Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Soroló
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Mégsem lesz „zöldebb” benzinünk?
(Dr. Mezei Dávid)
Úgy tűnik, hogy az EU „újra gombolja” a bioenergia programot, legalábbis az üzemanyagokra vonatkozó részét, amely a tagállamok számára kötelező bekeverési arányt írt elő. Ezzel kapcsolatban Dr. Mezei Dávid, az Európai Parlamentben dolgozó tanácsadó ismerteti az Unióban lefolytatott vita végkifejletét.
Az energianövények termesztése és felhasználási lehetőségei 2020-ig. Beszámoló
(Balla István)
A 2013. szeptember 11-én immár XVI. alkalommal rendezték meg a Gödöllői Ősz című gazdanapot, melynek témája a megújuló energiaforrások hazai helyzete, azon belül is a biomassza hasznosítása volt. Az ott elhangzott előadásokba ad betekintést ez a beszámoló.
FÓKUSZBAN A TALAJMŰVELÉS
Talajművelés, még nehezebb leckékkel
(Dr. Birkás Márta)
A szerző a 2013 kora tavasztól nyár elejéig tapasztalt klíma jelenségeket sorolja fel, amelyek a következők: elporosodás fagyhatásra, a fagy-por eliszapolódása, a por lemosódása legközelebbi tömör rétegig, káros ülepedés, a magágy-alap túltömörödése, az eliszapolódott felszín kérgesedése, vastag kéreg kialakulása, repedezés, természeti és gazdálkodási eredetű vízpangás. A jelenségek felsorolása és az oknyomozás mellett kármegelőző, valamint kárcsökkentő módszereket is ajánl a szerző. A cikk második felében pedig a 2013-as őszi talajgyógyítási feladatokat mutatja be.
Minden rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
A talaj vízgazdálkodásának elméleti alapjai és a vízmegőrzés lehetőségei a gyakorlatban
(Szabó András)
Az MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézetének szakembere írásában nemcsak a talaj vízgazdálkodásának alapjait összegzi, hanem bemutatja a talaj szerepét a víz megőrzésében. Emellett sorra veszi azokat az ősszel alkalmazott talajművelési módokat, amelyek elvégzésekor leginkább tehetünk a talajnedvesség megőrzéséért, illetve későbbi növeléséért. Továbbá kis kitekintéssel is szolgál olyan alternatív talajművelési rendszerek felé, amelyekkel különösen jó eredményeket érhetünk el ezen a téren.
Joker HD – utat vág magának (x)
A HORSCH a nehezen elművelhető tarlómaradványok kezelésére épített Joker HD-t ajánlja a gazdálkodók figyelmébe.
A kukoricamolyról talajművelési szemszögből
(Dr. Birkás Márta)
A szerző talajállapot vizsgálatok során, 2012 őszén, és 2013 tavaszán 6 nagyobb térségben, összesen 160 kukorica maradványt vizsgált meg. Megállapította, hogy a moly lárva jelenléte elsősorban a szárzúzás minőségével van összefüggésben. A nagy szárakban szántott talajban is áttelelt a moly hernyója, míg a 10 cm-nél kisebbre szecskázott maradványokban nem volt túlélő egyed.
Nagy Talajművelő Show – 2013. Beszámoló
(Dr. Hajdú József)
Idén augusztus elején immár negyedszer került sor a „Nagy Talajművelő Show” rendezvényre két helyszínen, a dunántúli Nakon és a tiszántúli Törökszentmiklóson. Most Önök is megismerhetik az ott látott munkagép újdonságokat a korszerű talajművelés, vetés és a szántóföldi permetezés témakörében.
A kukorica és a napraforgó betakarítása után a Magyar Termék nagydíjas BactoFil CELL…(x)
A Magyar Termék Nagydíjas mikrobiológiai készítmény, a BactoFil CELL nyújtotta előnyök kukorica- és napraforgó-termesztők számára.
