Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Az „isteni részecske”
(Dr. Bódis László)
HÓNAP TÉMÁJA
Mezőgazdaság és közfoglalkoztatás
(Papp Károly)
Az egyre sikeresebb Gödöllői Gazdanapok az idén is gazdag szakmai programot kínáltak. Még a nyár elején, amikor ott jártunk, a szántóföldi bemutatókat megelőzően számos előadást hallgathattunk a mezőgazdaság helyzetéről, az innovációról, az oktatás helyzetéről – és ami miatt erről szót ejtünk – a közfoglalkoztatásról, és ezen belül a mezőgazdaságot is érintő lehetőségekről. Papp Károly akkor a Belügyminisztérium közfoglalkoztatásért felelős államtitkáraként (jelenleg a rendőrség átszervezéséért felelős miniszteri biztos) felvázolta a Kormány közfoglalkoztatási politikájának irányait, amelyben jelentős szerepet szánnak – és pénzforrásokat biztosítanak – a mezőgazdaság számára is az Önkormányzatok útján. A figyelemreméltó kezdeményezésről szóló előadást – a lényeget nem érintően – szerkesztett formában ismertetjük olvasóinkkal, miután annak mezőgazdasági vonatkozásai kihatással lehetnek az Önök mindennapjaira is.
FÓKUSZBAN A KALÁSZOSOK
A 2011-2012. évi kalászos gabonák termesztésének tapasztalatai, eredményei
(Lukács József)
A NÉBIH Fölművelésügyi Igazgatóságának szakembere a kalászosok betakarításáról ad helyzetelemzést írásában.
Hibridbúzával a jövedelmezőbb haszonnövényekért. Riport Soltész Gyulával
(Kosztolányi Attila)
Soltész Gyulával, a Naki Mezőgazdasági Zrt. elnökével arról beszélgettünk, miért és hogyan fogalmazódott meg Nakon a hibridbúza-termesztés koncepciója, valamint milyen eddigi tapasztalatokról és eredményekről tudnak beszámolni.
Gyorsjelentés őszi kalászos vetőmagvakról
(Benke Zoltán)
A NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere a fémzárolt őszi kalászos vetőmagmennyiségek várható alakulását mutatja be az időjárás és az előzetes adatok tükrében.
Új Saaten-Union fajták és hibridek, merész nemesítési újítások a DLG bemutatón (x)
A Saaten-Union új fajta- és hibridválasztéka kalászosokban.
Mindent rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
Versenyképes az őszi búza! (x)
(Gyuris Kálmán)
A Yara tápanyag-utánpótlási javaslata őszi búzában.
Legato Plus – kalászosok őszi gyomirtása kötöttségek nélkül (x)
(Dr. Lukács Domonkos)
Ismerkedjenek meg a Makhteshim Agan széles hatásspektrumú, tavaszra is átnyúló, hosszú tartamhatású őszi gyomirtó szerével, a Legato Plus-szal.
A foszfortrágyázás jelentősége őszi búzánál (x)
(Vári Rita)
A LINZER AGRO TRADE Hungary Kft. ajánlata az búza őszi alaptrágyázásához.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
A csávázásról
(Kleofász Mátyás)
Útmutató a csávázott vetőmagok felelősségteljes vetéséhez (Csorba Csaba) 29
A csávázószerek és a csávázási eljárások kutatásában és fejlesztésében érdekelt cégek közel egy évszázadra visszatekintő múltat tudhatnak maguk mögött. E cikkek nemcsak a csávázás, a csávázószer kutatás történelmi áttekintésére és a csávázószerek tulajdonságainak, valamint a csávázási technológia ismertetésére korlátozódnak, hanem az ellenőrizetlen környezeti terhelés kiküszöbölésére a csávázószer-gyártók és a csávázó szereket felhasználó vetőmagvállalatok által kidolgozott alapelvek bemutatására is, amelyeket a vetést végzőknek minden esetben célszerű alkalmazni és betartani.
Csávázás: környezetkímélő védelem a növény kezdeti fejlődésekor (x)
(Valovics Attila)
Ismerjék meg a Chemtura által kínált csávázási megoldásokat.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Alapépítmény és felépítmény: Emlékek és gondolatok a keszthelyi Georgikon Növényvédelmi Intézetének negyvenéves évfordulóján (1.)
(Dr. Horváth József)
A Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézete fennállásának 40. évfordulóját ünnepelte július 17-én, Keszthelyen. Dr. Horváth József akadémikus „Alapépítménytől a felépítményig…” c. ott elhangzott nagy ívű előadását teljes terjedelmében közölve köszöntik az Agrofórum szerkesztői a nagyhírű Intézetet, annak egykori és jelenlegi oktatóit a jeles évforduló alkalmából.
Őszi repcevédelmi technológia – a teljesség igényével (x)
Tekintsék át a BASF őszi repcevédelmi ajánlatát.
Rendhagyó arcképcsarnok. Kincskeresők a Promontor alatt
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés Békési Imrével, Budafok Borváros igazgatójával és munkatársaival Buda déli kapuját, Budafokot behálózó közel száz kilométer hosszú, zegzugos pincerendszerről, annak újkori hasznosítási irányairól.
RAPOOL repcék a DLG szántóföldi bemutatóján
A világ egyik meghatározó, Európában pedig vezető repcenemesítője a RAPOOL gazdag fajta- és hibridválasztékával ismerkedhettünk meg azon a szántóföldi seregszemlén, amelyet Bernburg határában rendeztek meg június 19. és 21. között.
Gazdaképző (6.) A talajok tápanyag-utánpótlása, szervestrágyázás
(Kovács József)
Egy hektárra nagyjából 15-20 kilogramm kukoricamagot vetünk. Betakarításkor ugyanekkora területről 7-8000 kilogramm magot és nagyjából ugyanennyi kukoricaszárat hozhatunk le. Ez az eredeti tömegnek több százszorosa. Hogy lehetséges ez? Honnan származik ez az óriási anyagmennyiség? Miként tudjuk ezt a csodálatos gyarapodást évről évre, fenntartható módon megismételni? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ a gazdaképző mostani és a következő havi részében.
Előzze meg már ősszel a repce tavaszi kitárcsázását! (x)
A Timac Agro a FERTIACTYL® Startert, a többféle biostimulátor és makroelemek oldat formájú komplexét kínálja a repcetermesztőknek.
A repce aratva jó – Toprex, a termésbiztonságért (x)
(Tóth János)
A Syngenta regulátor készítményét ajánlja a repcetermesztők számára.
A magyar gazda boldoguljon elsősorban! Tudósítás
(Kőhalmi Dezső)
A betakarítás dandárja ellenére mintegy kétszáz partnerbeszállítója volt kíváncsi az NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi Kft. s más rendező cégek július 11-én, Kiskunfélegyházán tartott napraforgó bemutatójára, valamint szakmai napjára, amelyet immár a negyedik ízben szerveztek meg az utóbbi évek során.
Egész évben kiskert. Szeptemberi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Szeptember változatos időjárása változatos kerti munkalehetőségeket kínál – metszhetünk, vethetünk és ültethetünk is. Nem késő befőzni, savanyúságokat készíteni. Készítsük elő a pincét, kamrát a termények befogadására.
TERMÉNYPIAC
Terménypiaci összefoglaló
(VE)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce – vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk „géntechnológiául” (26.) A transzgénikus (GM) fajták termesztésbiztonsági kockázatai (1.)
(Dr. Heszky László)
A GM-növények hazai termesztésével kapcsolatos tudományos és szakmai viták elsősorban az élelmiszerbiztonságról, tehát a fogyasztás veszélyességéről vagy veszélytelenségéről szólnak. Az igazi problémát a gazdák számára, azonban a termesztéssel kapcsolatos rizikótényezők jelentik. Ezért a sorozat mostani és következő részében, a gazdáknál jelentkező termesztésbiztonsági kockázatokat ismertetjük.
MEGÚJULÓ ENERGIAFORRÁSOK
A biogáz üzemekből kikerülő biotrágya mezőgazdasági hasznosítása
(Dr. Hajdu Zoltán)
Európa nyolc országának összefogásával megvalósuló INEMAD (Improved Nutrient and Energy Management through Anaerobic Digestion) projekt a mezőgazdasági input anyagok mennyiségének csökkentésében a biogáz üzemekből kikerülő biotrágya (fermentum anyag) mezőgazdasági hasznosítására tesz kísérletet.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Termesztőberendezések hőgazdálkodásával kapcsolatos kísérletek eredményei
(Dr. Ombódi Attila)
Az EUPHOROS munkanevű FP7-es pályázati konzorciumot 7 országból 12 résztvevő hozta létre a fenntartható növényhajtatással kapcsolatos kutatások elvégzésére. A projekt fő célja olyan új anyagok, eszközök, technológiák és szoftverek kifejlesztése, melyek felhasználásával csökkenthető a hajtatás energia-, víz-, műtrágya-, növényvédőszer- és közeg-felhasználása. Jelen cikk az almériai EEFC és a katalán IRTA kutatóintézetek, valamint a wageningeni egyetem kutatóinak munkái alapján foglalja össze a termesztőberendezések hőgazdálkodásával kapcsolatos vizsgálatok legfontosabb eredményeit.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
A cseresznyetermelés helyzete Magyarországon
(Radóczné Kocsis Teréz)
A szerző írásában nemcsak a hazai cseresznyetermesztés helyzetét, a jövő lehetőségeit és feladatait járja körbe, bemutatva a termőterület és -mennyiség, a felhasználás és értékesítés alakulását, továbbá a termesztett cseresznyefajtákat és főbb tulajdonságaikat, hanem kitekint a globális cseresznyetermelés és –kereskedelemre is.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Érik a szőlő
(Dr. Zanathy Gábor)
Évjárataink meglehetősen szélsőségesek. A szőlőtermés cukortartalma így egyes években kifejezetten alacsony, más esztendőkben viszont kiugróan magas. A klímaváltozás hatására a jövőben vélhetően megnő az érési időszak hőmérséklete, hamarabb kezd érni a szőlő, ezáltal mind gyakrabban számolhatunk magas beérési mustfokokkal, s alkoholban túlsúlyos borokkal. Úgy gondoltuk, nem árt tehát a cukorgyarapodás folyamatát, valamint arra az évjárat, a termőhely, az ültetvényszerkezet, továbbá a technológia befolyásoló hatását és szerepét áttekinteni.
Betekintés a 2011/12. év szőlővédelmének tapasztalataiba
(Kun Ágnes)
A kórokozók számára kedvezőtlen időjárási tényezők lehetőséget nyújtanak a szakemberek számára a növényvédelmi fordulók ritkítására, ezáltal a környezeti növényvédőszer-terhelés csökkentésére és a gazdaságosabb termesztésre. Ezen kedvezmények eléréséhez kiemelten fontos, hogy a gazdák tisztába legyenek az alapvető növényvédelmi helyzetet akár árnyalatnyilag is befolyásoló környezeti és patológiai tényezőkkel. Éppen ezért a Baranya Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakembere írásában az idei év fontos szőlő növényvédelmi tapasztalataira világít rá.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Ismerjük meg a betakarító gépeket…(30.) Gyökerek
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarító gépeket bemutató sorozatunk mostani részében a ritkaságszámba menő gyökérzöldség betakarítók nyüvő és ásó rendszerű változataival, azok szerkezeti felépítésével és működési elvével ismerkedhetnek meg.
Bemutató körúton egy vadonatúj MF Activa 7347 S kombájnnal. Riport (x)
Ismerjék meg az MF Activa 7347 S kombájnról szerzett eddigi gyakorlati tapasztalatokat.
„Széles felhasználási lehetősége mellett alkalmas a szántás kiváltására is” (x)
(Dr. Demes György)
Gyakorlati tapasztalatok arról, milyen indokok vezettek a Gregoire Besson nehéztárcsa kiválasztásához.
CLAAS fejlesztések, 2012
(Dr. Demes György)
Betakarítás az optimumon” lehetne annak a nemzetközi sajtótalálkozójának a mottója, amelyet a CLAAS az idén Magyarországon rendezett, és ahol bemutatott legújabb fejlesztési eredményeivel ismét sikerült a nemzetközi szakújságírók elismerését kivívni. A jelentős, részben a termékpalettát bővítő, részben a már meglévők megújulását, minőségjavulását szolgáló fejlesztések eredményei – hasonlóan az elmúlt évhez – most is elsősorban a gabona- és zöldtakarmány-betakarítás, valamint a bálázás gépeit érintették. Illeszkedve e lapszámunk kiemelt témájához – a rendezvényen látott megújult gabonabetakarító gépeket és bálázókat mutatjuk be.
Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (7.) Mezőgazdasági eszköz- és munkagépgyűjtemény Szentkirályon
(Dr. Szekeres Béla)
A muzeális gépgyűjteményeket bemutató sorozat mostani része a szentkirályi Varga Imre tanyájára kalauzolja el az olvasókat, ahol az ország talán legnagyobb és legértékesebb mezőgazdasági munkaeszköz- és munkagépgyűjteménye található meg egyrészt már restaurált, működőképes, kiállítható, de nagyrészt még „újraélesztésre” váró állapotban.
GAZDÁLKODJ JOGOSAN
A váltó szabályairól – röviden
(Dr. Mucsányi Zoltán, Dr. Ótós Attila)
Jogi rovatunkban ezúttal egy szigorú alakisághoz kötött fizetési ígérvényről, vagy fizetési felszólítást tartalmazó forgatható, átruházható értékpapírról, a váltóról, annak változatairól, valamint törvényes kellékeiről olvashatnak.
KITEKINTÉS
Minden változik…
(Dr. Somogyi Norbert)
A világ az elmúlt két-három évtizedben hihetetlen változáson ment keresztül, ami úgy tűnik, egyelőre nem áll meg, sőt talán még gyorsabb lesz az elkövetkezendő években. Ez alól senki nem tudja magát kivonni, így természetesen a gazdák sem, éljenek és dolgozzanak bárhol a világban. Ezen írás a franciaországi Raoul házaspár példáját mutatja be.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Híres agrárszakemberek bankjegyeken
(Páll-Gergely Barna)
Egy személy társadalmi elismertségét talán az fejezi ki a legjobban, amikor az illető portréja a minden nap használt fizetőeszközön is látható. Világviszonylatban alig több mint száz kutató látható egy-egy ország forgalmi papírpénzén. Közülük alig 20 személy köthető a botanikához, s csupán hárman vannak, akik a szűkebb értelemben vett mezőgazdasági tudományokban maradandót alkottak.
Agrármúltunk nagyjai. Rovara Frigyes (1852-1912)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Rovara Frigyes életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak. Az új földtörvény tervezetéről (1.)
(Kurucz Miklós)
Az új földtörvény tervezet sok újdonságot, az eddigiektől eltérő gondolkodásmódot tükröz. Korábban hivatalosan nem emlegetett fogalmakat használ, amelyek értelmezése nélkülözhetetlen a jogalkotói szándék megértéséhez. Ezeket mutatja be a mostani Jegyzet az olvasóknak.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.