Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Emlékek és levelek
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA A TALAJMŰVELÉS
Hagyományok és változások. Tanulságok a 2008-as őszi művelési idényből
(Dr. Birkás Márta)
A szerző a 2008. őszi művelési idény tanulságait sorolja fel, rámutatva, mikor és miben történtek hibák, s hogyan lehetett volna azokat elkerülni. Ezt követően a nyár végi és őszi vetések állapotát, s ezzel együtt a talaj-előkészítéseket minősíti. Felhívja a figyelmet arra, hogy a csapadék mennyisége és eloszlása a jó minőség elérését segítette azoknál, akik valóban figyeltek a talajra. A napraforgó- és kukoricatarlók állapotának vizsgálata magágy-készítési hibákra derített fényt, amelyre a kukorica az augusztusi szárazságban gyors száradással reagált. Az őszi alapművelések elvégzését az időjárás inkább segítette. A júliusi és a késő őszi szántások minőségét kifogásolhatónak, a kedvező nedvességnél végzett szántásokat megnyugtatónak ítélte. Újólag felhívta a figyelmet a szántások elmunkálására, megelőzendő a talajok téli nedvesség vesztését.
FÓKUSZBAN AZ ALTERNATIV NÖVÉNYEK
Alternatív lehetőségek a szántóföldi növénytermesztésben
(Dr. Gondola István, Dr. Gocs László, Dr. Nagy László)
Az alternatív növények termesztése jelenleg elenyészőnek tűnik, de a jövőben és már napjainkban is egyre nagyobb szerepet kaphatnak a humán élelmezésben, az állati takarmányozásban és/vagy a talajtermékenység fenntartásában, illetve növelésében. Jellemzőjük, hogy az utóbbi években folyamatosan stabil a piaci kereslet irántuk. Jelentőségük folyamatosan nő, hiszen környezetkímélő módon termeszthetők, nem vagy alig terhelik a környezetet ipari eredetű vegyi anyagokkal. A biológiai változatosság növelése mellett pedig változatosabbá teszik az élelmiszer alapanyag termelést is, ezáltal az egészséges élelmiszerek széles skálája jöhet létre. Ezért a DE AMTC Nyíregyházi Kutató Központ munkatársai a pohánka, a zab, a köles, valamint a fénymag felhasználásának lehetőségeit és előnyeit, valamint termesztésük főbb vonásait mutatják be írásukban.
Takarmánycirok jelentősége és termesztése az ökogazdálkodásban
(Pál Mihály, Dr. Rajki Erzsébet)
A szerzők ismertetik a szemes- és silócirok, valamint a szudánifű felhasználási lehetőségeit, továbbá áttekintik a cirok termesztéstechnológiáját.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Kipróbáltam a Geniust (x)
Próbálja ki ön is a Genius (aminopiralid + piroxszulam + floraszulam + kloquintocet-mexil) gyomirtó szert kalászosokban a magról kelő és évelő kétszikű, valamint a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen.
Lánci Tivadar az Ikarusról (x)
Lánci Tivadar a Dow AgroSciences Ikarus (klopiralid + pikloram+ aminopiralid) gyomirtó szerét ajánlja őszi káposztarepcében a magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények ellen.
Kipróbáltam a Taltost (x)
Új, széles hatásspektrumú gyomirtó szer a Dow AgroSciences kínálatában a gabonatermesztők számára.
Tavaszi árpa országos fajtakísérlet eredményei, 2008 (2.)
(Dr. Tomcsányi András)
A Gabonatermesztési Kutató Kht. szakembere – a termőhelyhez legjobban igazodó fajta megválasztása érdekében – termőhelyenként elemzi az általuk és társintézeteikkel beállított tavaszi árpa fajtakísérlet eredményeit, továbbá rávilágít a helyenkénti eltérések hátterére is.
