Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
A böjti szelek nyomán
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
A magyar mezőgazdaság helyzetének áttekintése
(Szépe Ferenc)
A szerző írásában az elmúlt év kapcsán a mezőgazdasági export és import alakulását, a növénytermesztés teljesítményét összegzi, valamint bemutatja a támogatások és intézkedések terén az agráriumot érintő legfontosabb változásokat, továbbá beszámol a kedvezményes hitelprogramokról és a közvetlen támogatások új rendszeréről is.
FÓKUSZBAN A BURGONYA
Tizenhét a tizenhetediken – a Burgonya Ágazati Fórumról
(B. L.)
Idén január 17-én tizenhetedik alkalommal adott otthont Keszthely az évente szokásos burgonyás rendezvénynek. Az ágazati fórumon elhangzott előadások két témakört érintettek: „Burgonyatermesztés aszályos évjáratokban” és „A víz és tápanyag-hasznosulás gazdaságossági összefüggései”, amelyekről e tudósítás keretében számolunk be.
A burgonyaágazat európai és hazai helyzete
(Kecskés Gábor)
Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács szakembere írásában nemcsak a burgonyaágazat európai helyzetét, a nagyobb területen burgonyát termesztő országok vetésterületi és betakarítási adatai mutatja be, hanem a hazai burgonyatermesztés sarokszámait is ismerteti, valamint javaslatokat fogalmaz meg a jövőre nézve az eredményes termesztés elősegítése érdekében.
A burgonyatermesztés gazdaságossága
(Szentirmay András)
Abban a láncolatban, amelyben a termékpálya elején lévő termelőtől a felhasználóig és/vagy a fogyasztóig eljut a burgonya, kétségtelen, hogy a termelő van a legkiszolgáltatottabb helyzetben, mivel az árakra csak kereslet esetén tud érdemi befolyást gyakorolni. Ez ellen úgy tűnik egyetlen fellépési lehetősége van a termelőnek, ha jó minőségben, nagy tömegben és folyamatosan tud a piacra szállítani. Mi szükséges azonban ehhez? Mibe kerül a termelőnek a burgonya előállítása? Miként tudja a termelő gazdaságossá tenni a burgonyatermesztését? E kérdésekre igyekszik ez az írás választ adni.
A burgonya víz és tápanyag hasznosítása
(Dr. Polgár Zsolt, Dr. Pocsai Károly)
Az írás a Solum Zrt.-nél végzett több éves kísérletek eredményeit mutatja be, melynek keretében a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonyságának alakulását, valamint az öntözés függvényében a burgonyafajták gumóméret eloszlását vizsgálták.
Újkrumpli hozamnövekedés granulált baromfi szerves trágya pellet alkalmazásával
(Fülei Zoltán, Dr. Pap Zoltán)
Az „újgenerációs” szervestrágya-pelletek forradalmasíthatják a műtrágya-használatot is, mely gondolkodásra és cselekvésre késztetheti mindazokat, akik jó minőségű és egészségünket szolgáló zöldségeket szeretnének előállítani. E téma kapcsán most a minőségi újkrumpli termesztéséhez alkalmazható baromfitrágya pellet trágyázási technikákkal ismerkedhetnek meg.
A hazai burgonyavetőgumó-szaporítás helyzete
(Dr. Gergely László, Szabó Kristóf)
Nincs még egy termesztett növényünk, amelynél a szaporítóanyag minősége olyan mértékben meghatározná a termesztés eredményességét, mint a burgonya esetében. Éppen ezért érdemes áttekinteni a burgonya-vetőgumó szaporító-területek elmúlt évekbeli alakulását, valamint a hazai és külföldi érdekeltségű fajták szaporító-területei adatait.
A burgonya termesztéséről és annak kórtani hátteréről
(Kun Ágnes)
Az írás a dél-dunántúli régió elmúlt évekbeli termesztési adatai tükrében elemzi a hazai burgonyatermesztés helyzetét, egyúttal bemutatva a sikeres termesztés érdekében az agrotechnikával szemben támasztott legfontosabb igényeket, a jelentősebb baktériumos és gombás eredetű megbetegedéseket, valamint az ellenük irányuló védekezés szempontjait.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
XXIII. Növényvédelmi Fórum, Keszthely. Sajtóközlemény
A Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézete idén 23. alkalommal rendezte meg a Növényvédelmi Fórumot 2013. január 23-25. között Keszthelyen.
