2009. májusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Együtt, vagy sehogy
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Talajaink rejtett értékei
(Dr. Biró Borbála, Pacsuta Péter)
A cikk rávilágítja a figyelmet a talaj-növény-mikroorganizmus rendszerének fontosságára az egészségesebb talaj, és ezen keresztül az egészségesebb élelmiszer-termelés érdekében.

A mikroelemek jelentősége (x)
(Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Kft. a Linzer Ware és a YaraVita műtrágya termékcsalád tagjait ajánlja a növénytermesztők figyelmébe az optimális mikroelem-ellátás biztosítása érdekében.

FÓKUSZBAN A KÖLCSÖNÖS MEGFELELTETÉS

A kölcsönös megfeleltetés környezetvédelmi követelményei
(Harangozó Tamás, Várszegi Gábor)
A szerzők írásukban a földterülettel rendelkező gazdálkodókat leginkább érintő, és 2009-ben bevezetésre kerülő környezetvédelmi követelményeket – melyek a kölcsönös megfeleltetés követelményrendszerének egyik alappillérét jelentik – ismertetik, így tájékoztatnak a vadonélő madarak védelméről, a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről, a felszín alatti vizek védelméről, a szennyvíziszap mezőgazdasági felhasználásáról, továbbá a vizek nitrátszennyezés elleni védelméről. Ezenkívül a másik alappillért, a mezőgazdasági földterületek helyes mezőgazdasági és környezeti állapotának fenntartására vonatkozó ismereteket is áttekintik.

Ülésezett a Csongrád Megyei Agrártudományi Egyesület. Tudósítás
(Szilágyi Bay Péter)
Rövid összefoglalót olvashatnak a Csongrád Megyei Agrártudományi Egyesület 2009. évi taggyűlésén elhangzottakból, melyen a Közös Agrárpolitika Kölcsönös Megfeleltetés aktuális kérdései és az ehhez kapcsolódó ellenőrzések is napirendre kerültek.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Szakember kérdez szakembertől. Búzát intenzíven, de hogyan?
(Dr. Békési Pál)
Az írásban dr. Békési Pál, szerkesztőbizottságunk tagja, tesz fel néhány magas szinten gazdálkodó elismert szakembernek olyan „húsbavágó”, pénztárca nyitogató kérdéseket, amelyek az intenzív búzatermesztést vállalók esetében elkerülhetetlenek..

A sikeres gabonatermesztés alapfeltétele a hatékony lomb- és kalászvédelem (x)
(Bálint Sándor, Dr. Tóth Elemér, Rácz István)
A DuPont Magyarország Kft. fungicid programját ajánlja a gabonatermesztők figyelmébe.

Decis Meg a Tagló = Decis Mega (x)
(Farády László)
Ismerjék meg a Bayer CropScience széles körben felhasználható új rovarölő szerét, a Decis Mega-t (deltametrin).

Miért érdemes a YaraVitaTM lombtrágya családot választani? (x)
A kérdésre választ kaphatnak a YaraVita lombtrágya család tagjait bemutató írásból.

Röviden a fuzáriózisról
(Hertelendy Péter)
A kalászos gabonákat megbetegítő különböző Fusarium fajok a természetben egyáltalán nem ritkák. Azonban az őszi búzát károsító fajok se nem korhadékevő, cellulózbontó szervezetek, se nem sebparaziták, hiszen az érzékeny fenofázisban lévő növényt minden gyengülés, sérülés nélkül támadják meg. A cikkből megismerhetjük a gabonát leggyakrabban károsító Fusarium fajokat, a fertőzés kialakulását, valamint a védekezés irányelveit.

Teljes értékű kalász- és lombvédelem – másképpen, olcsóbban! (x)
(Dr. Magyar László)
A Summit-Agro Hungária Kft. új, komplex technológiai megoldását kínálja a gabonatermesztők számára.

Kalászvédelmi okosságok (x)
Cheminova praktikák a kalászosok növényvédelmi technológiájában.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Minisztert voltam… (3.) Beszélgetés Dr. Romány Pállal
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés dr. Romány Pál egyetemi tanárral, a Szent István Egyetem professor emeritus-ával, egykori MÉM miniszterrel.

Egyéni védőeszközök használata a mezőgazdasági kemizálásban (1.)
(Tóth Ágoston)
Most induló sorozatunk első részében az agrokemikáliák használatához kapcsolódó védőeszközök mezőgazdasági bevezetésének, fejlesztésének és alkalmazásának szakaszait tekinthetik át a kezdetektől napjainkig.

Az időjárás hatása a virágok kifejlődésére és a pollenszórásra
(Dr. Juhász Miklós)
Az írásból kiderül, hogy mérsékelt égövünkön az őszi és téli időjárás a növények, így a pollenallergiát okozó fajok fejlődését, következő évi virágzását, valamint terméshozamát is meghatározza. Ezenkívül a virágzás idején kialakult időjárás szintén hatással van a pollen kiszabadulására, a pollenrepülésre, valamint a pollenkoncentrációra.

Gyakorlati alkalmazásra várnak az új mezőgazdasági kutatási eredmények. Tudósítás
(Szilágyi Bay Péter)
Vélhetően adminisztrációs hiba miatt nem kapott meghívást az AGROFÓRUM a Növénynemesítési Tudományos Napok című rendezvényre. Az Olvasók viszont mindennél fontosabbak számunkra, ezért egy „vendégtudósító” írásából mégis csak értesülhetnek a rangos eseményről.

Csak elektronikus kérelmet lehet benyújtani. Sajtóközlemény
Indul a 2009. évi területalapú és több más közvetlen, valamint vidékfejlesztési támogatás egységes kérelmének elektronikus kitöltési és benyújtási időszaka.

ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Tudomány a termesztésben. Fagyérzékenység és a fagytűrés élettani alapja a növénytermesztésben
(Halász Krisztián)
A cikk választ ad többek között arra, hogy milyen változások mennek végbe a növényi sejtekben és szövetekben a hideg időszakban, miért viselik bizonyos növényi szervek jobban a fagyokat, illetve hogyan segíthetjük elő a növények fagytűrését.

A vajrépa termesztésének lehetőségei Magyarországon
(Ledóné dr. Darázsi Hajnalka, Dr. Dudás László, Rajki Attila, Dr. Hodossi Sándor)
A vajrépa a káposztafélék családjába tartozó kétéves növény, mely könnyen összetéveszthető a retekkel. Táplálkozási jelentőségét elsősorban az adja, hogy a friss zöldségellátás szempontjából kritikus nyár eleji és téli időszakban áll rendelkezésre. A szerzők ismertetik az egyes fajtatípusokat, valamint a termesztéstechnológiai változatokat, a tavaszi hideghajtatástól a szántóföldi termesztésig.

Korai fejes káposztát a friss piacra
(Pap Zoltán)
Érdemes figyelmet szentelni a fejes káposzta friss piaci célú előállításának, és azon belül a nagyobb haszonnal kecsegtető korai termesztésnek, mivel mindez az egyik oldalról széleskörű technológiai, másik oldalról pedig növény-, illetve fajtaismeretet kíván, melynek elsajátításához jó alapot nyújt az írás.

Yara megoldások tápoldatozáshoz – FerticareTM műtrágyákkal (x)
A Yara ajánlásából a Ferticare műtrágya termékcsalád tagjait, használatuk előnyeit ismerhetik meg.

GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Az integrált gyümölcstermesztés elvei (3.) Fajtaválasztás
(Dr. Szalay László)
A korszerű gyümölcsültetvényekben a telepítendő fajtákat sokféle szempont gondos mérlegelése alapján választják ki, ugyanis a termesztés eredményességét, versenyképességét alapvetően meghatározza, hogy milyen fajtákat ültetnek. A legfontosabb mérlegelendő szempontokat most részletesen áttekinthetik a cikk elolvasásával.

A meggytermesztés jelene és kilátásai a gazdaságosság tükrében (4.)
(Dr. Apáti Ferenc)
A szerző cikksorozata befejező részében szoros párhuzamba állítja a magyar és német meggytermesztést gazdaságossági szempontok alapján. A szerző összegzésként meghatározza a magyar meggytermelés főbb előnyeit és hátrányait, valamint jelentős iránymutatást ad az ágazat fejlődése érdekében.

Esővíz okozta gyümölcsrepedés mérséklése meggy esetében
(Dr. Simon Gergely)
Újabb vélemények szerint a szüreti időszakban lehullott csapadék bizonyos meggyfajtáknál gyümölcsrepedést okozhat. A Budapesti Corvinus Egyetem szakembere összefoglalja az esővíz okozta gyümölcsrepedés okait, továbbá beszámol a hazai meggyfajták repedésérzékenységének vizsgálatáról, valamint a gyümölcsrepedést mérséklő technológia, a kalciumtartalmú szerek permetezésének alkalmazásáról.

SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Tanácsok a szőlő lombszerkezetének kialakításához
(Dr. Zanathy Gábor)
A szerző írásában felhívja a figyelmet a zöldmunka elvégzésének jelentőségére, a beavatkozások fotoszintézisre, hajtásnövekedésre, vesszőérésre, valamint a termés mennyiségére és minőségére gyakorolt hatásaira.

Kiosztották az idei Quadris-díjakat. Tudósítás
(Dr. Demes György)
A Syngenta Kft. ez év márciusában közös szakmai tanácskozásra invitálta Siófokra az ország szőlészeit és borászait. A szakmai program fénypontját a Syngenta Borverseny ünnepélyes eredményhirdetése jelentette, amelyen értékes díjakat vehettek át a borversenyen kiemelkedő minőségi boraikkal kitűnt hazai borászok.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a betakarító gépeket... (1.) A kombájn sztori
(Dr. Bense László, Nagy István)
Most induló sorozatuk első részében a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karának szakemberei a gabonabetakarító gépek eddigi múltját tekintik át.

„Csak a szolgáltatásra alapozott növekedésnek van reális esélye”. Beszélgetés Pintér Zsolttal
(Dr. Demes György)
Az AXIÁL Kft. ügyvezető igazgatóját, Pintér Zsoltot arról kérdeztük, hogy az új, megváltozott világgazdasági környezetben milyen módon tud az AXIÁL az egyre korszerűbb gépeket és technológiákat igénylő mezőgazdaság igényeinek megfelelni?

Ismerjük meg a John Deere 8000 traktorcsaládot
(Dr. Demes György)
A KITE Zrt. oktatási célból egy csúcstechnikát képviselő John Deere 8030 erőgépet ajándékozott a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar számára. A jeles esemény okán most röviden bemutatjuk a John Deere 8000 univerzális traktorcsaládot.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Agrármúltunk nagyjai. Kühne Ede (1839-1903)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Kühne Ede életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet gazdálkodóknak. Egy fontos brüsszeli döntésről
(Kurucz Miklós)
Az EU-tagállamok környezetvédelmi miniszterei minõsített többséggel elutasították a Magyarországon érvényes GMO-kukorica termesztésével kapcsolatos moratórium feloldására irányuló bizottsági javaslatot. De vajon GMO-mentes-e ettõl vagy ettõl függetlenül hazánk? Valószínûleg még szakmai körökben sincs elegendõ tájékozottság a kérdés tárgyszerû megválaszolására, ezért érdemes az írásból a tényekkel egy kicsit alaposabban megismerkedni.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen