még egyszer szeretném kiemelni, hogy az ivartalanítással nem bántjuk az állatot. Nem csonkítjuk meg, nem vesszük el tőle a létének értelmét. Az a kutya vagy macska marad ez az állat, akit megszerettünk és a családunk tagja lett.

Az ivartalanítást követően az állatok viselkedése megváltozik - kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak lesznek
Az ivartalanítást követően az állatok viselkedése megváltozik – kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak lesznek

Az ivartalanítás időpontja

A műtét ideális időpontjának megválasztása fontos, ebben mindenképpen véleményt fog mondani az állatorvos. Kutyák esetében a következőket érdemes tudni:

  • A kan kutyák ivartalanítása általában 6-12 hónapos koruk között ajánlott.
  • Az ideális időpont fajtától és testmérettől függően is változhat.
  • A nagytestű kutyafajták esetében javasolhatják a későbbi időpontot, mert a túl korai ivartalanítás hatással lehet a csontozat fejlődésére.
  • Szuka kutyáknál az ivartalanítást az első tüzelés előtt, azaz kb. 6 hónapos korban legideálisabb elvégezni.

Az első tüzelés utáni ivartalanítás is jótékony hatású, de az orvosi statisztikák szerint az első tüzelés előtti beavatkozás nyújtja a legnagyobb védelmet az egészségügyi problémák ellen. Fontos azonban minden esetben állatorvosi konzultáció alapján dönteni, mert egyes kutyáknál egyedi tényezők is befolyásolhatják az optimális időpontot.

Ivartalanítási programok

Állatvédő szervezetek és önkormányzatok is hirdetnek ivartalanítási programot, amelynek célja, hogy a kedvtelésből tartott (tehát nem hivatalos tenyésztési céllal tartott) kutyák és macskák ivartalanításának anyagi terhét a szervezetek teljes egészében, vagy részben átvállalják.

Amennyiben házikedvencünk révén érintettek vagyunk a témában, érdeklődjünk a lakóhelyünk szerint illetékes önkormányzatnál, vagy a helyi állatvédő egyesületeknél a lehetőségekről.

Végezetül: bízzunk a szakemberekben, akik ezekkel a csodálatos állatokkal dolgoznak nap mint nap: gyógyítják, gondozzák és életben tartják mindegyiket, és higgye el mindenki, nem akarnak rosszat ezeknek az állatoknak, amikor azt mondják: az ivartalanítás a javukat szolgálja.

Kapcsolódó cikkek:

Kapcsolódó Nébih-közlemények:

További cikkek és felhívás a témában:

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.