A környezettudatos szántóföldi növénytermelés egyes termesztési eljárásairól, agrokemikáliákról (2.) (x)
Kéntrágyák, mikrogranulált startertrágyák, speciális levéltrágyák, mikrobiológiai talajjavítók a Plantaco Kft. kínálatában a környezettudatos növénytermesztésért.
Mikor mozdul meg a műtrágyapiac?
(ford. Kosztolányi Attila)
Amióta az ázsiai és dél-amerikai műtrágyakereslet robbanásszerűvé vált, az árakat rekordokat döntögetnek. Az írás arra keresi a választ, milyen folyamatok várhatók ezen a téren a világban az elkövetkező időszakban.
A foszfortrágyázás jelentősége (x)
(Vári Rita)
Linzer Agro Trade Hungary Kft. szakembere a növények optimális foszforellátásának fontosságára irányítja rá a figyelmet.
Alaptrágyázás: hol tudunk spórolni és hol nem
(ford. Kosztolányi Attila)
A robbanásszerűen növekvő alapműtrágya árak világszerte sokhelyütt takarékossági stratégiák kidolgozására késztetik a gazdálkodókat a foszfor- és a káli-felhasználás terén. De mégis, milyen lehetőségek kínálkoznak erre Németországban?
EPSO Top® levéltrágya – A magnézium jelentősége a gabonatermesztésben (x)
(Dr. Zsom Eszter)
Magnéziumtartalmú levéltrágyák a K+S Kali GmbH-tól.
Növénytáplálás, okosan, másképpen (x)
Növénytáplálási „praktikák” a Cheminova kínálatában.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Az agrártermékek felértékelődésének főbb okai
(Dr. Pepó Péter)
A cikkből megismerhetik az agrártermékek, így a mezőgazdasági termelés elmúlt években tapasztalt igen jelentős felértékelődésének legfontosabb okait (szántóföldi területek korlátozott bővíthetősége, a világ népességének növekedése stb.) és az okszerű műtrágya-felhasználás fontosságát a fenntartható, hatékonyabb termelés érdekében.
Védekezés a kalászosok megdőlése ellen (x)
(Kurtz György)
A Moddus egy olyan növekedés-szabályzó készítmény a Syngenta Kft. kínálatában, mely elősegíti a kalászosok gyökérzetének növekedését, erősíti, vastagítja a szárat, ezzel csökkentve a megdőlés veszélyét.
Napraforgófajták betegség-ellenállóságának vizsgálata fajtakísérletekben, 2008
(Dr. Gergely László és mtsai)
Az írásból áttekinthetik az elmúlt évben a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Növényfajtakísérleti Állomásain és néhány külső kísérleti téren, kisparcellás fajtakísérletekben beállított napraforgó-genotípusok növénykórtani vizsgálatának legfontosabb eredményeit.
Ahol a csúcs napraforgó hibridek együtt növekedtek (x)
(Szabó Roland)
A Summit-Agro Hungária Kft. ES Artimis és az ES Florimis hibridekről ad tájékoztatást a napraforgó-termesztők számára.
Monsanto agrotechnikai kísérletek – az Ön biztonsága érdekében (x)
Hogyan szerepeltek a Monsanto új Dekalb hibridjei az üzemi és agrotechnikai kísérletekben?
Volt egykor egy „mezőgazdasági kísérletügy” (1.)
(Dr. Kralovánszky U. Pál)
A cikksorozat első írásával találkozhatnak olvasóink, melyben a kísérletügy múltját a kezdetektől egészen napjainkig tekinti át a szerző.
Csattanó maszlag ellen napraforgóban – Gardoprim Plus Gold (x)
(Radvány Béla)
A Syngenta Kft. a nehezen írtható csattanó maszlag megfékezésére a Gardoprim Plus Gold (S-metolaklór + terbutilazin) készítményt ajánlja a napraforgó-termesztők figyelmébe.
Újdonságok sora a Saaten-Union tavaszi hibrid- és fajtakínálatában (x)
A Saaten-Union idei hibrid- és fajtakínálata a tavaszi vetésű kultúrák terén.
A Saaten-Union a Dow AgroSciences új kukorica forgalmazó partnere. Sajtóközlemény
A Saaten-Union és a Dow AgroSciences bejelentette együttműködési megállapodását a kukorica vetőmag-forgalmazás területén.
Force 1,5 G – hat év tapasztalata (x)
(Lucza Zoltán)
A Syngenta Kft. továbbra is a Force 1,5 G (teflutrin) talajfertőtlenítő készítményt kínálja a kukoricabogár lárvája elleni hatékony védekezéshez.
Termésstabilitás minden évjáratban – KWS kukoricahibridekkel! (x)
(Bősze Kolozs)
Újgenerációs hibridek a kukoricatermesztők számára a KWS ajánlatában.
A növénytan oktatása az állatorvosképzésben
(Dr. Vetter János)
Séta a múltban, a jelenben és a jövőben – a növénytan oktatásának szerepe az állatorvosképzésben.
A repce tavaszi védelme és lombtrágyázása (x)
(Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda tavaszi repcecsomagját kínálja az őszi káposztarepce termesztők számára.
Az újburgonya termesztés technológiai változatai Magyarországon (1.)
(Dr. Hodossi Sándor, Dr. Kruppa József, Dr. Csontos Györgyi)
A cikksorozat első része az „újkrumpli” egyik termesztéstechnológiai változatát ismerteti. A technológia magában foglalja az alacsony légterű fóliasátrakban történő hajtatást, és az ezt követő átmeneti műanyagfólia-takarásos termesztést, mely lehet bakhátra terített légtértakarás, valamint közvetlen növénytakarás is.
ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
Abiotikus tényezők okozta fejlődési rendellenességek zöldségféléken (3.)
(Dr. Terbe István)
A zöldségtermesztésben az abiotikus okokra visszavezethető betegségek továbbra is meglehetősen gyakoriak, éppen ezért a cikksorozat mostani részében is az abiotikus fejlődési rendellenességeket és azok kiváltó okait (kedvezőtlen tápanyagellátás, klimatikus tényezők stb.) mutatjuk be.
Étkezési paprikatermesztés a gyakorlatban. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Bugyi térségében gazdálkodó Novák Lajos őstermelőt az étkezési paprikatermesztés terén szerzett tapasztalatairól, az általa alkalmazott technológiákról, azok kulcspontjairól, valamint a termesztett fajtákról kérdeztük.
GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A meggytermesztés jelene és kilátásai a gazdaságosság tükrében (2.)
(Dr. Apáti Ferenc)
A cikksorozat első részében a hazai meggytermesztés költség- és jövedelemviszonyaival foglalkozott a szerző. Mostani írásában arra keresi a választ, hogy a termelés jelenlegi költségviszonyai mellett milyen értékesítési árakat vagy terméshozamokat kellene elérni ahhoz, hogy gazdaságos termelésről beszélhessünk.
A gyümölcsfák fenntartó metszésének időpontja
(Dr. Szalay László)
A gyümölcsültetvényekben a fák fenntartó metszése az egyik legmunkaigényesebb és legnagyobb szakértelmet igénylő munkafolyamat. Az ültetvény eredményessége nagymértékben múlik azon, hogy ezt a műveletet hogyan végzik el, de nem kevésbé fontos az is, hogy mikor. Ez utóbbira szeretnék most egy kicsit részletesebben felhívni a figyelmet.
SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A kétezres évek szőlőlisztharmat-járványainak tanulságai a Szekszárdi borvidéken
(Dr. Füzi István)
2001-ben, 2004-ben és 2008-ban három eltérő időjárást regisztráltak, mégis mindhárom évben lisztharmatjárvány tört ki, melynek elsődleges oka a korai és erős aszkospórás fertőzés volt. Azt, hogy valójában milyen közös tényezők segítették mindezt elő, megtudhatják a BASF Hungária Kft. szakemberének írásából. Ezen kívül arról is említést tesz a szerző, hogy milyen esélyei lehetnek a szőlőlisztharmat-járvány kitörésének 2009-ben is.
Összefoglaló visszatekintés a 2007-2008-as termelési év növényvédelmi helyzetére (3.) Szőlő
(Tóth Miklós)
Az MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakembere írásában a szőlő elmúlt évi növényvédelmi helyzetét a főbb kórokozók és kártevők szerinti bontásban tekinti át.
Hírek Szekszárdról. Szőlőlisztharmat 2008-ban. Tudósítás
(Vikman Mihály)
A Szekszárdi Növény Zrt. a Villányi borvidék Hegyközségi Tanácsával közösen 2008 decemberében szakmai tanácskozást szervezett „Szőlőlisztharmat 2008-ban” címmel. Az írásból most a fontosabb előadásokba nyerhetnek betekintést.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
A külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást, amelyek középpontjában a házi méhek védelme áll.
INRA – a mezőgazdasági kutatás fellegvára
(Dr. Somogyi Norbert)
Ismerjék meg a francia nemzeti mezőgazdasági kutatóintézet, az INRA létrehozásának céljait, valamint mindazt, hogy milyen feladatokat hivatott ez az intézmény napjainkban ellátni.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Hogyan válasszunk… (7.) Kukorica szemenként vető gépet (2.)
(Dr. Füzy József)
Az írásban a hazai kukoricatermesztésben szinte egyed uralkodó szemenként vető gépek felkészítéséről, beállításáról és üzemeltetéséről kívánunk ajánlásokat és tanácsokat adni.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Arcképcsarnok. Beszélgetés dr. Németh János kukoricanemesítővel
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés az egyik legeredményesebb hazai kukoricanemesítővel, aki számos hazai hibrid társnemesítője, külföldi hibridek meghonosítója, illetve nemzetközi kooperációban is kiemelkedő nemesítői munkát végzett.
Az Agrofórum és a farmit.hu együttműködéséről
(Witzl Tamás)
Az Agrofórumról, ahogy lapunkat a farmit.hu oldal készítői látják.
Miniszter voltam. Beszélgetés az elmúlt évtizedek agrárminisztereivel
(Dr. Bódis László)
A most induló sorozat keretében mezőgazdaságunk egy-egy korszakát szeretnénk bemutatni, az egykori minisztereink szemüvegén keresztül.
A CHEMTURA jubileumi karácsonyi partnertalálkozóján
(Dr. Demes György)
Karácsony közeledtével került sor a Chemtura Europe Ltd. Magyarországi Fióktelepének hagyományos karácsonyi partnertalálkozójára, amely egyben jeles alkalmat nyújtott a cég megalapításának 20. évfordulója alkalmából tett rövid visszapillantásra is.
Agrármúltunk nagyjai. Nagyváthy János (1755-1819)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Nagyváthy János életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Jogi oldal. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvényről és a kapcsolódó jogszabályváltozásokról (2.)
(Dr. Vercseg Orsolya)
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakembere a jogi oldal keretében ezúttal az élelmiszerlánc törvény által bevezetett – növényvédelmet érintő – új jogintézményekről ad tájékoztatást.
Jegyzet gazdálkodóknak. Egy új követelményrendszerről
(Kurucz Miklós)
A jegyzet gazdálkodóknak sorozat ezen részében a kölcsönös megfeleltetés néven ismerté vált követelményrendszer fogalmát, jogi hátterét és célkitűzésit ismerhetik meg közelebbről.
Két díjazottja van a 2007-ben indított nyereményjátéknak
(AF)
Az Agrofórum 2007-ben szakmai nyereményjátékot indított, amelynek első fordulója 2008 novemberében lezárult.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.