22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Ház, táj blog

Tavaszváró

Agrofórum Online

Itt toporgunk Húsvét előtt, remélve, hogy az ünnepek meghozzák az igazi tavaszt. Eleget küszködtünk már a téllel. A fák rügyei, mint duzzadó remények hordják magukban a jövő ígéretét. A Nap egyre korábban kel, de még erőtlen, mert bágyadt sugarain érződik, mint mindnyájunkon, a téli fáradtság.

Március. A ködös borongás utáni újrakezdés hónapja. Mintha ebben a hónapban lelnénk meg az értelmét mindannak, ami hitet, bizakodást és erőt ad: az újrakezdés lehetőségét és reményét. Nem ezt tesszük-e nap, mint nap, és nem ezt teszi-e a bennünket körülvevő természet is? Folyamatosan megújul. Valami megmagyarázhatatlan belső energia mozgatja a világot, sarkalva mindnyájunkat az állandó újrakezdésre.

Belegondolni is hátborzongató, hogy ennek az újrakezdésnek mi is részesei lehetünk, társai a Teremtőnek, mint ahogy társa a legegyszerűbb földműves is, amikor a jövőbe vetett hittel szórja a magot. A magvető életakarását csak a születés misztériuma múlhatja felül, bármilyen körülmények között jön is világra, akit várunk; kórházban, otthon vagy egy istállóban.

Aki életet ad, a legmagasztosabbat teszi, amit ember tehet.

Így válunk, válhatunk a Teremtő társaivá. Társai leszünk, amikor utódainkkal ajándékozzuk meg a világot és egymást, amikor vetünk, hogy egyszer majd arathassunk.

A természetben élő, a természetből élő ember teremt, és mindenki más csak alkot; épít, szerkeszt, szervez, gyógyít… Mindez persze nem lebecsülendő, mert része az életünknek, de a teremtés lehetősége mégiscsak a mi kezünkben van: a földműves, a paraszt kezében.

Március van. Az élet valójában most kezdődik. A természet most döbben rá, hogy a pattanásig feszült rügyek már nem bírják tovább.

Tavaszt kiáltanak, és kibomlanak, mint a szerelmes lány hajfürtjei az áhított éjszakán.

Március van. A talajmunkák és a kora tavasziak vetésének ideje. Elgondolkodtató, hogy van-e még egyáltalán kora tavaszi növényünk az árpán meg a zabon kívül. Vetünk-e még borsót, lent, cukorrépát, baltacimot, vörösherét, lucernát, vagy elfelejthetjük őket. Herbáriumba és maggyűjteménybe szorultak? Szomorú, de egyre egysíkúbbá és sivárabbá válik a mezőgazdaságunk, akár csak a bennünket körülvevő, értékeit vesztő világ.

Nézzünk a dolgaink után!

Lehet, hogy már februárban pirkadtak a talajok, és vetettünk is – volt erre nemegyszer példa –, de a tavasz mégiscsak márciusban köszönt ránk.

Márciusban, amikor az erdők koronás nagyurai már hátrahagyták agancsaikat, amikor az apró sárga somvirágok csillagként ragyognak az erdők szürke lombtalan egyhangúságában.

És mit látunk a határban?

Szinte agyonnyom bennünket a tavasz madárcsicsergős bódultsága. Atomrobbanással felérő energiák mozdulnak meg a növényekben: nőnek, kibomlanak, fakadnak, virágba borulnak. A friss vetések megduzzadt magvaiból kelt csíranövények, mint megannyi apró vulkán, sorjázva törik át a földet.

Jó telünk volt. Hideg, de csapadékos, bár január közepén 10 oC-t is meghaladó melegrekordok is előfordultak. Az ősziek jól teleltek, a tavasziak számára meg ideális talajállapotot eredményez a barázdákba beszivárgott téli csapadék.

Vigyázzunk rá! Őrizzük meg, mert aszály – ne így legyen! –, de még ezután is jöhet. Most persze más a helyzet; reményteli évnek nézünk elébe, még akkor is, ha tudjuk: az időjárás kiszámíthatatlan.

Az elmúlt évben rendeztünk egy konferenciát az aszályról. Tanulságos volt. Főleg a kukorica sínylette meg a szárazságot, pedig; mint takarmánynövényre, leginkább erre van szükségünk.

Az aszály-konferenciánknak volt egy mottója, amelyet ezúttal is olvasóink a gazdák szíves figyelmükbe ajánlunk:

„Készüljünk fel a rosszra, hogy jól jöjjünk ki belőle”.

Vagyis fel kell készülnünk arra, hogy nem minden a kedvünk szerint alakul. Tudnunk kell alkalmazkodni a folyton változó közgazdasági és környezeti viszonyokhoz.

Március van. Tavaszváró bizakodással fürkésszük a jövőt. Latolgatjuk az időjárás várható hatásait, meg a magunk munkájának szakszerűségét. Így tettem, úgy tettem. Jól tettem? Nincs két egyforma év, nincs két egyforma talajállapot. Meg kell találni azt a lehetséges optimumot, aminek utána – kicsit az ég felé pislogva –, nyugodtan mondhatjuk: a többi már nem a mi dolgunk.

A tábla széléről 2008-ban – Dr. Bódis László

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Amerikában az eladók, Európában a vevők kerültek fölénybe

2023. május 20. 05:37

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.

Iránykeresés volt megfigyelhető az európai terménypiacokon

2022. november 25. 06:37

Párizsban a malmi búza értéke 6 euróval a tonnánkénti 321,25 eurós szintig csökkent a következő, decemberi határidőre.

Az extra exportigény miatt ugrott meg a szójabab ára

2022. május 20. 08:09

Európában kitartott a negatív hangulat, de a tengerentúlon már nagyobb számban jelentek meg a vevők a terménypiacokon.

Válasszon az Önhöz legközelebb álló fajtákból!

2018. március 22. 07:58

Sikeres növénytermesztést, és a fajták között jó szemezgetést kíván az Agromag Kft.!