Minden rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
40 éve az élvonalban. Beszélgetés Búvár Géza vezérigazgatóval
(Dr. Bódis László, Dr. Demes György)
A KITE Zrt., hazánk egyik piacvezető mezőgazdasági cége, 40 évvel ezelőtti megalakulása óta folyamatosan fejlődik, jóval megelőzve a hasonló célkitűzésekkel egy időben indulókat, legalábbis az egyáltalán még versenyben maradókat. A 40 év sikertörténetének titkáról és a további tervekről, elképzelésekről kérdeztük Búvár Gézát, a KITE vezérigazgatóját.
Intenzív kukoricatermesztés Yara technológiával (x)
(Benedek Szilveszter)
A Yara tápanyag-utánpótlási javaslata kukoricatermesztők számára.
Új elnökhelyettes a NÉBIH-ben
(AF)
Régi ismerősünk, rendszeres szerzőnk, Lukács József, ez évtől felső vezetői kinevezésben részesült a NÉBIH-ben.
Santana 1 G – Túl a harmadik éven (4.) Felhasználási segédlet – beszéljünk a kijuttatásról (x)
(Somos Ferenc)
Az Arysta Magyarország Kft. szakembere írásában arra mutat rá, mire érdemes odafigyelni a Santana 1 G talajfertőtlenítő készítmény kijuttatása során.
Intenzív kukoricatermesztés szélsőséges körülményekre készülve
(Kiss István, Kiss László)
Jelen tanulmányukban kísérletet tesznek a szerzők a kukorica valamennyi fontos és még jövedelmezően kielégíthető igényére kiterjedő intenzív termesztéstechnológiai sor bemutatására.
Az új, továbbfejlesztett Monsoon megérkezett (x)
(Rikk István)
Ismerjék meg a Bayer CropScience valódi hatástartammal rendelkező posztemergens kukorica gyomirtó szerét.
Arcképcsarnok. „A mezőgazdaságból meg lehet élni…” Beszélgetés a Kiss István és Kiss László gazdálkodókkal
(Dr. Bódis László) 46
E havi arcképcsarnokunkban Kiss István és Kiss László gazdálkodókkal beszélgetünk, akik az Agrofórum tavaly júniusban meghirdetett pályázatán harmadik díjat nyertek.
Kritikus növény-egészségügyi helyzet a napraforgónál? (x)
(Mathiász Tivadar)
Tekintsék meg a Kwizda Agro Kft. által kínált növényvédelmi megoldásokat, amellyel a napraforgó esetében a kiváló minőség megalapozható, a megtermett mennyiség megóvható.
Aktuális gondolatok a napraforgó növényvédelméhez (x)
(Dr. Lukács Domonkos)
A Makhteshim Agan Hungary Zrt. kínálatában szereplő ZAMIR gombaölő szer megfelelő védelmet nyújt a napraforgó szárbetegségei ellen és hosszú tartamhatásával megalapozza a későbbi tányérbetegségek elleni védelem sikerét is.
Napraforgó fajták kísérleti eredményei – 2012. Beltartalmi értékek
(Szekrényes Gábor)
Az állami elismerés céljára bejelentett napraforgó-hibridek különböző éréscsoportok, különleges agronómiai, illetve minőségi tulajdonságaik alapján végzett kisparcellás fajta-összehasonlító vizsgálatainak 2012-es eredményeit tekinthetik át az írásból.
Határtalanul. Beszámoló a nagyváradi gazdafórumról
(ös, bl)
Előző lapszámunk felvezetőjében már beszámoltunk a VM kezdeményezéséről, amely a határon túli magyarokkal történő szorosabb szakmai együttműködést célozza, az ottani gazdaközösségek, oktatási intézmények, különböző társadalmi és civil szervezetek bevonásával. Ezúttal a Partiumi Keresztény Egyetem és a Debreceni Tudományegyetem közös szervezésében tartott Gazdafórumra látogattunk el.
Megbízható, türelmes és hosszú távú társ: Lumax (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia, Radvány Béla)
A Syngenta Kft. a Lumax (mezotrion+S-metolaklór+terbutilazin) gyomirtó szert javasolja a kukorica eredményes gyomirtására.
Gazdaképző (12.) A vetés, a vetéssel kapcsolatos számítások
(Kovács József)
A sorozta mostani részében a vetés különböző módjaival és a szükséges vetőmag mennyiségének kiszámításával, valamint azokkal a legfontosabb tényezőkkel ismerkedhetnek meg, amelyek a vetés sikerességét meghatározzák.
Sok kalász = sok termés (x)
(Raj Péter)
A Timac Agro Hungária Kft. tápanyag-ellátási javaslata kalászosokban.
Végre együtt! AGROmaschEXPO és Agrárgépshow 2013. Beszámoló (Dr. Bódis László) 66
Gépkiállításról másképpen. Beszámoló
(Kurucz Miklós)
A 2013-as AGROmashEXPO-t és Agrárgépshow-t sok szempontból kedvezően lehet megítélni. A házigazdáknak nyilván a kiállítók számának, a kiállítási felületnek és a látogatók számának növekedése jelentette a sikert. A szakemberek is bizonyára elégedettek lehettek, hiszen számos új gépcsodával ismerkedhettek meg és a bőség zavarával küzdve válogathattak az információt nyújtó szolgáltatók között.
Saaten-Union: több termés, nagyobb biztonság a tavaszi kalászosok termesztése során is (x)
(Blum Zoltán)
Tekintsék át a SAATEN-UNION új generációs sörárpa választékát.
Megbízható készítményekkel a gyomok ellen (x)
(A. Gy.)
DuPont technológiára alapozott gyomirtás tapasztalatai kalászosokban.
Rossz gyümölcsből nincs jó pálinka. Riport
(Kőhalmi Dezső)
Dienes Béla nyugállományú pénzügyőr alezredest – a fahordós érlelésű négy pálinka-termékcsaládot előállító Helvécia Product Kft. vezetőjét – a pálinkakészítés titkairól kérdeztük.
Zantara – gombaölő és növénykondicionáló szer a Bayertől (x)
(Farády László)
Ismerjék meg a Bayer különleges formulációjú, két hatóanyagú kalászos gombaölő és növénykondicionáló készítményét!
Az iskolateremtő... Beszámoló
(Dr. Oláh István)
Tudósítás a Győrffy Béla 85. születésnapja alkalmából Martonvásáron megtartott tudományos emlékülésről.
A Syngenta szezonnyitóról jelentjük
(Kosztolányi Attila)
Immár hagyományszámba menő országos road-show-val indította idén januárban a Syngenta a 2013-as szezont. Az ország 7 különböző pontján, Orosházán, Hajdúszoboszlón, Mezőkövesden, Szombathelyen, Kaposváron, Kakasdon és Székesfehérváron megtartott rendezvények középpontjában a 2012-es év értékelésén és a 2013-as szezon várható növénytermesztési kihívásain túl a Syngenta új termékeinek és ajánlatainak bemutatása állt.
Új termékekkel, kibővült létszámmal, erősödő marketinggel. Beszámoló
(Demes Gabriella)
Szakmai programmal bővített tanácskozásra hívta kereskedő partnereit az Arysta LifeScience Magyarország Kft. a margitszigeti Danubius Grand Hotelbe 2013. január 24-én. A családias hangulatú légkörben megtartott szakmai tanácskozáson Somos Ferencnek, az Arysta Csongrád megyei területi képviselőjének és egyben marketing vezetőjének megnyitója után Spilák Krisztina fejlesztő számolt be a cég új termékkínálatáról, majd Herpai Sándor ügyvezető igazgató adott tájékoztatást az Arysta eredményeiről és a csapatban bekövetkezett változásokról.
Jó, ha jó a szója a háznál! (x)
(Galankó Attila)
A Saatbau Linz Hungária Kft. és a Lajtamag Kft. közös kínálatában szereplő szójafajták termesztése 2013-ban is jó döntésnek bizonyulhat.
Egész évben kiskert. Márciusi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Március még gyakran indul faggyal, hóval; de az olykor megfontoltan, máskor annál viharosabban érkező tavaszi, lassan melegedő időjárásban a gondos kertész egyre több munkát végez a kiskertben.
A Partnerünk sikere a mi sikerünk is! (x)
Ismerje meg a Sharda új tavaszi növényvédő szer portfólióját.
Gazdálkodj jogosan. Saját vagyonommal?
(Dr. Mucsányi Zoltán, Dr. Ótós Attila)
Ebben a hónapban a részletes eljárási szabályok ismertetését mellőzve egy olyan „állatorvosi lónak” is tekinthető esetet vizsgálunk meg, melyből arra derül fény, hogy mikor köteles egy korlátolt felelősségű társaság tartozásaiért a vezető saját vagyonával helyt állni.