Sávos művelés, avagy STRIP TILL KITE módra (x)
(Dr. Demes György)
Ismerjék meg a KITE kínálatában szereplő Orthman gyártmányú 1tRIPr jelű sávos talajművelő gép használatának előnyeit.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Arcképcsarnok. „A versenyképes mezőgazdaságért érdemes dolgozni.” Beszélgetés Vancsura Józseffel
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés Vancsura Józseffel, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnökével.
Veszélyes növénybetegségek II. (12/3.) Meggy antraknózisa
(Dr. Vajna László)
A „Veszélyes növénybetegségek” sorozat mostani részében a meggy antraknózis kerül nagyító alá, melyből megismerhetik a kórokozó földrajzi elterjedését, gazdanövénykörét, a betegség gazdasági jelentőségét, valamint tüneteit, továbbá a kórfolyamatot és nem utolsó sorban a védekezés lehetőségeit.
Lombtrágyázzunk ősszel? (x)
(Térmeg János)
Tekintsék át a Yara őszi lombtrágyázási ajánlását az őszi kalászosokra és a repcére.
Bólyban az igazság – öntözésről másképpen. Beszámoló
(Dr. Oláh István)
Tudósítás az idei, a Bóly Zrt. Kislippói Gazdaságában, „Bólyban az igazság – öntözésről másképpen” címmel rendezett tanácskozásról.
Jó Panter-ázást mindenkinek! (x)
(Vados Csaba)
Ismerjenek meg egy szuperszelektív egyszikűirtó készítményt a Chemtura magyarországi csapatától.
Kapás kultúrák kisebb jelentőségű gyomfajainak generatív szaporítóképletei IV-V.
(Dr. Kazinczi Gabriella, Dr. Pintér Csaba)
A különleges technikával készült makrofelvételekhez a szakterület elismert képviselője készített leírásokat, amelyek bővítik ismereteinket a kapás kultúrák kisebb jelentőségű gyomfajainak gyommagvairól.
Sumi Agro XIV. Kalászos gabona fórum. Beszámoló
(Kosztolányi Attila)
2011 után – a hagyományokat tiszteletben tartva – ismét a visegrádi Hotel Silvanusban rendezte meg az immár „kamaszkorba lépett”, azaz XIV. Kalászosgabona Fórumát a Sumi Agro Hungary Kft. A 2013. szeptember 10-ei tanácskozás középpontjában az új európai közös agrárpolitika, és annak hatása a hazai szántóföldi termesztésre, az idei gabonapiaci, valamint őszi kalászos vetőmaghelyzet, és nem utolsósorban a megalakult Nemzeti Agrárgazdasági Kamara célkitűzéseinek bemutatása állt, különös tekintettel a gabonapiac szereplőire.
Néhány szó a pritaminpaprika-termesztés elméleti kérdéseiről
(Dr. Posgay Elemér)
A sajátos hangvételű írás a címben jelzett pritaminpaprika-termesztés számos kérdéskörét járja körbe.
Csemegéztünk és kukoricáztunk. Beszámoló
(Molnár Zoltán)
A Syngenta a legnagyobb csemegekukorica vetőmag forgalmazó Magyarországon, hiszen a termőterület több mint 40 százalékán vetnek Syngenta hibrideket – tudhatta meg a mintegy félszáz érdeklődő termelő, feldolgozóipari szereplő, egyetemi oktató a cég Hajdúszoboszló mellett e témakörben hagyományosan megtartott rendezvényén, augusztus 27-én. Az ott látott és hallottakat, most olvasóink is megismerhetik.
Kovad a gyapot!
(bl)
Gyanítjuk, még a végzett gazdák között is vannak számosan, akik az ifjabb nemzedékhez tartozva, nemhogy a kovadásról, de még a gyapotról is csak felszínes ismeretekkel rendelkeznek, és ezt is a gyapottok-bagolypille hazánkban is jelentős károkat okozó lárváihoz kötve. Az ő figyelmükbe ajánljuk ezt az írást, melyből nem utolsó sorban azt is megtudhatják mi is az a kovadás.