Cheyenne 1 G – Termelők mondják róla…(x)
(Farkas Ádám)
Nufarm Hungária Kft. jóvoltából a klotianidin hatóanyagot tartalmazó talajfertőtlenítők köre új termékkel bővül az idén.
TERMÉNYPIAC
Terménypiaci összefoglaló
(Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce –, valamint a szója vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
A Cargill a „Vesd bele magad!” program fő támogatója (x)
A Cargill Magyarország Zrt. bejelentette, hogy támogatást nyújt a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA) „Vesd bele magad!” oktatási programjához.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk géntechnológiául (32.) A „Transzgénikus növényvédelem” területei és stratégiái
(Dr. Heszky László)
A transzgénikus (GM) fajták termőterülete 2011-ben elérte a 160 millió hektárt, ami a globális termőterületnek közel 10 %-a. A transzgénikus terület 100 %-án a növények védelmével kapcsolatos, főleg kártevőkre rezisztens és totális herbicidekre toleráns GM-fajtákat termesztenek. A VI. fejezetben ezért egy új diszciplínával, a transzgénikus növényvédelemmel foglalkozunk.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Gyökérzöldségfélék trágyázása és a tápanyagellátással összefüggő néhány fejlődési rendellenesség
(Dr. Terbe István)
A gyökérzöldségfélék terén a közepes és gyenge termésátlagok mellett sok a minőséggel kapcsolatos kifogás, amely részben a szakszerűtlen talajművelésre és a pontatlan tápanyag-utánpótlásra vezethető vissza. Pedig a felvásárlási árakhoz viszonyított igen magas műtrágyaköltségek nagyon is átgondolt, okszerű trágyázást tennének szükségessé. Éppen ezért úgy gondoltuk érdemes nagyító alá venni a gyökérzöldségfélék egyes tápanyagigényeit, valamint bemutatni a tápanyagellátással összefüggő fejlődési rendellenességeket, továbbá a műtrágyaadagok megosztásának szempontjait.
Talajtakaró fólia színének hatása a korai kiültetésű oltott görögdinnyére
(Lipták-Galló Ákos)
A görögdinnye még mindig fontos exportcikkünk, bár e pozíciója sajnos folyamatosan romlik. Csak az intenzív termesztéstechnológia alkalmazásával és annak folyamatos fejlesztésével maradhatunk versenyképesek. Ez az írás éppen ezért egy olyan termesztői kísérlet eredményeit mutatja be, melynek az volt a célkitűzése, hogy megvizsgálják a lila, a zöld és a kék színű talajtakaró polietilén fóliák hatásait a korai kiültetésű, tök alanyra oltott görögdinnyére.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
A körte károsítói és az ellenük történő védekezés lehetőségei
(Dr. Gyulainé Garai Adrienne)
A szerző irodalmi adatok és saját megfigyelések alapján ismerteti írásában a legfontosabb körte károsítókkal szemben a köztermesztésben lévő fajták fogékonyságát, egyben számos kiváló képpel is illusztrálva e károsítók nyomán jelentkező elváltozásokat. Természetesen átfogó képet kapunk a legnagyobb problémákat okozó kártevők és kórokozók ellen alkalmazható hatékony védekezési lehetőségekről, valamint a körte teljes növényvédelmi technológiájáról is az egyes fenológiai fázisoknak megfelelően.
Alma fajtahasználatunk helyzete és változásának iránya (1.)
(Dr. Gonda István, Fülep Imre)
A rendszerváltás utáni évtized gazdag alma fajtahasználata mára az alanyokhoz hasonlóan letisztultnak tekinthető. A számos telepítésben előforduló fajtákkal szemben az utóbbi években öt fajta, illetve fajtacsoport telepítése vált meghatározóvá, amelyek legfontosabb kül- és beltartalmi tulajdonságainak ismertetése mellett, azok piaci kilátásait is elemzik a szerzők.
Könyvajánló. Precíziós almatermesztési technológia. Szerkesztette: Dr. Gonda István
(Dr. Nyéki József)
A kiadvány egy keresztmetszeti képét mutatja átvilágítás formájában az almatermesztésünk helyzetéről, a termelőket foglalkoztató leggyakoribb kérdésekről, a megoldott és a megoldatlan problémákról. Számos ellentmondásra is felhívja a figyelmet, amelyek a termesztés eredményességét pozitívan vagy negatívan befolyásolják.
Új rovarkártevő-rezisztens almafajták a láthatáron?
(Dr. Szalay László)
Az amerikai Good Fruit Grower szaklap 2012. októberi számában, arról számolt be, hogy a Washingtoni Állami Egyetem kutatói olyan almafajtákat találtak, amelyek a standard fajtáknál kevésbé vonzzák az almamoly és az egyik Amerikában elterjedt sodrómoly egyedeit. E hír hátterét járja körbe ez az írás kicsit részletesebben, ugyanis a beharangozott új amerikai kutatási eredmény fontos elmozdulás lenne afelé, hogy majd valamikor minden fő károsítóval szemben ellenálló almafajtákból igazi bioültetvényeket hozhassunk létre, amelyekben nincs szükség vegyszeres növényvédelemre.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Kimagasló bogyóvédelem! Dynali® (x)
(Nádudvari Éva, Varga Zoltán)
Ismerjék meg a Syngenta új, szőlőben kínált fungicid készítményét, amely a virágzás utáni időszakban a teljes fürt- és lombvédelmet garantálja.
Szőlőültetvények fajtaösszetétele a harmadik évezred első évtizedében (4.) A fajtaösszetétel borvidékek és érési idő szerinti értékelése
(Dr. Lőrincz András, Dr. Fazekas István, Dr. Zanathy Gábor)
A szerzők cikksorozatának 4. része két témakört foglal magába: a borvidékek fehér- és vörösbort adó fajtáinak területi megoszlását, valamint a fajták érési idő szerinti elemzését.
Ökológiai módszerek és szerepük a modern, környezetkímélő szőlőtermesztésben (1.) Beszámoló
(Györök Zsuzsa)
Ismét az ökológia iránt érdeklődő szőlőtermesztőket szólította meg a Biocont Magyarország Kft., ezúttal Lajosmizsére szólt a meghívó. Magyarországon is egyre több követője van az ökológiai szőlőtermesztésnek, amit a „bioszőlő” területének folyamatos növekedése is bizonyít. Jelen írásban az 5. Biocont szakmai képzésen elhangzott előadásokba nyerhetnek betekintést.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Ismerjük meg a betakarító gépeket (33.) Robotok a gyümölcsösben
(Dr. Bense László, Nagy István)
A filmek a hétköznapjaink részévé tették az emberek helyett harcoló, vagy dolgozó robotokat. Felvetődik hát a kérdés, miért ne tudnánk gyümölcsszedő robotot készíteni? E kérdés kapcsán ez az írás arra vállalkozik, hogy áttekintse mit várunk el egy gyümölcsszedő robottól, és hogyan tudjuk mindezt biztosítani a mai műszaki színvonalon! Ugyanis jó, ha tudjuk, a droidok már a gyümölcsösökben is köztünk járnak.
Axiál „Gépkavalkád” 3000 négyzetméteren
(dgy)
Az Axiál Kft. ragjához méltóan a 31. AGROmashEXPO és 3. AgrárgépShow legnagyobb pavilonjában, közel 3.000 négyzetméteren mutatta be mintegy 90 db-ból álló gépkínálatát, köztük számos csúcstechnikát képviselő gépet, gépkapcsolatot és eszközt. A „Gépkavalkád” szlogennel hirdetett kiállításon nemcsak forgalmazott gépeivel és a szolgáltatásainak képviseletével volt jelen, hanem a kísérő rendezvények egész sorával is.
Mit kell tudnia egy vetőgépnek? (x)
Nagyon sok vetőgéppel lehet precízen vetni, mégis miért választják egyre többen a Horsch Pronto vetőgépet?
KITEKINTÉS
A globális szemestermény-piac és a KAP jövője, ezek összefüggései
(Dr. Somogyi Norbert)
Az Agence Fargo-RDN sajtóügynökség szervezésében került sor arra a sajtóebédre, ahol a tanácsadással és piaci elemzéssel foglalkozó Agritel vállalkozás képviselői adtak tájékoztatást a gabonapiaci kilátásokról és a KAP általuk vélelmezett jövőjéről, méghozzá a mezőgazdasági termények piacának függvényében.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Agrármúltunk nagyjai. Hagyó-Kovács Gyula András (1888-1960)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Hagyó-Kovács Gyula András életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Jegyzet gazdálkodóknak… a H.Í.R. programról
(Kurucz Miklós)
A mostani jegyzet a Hagyományok – Ízek – Régiók (H.Í.R.) programot járja körbe, melyben a magyar nemzet hagyományai, a vidék értékei jelennek meg.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.