Egész évben kiskert.Októberi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
LEGATO PLUS – őszi gabona gyomirtás kompromisszumok nélkül (x)
(Balczár Zoltán)
Makhteshim Agan Hungary Zrt. ideális megoldást kínál az őszi gabonagyomirtás terén.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Új AXION 800 traktormodellek és még sok más újdonság a CLAAS-tól (2.)
(Dr. Demes György)
A CLAAS újdonságokat bemutató sorozatunk mostani részében a bálázókkal kapcsolatos legújabb fejlesztésekről számolunk be.
Beszámoló a MEGFOSZ éves közgyűléséről
(Dr. Magó László)
A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége 2013. május 28-án Gödöllőn. Az AKI munkatársának a 2012-es és a 2013 I. negyedév gépértékesítését elemző szakmai előadása mellett a tagság meghallgatta a 2013-as évről szóló elnöki, alelnöki és felügyelő bizottsági beszámolókat, valamint egyeztette álláspontját a 2014. januárjában megszervezendő AgrárgépShow mezőgazdasági gépkiállításon történő egységes részvételről.
„Nem véletlen, hogy amikor cserélni kellett, ismét a SULKY TRAMLINE SX vetőgépet választottam” (x)
(Dr. Demes György)
Termelői tapasztalatok az AXIÁL Kft. kínálatában szereplő Sulky SX gabona vetőgépről.
Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (13.) Prodán István gépgyűjteménye, Baján
(Dr. Szekeres Béla)
Brandschott Csaba mélykúti gyűjteményének megtekintése után a szerző Bajára látogatott el, ahol nemcsak Prodán István féltve őrzött gépeit, gyűjteményének egyéb darabjait, hanem az alkotói szentélyt – a műhelyt is megtekinthette.
HATÁRTALANUL
VIII. Nemzetközi Gazdatalálkozó és Aratóünnep. Beszámoló
(Dr. Bódis László)
Ünnep Kecskeméten. Beszámoló
(Dr. Oláh István)
Jelen beszámoló a X. „Alföldi kenyér, szőlő és bor” konferenciára és bemutatóra kalauzolja el az Olvasókat, ahol két alföldi neves nemesítő műhely összefogásával minden év augusztusában a szakmai érdeklődés középpontjába állítják az intézményeikben folyó kutató, fejlesztő és innovatív munkát, ráirányítva a figyelmet a hazai növénynemesítés legújabb eredményeire, munka- és életkörülményeire, gondjaira.
Erdélyi hallgatók látogatása az anyaországban. Beszámoló
(Dr. Bódis László)
A minisztérium (VM) és a Szent István Egyetem (SzIE) közös szervezésben lehetőséget kapott erdélyi fiatalok fogadására – az Emberi Erőforrás Minisztérium által kiírt pályázatot megnyerve –, hogy bemutassák a hazai Földművelésügyi államigazgatás rendszerét, illetve az egyetemen folyó oktatási tevékenységet.
TERMÉNYPIAC
Kukoricapiaci kitekintés
(Dr. Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A kukorica vonatkozásában a világ és hazánk terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
Felére csökkent a kamionok várakozási ideje (x)
(Pápai Zoltán)
A Cargill számára kiemelt fontossággal bír telephelyeinek biztonságos üzemeltetése, és ezzel párhuzamosan partnereink színvonalas kiszolgálása.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk géntechnológiául (38.) Rovarrezisztens transzgénikus B.t. fajták előállításának stratégiája
(Dr. Heszky László)
Az előző részekben bemutattuk a különböző gyomirtó szerekre (glifozát, glufozinát, imidazolinon és szulfonilurea) toleráns transzgénikus növények előállításának stratégiáit és a GM-fajták termesztésének tapasztalatait. A következő részekben áttérünk a biotikus (rovar, vírus, baktérium és gomba) rezisztencia géntechnológiai úton történő kialakítására. Elsőként a kártevőkkel (rovar) szembeni rezisztencia géntechnológiai stratégiájával foglalkozunk.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Fűszerpaprika szabadföldi intenzív termesztése
(Tímár Zoltán)
Ebben az írásban a Fűszerpaprika Nonprofit Kft. szakembere az elmúlt 4-5 év fajtakísérletei során szerzett tapasztalataikat foglalja össze a szabadföldi palántázott intenzív fűszerpaprika termesztésről, mely a minőség megőrzése és a biztonság növelése mellett, a lényegesen magasabb termésátlagokból adódóan versenyképesebb és jövedelmezőbb, mint az eddig széles körben alkalmazott termesztési mód.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
Almafajták optimális szüreti időpontja
(Dr. Szalay László)
Jelen írásban az almafajták optimális szüreti időpontjához alkalmazható különböző vizsgálati módszereket mutatunk be, valamint számot adunk az éréskutatási vizsgálatok legújabb hazai eredményeiről is.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Makó Szabolcs Növényvédelmi Tanácskozás. Beszámoló
(Györök Zsuzsanna)
Lapunk egykori szerkesztőbizottsági tagjáról elnevezett tanácskozáson idén a szőlő megtermékenyülési problémáinak okairól, valamint a klímaváltozás hatásainak függvényében a szüreti időpont és borkészítési technológiájáról hallhattunk érdekes előadásokat.
Bayer „Szőlős Légyott”. Beszámoló
(Dr. Demes György)
A szántóföldi rendezvényekhez hasonlóan immár tízedik alkalommal hívta partnereit a Bayer „Légyott”-ra, ezúttal a szőlőben, ahol a résztvevők nemcsak a Bayer szőlővédelmi technológiáját, és a 2012-es év szőlős tapasztalatait, hanem egy engedélyezés alatt álló új gombaölő szert, a Lunát, valamint a KITE által forgalmazott Pellenc gyártmányú önjáró, ill. vontatott szüretelő kombájnt is megismerhették.
Hagyományteremtő szőlős tanácskozás a Kőlyuktetőn. Beszámoló
(Kosztolányi Attila)
A Károly Róbert Főiskola Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete az elmúlt két esztendő szakmai újdonságait felvonultató növényvédelmi bemutatóra invitálta 2013. augusztus 29-ére Egerbe, Kőlyuktetőre a szőlészet iránt érdeklődő gazdálkodókat.
A nitrogén műtrágyázás időzítése
(Dr. Zanathy Gábor, Dr. Lukácsy György)
A szőlő esetében a N-műtrágyaszórás optimális idejét tekintve megoszlik a szakemberek véleménye. Egyesek a rügyfakadás előtti, mások a rügyfakadás és a virágzás közötti, megint mások a kötődés utáni időszakra esküsznek, de hallhatunk a szüret utáni kijuttatásról is. Jogosan merül fel tehát a kérdés: Mikorra célszerű időzíteni a műtrágyázást? Ennek jár utána ez az írás is.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
In memoriam Dr. Németh János (1931-2013)
Lapzárta után kaptuk a szomorú hírt, és az itt közreadott szűkszavú levél kíséretében egy nekrológot, amelyből néhány idézettel emlékezünk kiváló barátunkra, kollégánkra Dr. Németh János kukoricanemesítőre.
Jegyzet gazdálkodóknak… A földtörvényről, kevés érzelemmel
(Kurucz Miklós)
A földtörvénnyel az elmúlt évek egyik legfontosabb jogszabályáról folyt, nem mindig szakmai jellegű vita, amely az Alaptörvény után talán a legtöbb érzelmet, vihart váltotta ki. A mostani Jegyzet nem újabb hullámokat akar kavarni, hanem a tárgyilagosság talaján maradva kíván néhány tényt bemutatni.
Agrármúltunk nagyjai. Moesz Gusztáv (1873-1946)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Moesz Gusztáv életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.