2008. februári lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Télutó
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Szőlő- és borágazatunk 2007-2008
(Horváth Csaba)
A szerző az időjárás tükrében ismerteti a 2007-es év terméseredményét, majd beszámol a borpiaci reform fontosabb eredményeiről. Áttekinti a mustjavítással, az eredetvédelemmel, az ültetvény-kivágásokkal, a hegyközségekre vonatkozó jogszabályokkal, valamint a piaci versennyel kapcsolatos EU-s és hazai módosításokat, és az ebből adódó feladatokra, kihívásokra hívja fel a magyar borászok figyelmét.

FÓKUSZBAN A JÖVŐ BÚZÁJA

Fejlődési trendek a búzanemesítésben – átalakul a jövő búzája
(Dr. Bedő Zoltán, Dr. Láng László)
A szerzők áttekintik a búzanemesítés folyamatában lezajlott változásokat az 1950-es évektől kezdődően. Rámutatnak arra, hogy az 1980-as évektől olyan új kihívásokkal kellett szembenézniük – nemcsak a termesztőknek, de a búzanemesítőknek is –, mint a szélsőséges klimatikus hatások gyakoriságának növekedése, a minőségi követelmények előtérbe kerülése, valamint az élelmiszerbiztonság. A legújabb nemesítési célokat a mennyiségi, a minőségi, valamint a termésbiztonsági követelmények egyszerre jellemzik. Az írás boncolgatja a jövő nagy kérdését is, hogy vajon a búza fel tudja-e venni a versenyt a jelenlegi és a jövőbeni új energianövényekkel. A búzanemesítés genetikai forrásait négy csoportba sorolva részletezik a szerzők: tájfajták és régi fajták, vad és termesztett rokon fajok, egzotikus források és adaptív típusok. Ezt követően pedig a kenyérfogyasztás és az egészséges táplálkozás közötti összefüggést hangsúlyozzák.

Milyen lesz a jövő búzája? Mi készül a hazai nemesítők műhelyeiben?
(Dr. Matuz János és mtsai)
A cikkből megismerhetjük a búzanemesítés folyamatát, valamint a minőségi követelményeket, amelyeknek a búza meg kell, hogy feleljen. Így olvashatunk a lisztminőség vizsgálatáról, a szárazságtűrési kísérletekről, valamint a betegség-ellenállóság vizsgálatáról. Végezetül pedig a durumbúza-nemesítés helyzete kerül röviden bemutatásra.

A búzával szemben támasztott gabonaipari követelmények
(Pótsa Zsófia)
Hosszú időn keresztül a búza minőségét elsősorban a tisztasági követelmények, hl-tömeg, a sikértartalom, a sikérterülés, a sütőipari érték határozták meg. 1998-ban azonban új paraméterek jelentek meg, úgymint a nyersfehérje-tartalom, az esésszám és a szedimentációs érték. A szerző felhívja a figyelmet arra, hogy napjainkban újabb fontos paraméterek és új vizsgálati módszerek kerültek előtérbe Nyugat-Európában és más kontinensen. A megváltozott piaci igényekhez hazánknak is rövid időn belül alkalmazkodnia kell, különben az ún. „olcsó” búza piaci szegmensébe sorolják a magyar búzát. A gabonakereskedők az esésszám, a Zeleny-index és a nyersfehérje-tartalom mellett, az alveográfos W és P/L értékek, valamint az extenzográfos energia értékek ismeretében szeretnének kereskedni. A cikk további részében a gabonakereskedelem és a gabona-feldolgozás helyzetébe kapunk betekintést.

Tervezzük meg kalászosok tavaszi gyomirtását! (x)
(Kurtz György)
A Syngenta Kft. két fő gyomirtási lehetőséget ajánl a kalászos növények tavaszi gyomirtására.

A tavaszi fejtrágyázás megosztása és a Linzer NPK-műtrágyák tavaszi fejtrágyaként való alkalmazása (x)
(Müller Gábor)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. NPK-műtrágyáit kínálja tavaszi fejtrágyázáshoz.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Művelési tanulságok tavalyról, az idei jobb eredmények érdekében
(Dr. Birkás Márta)
A tanulmány az előző év megszívlelendő tanulságairól szól, azért, hogy az idei évben kevesebb kár keletkezzen a szántóföldeken. A talajismeret nélkülözhetetlen a klímával összefüggő károk enyhítésében. A második lépés a kárcsökkentés lehetőségei közül a legjobb kiválasztása, a harmadik a tényleges kárenyhítés, illetve az újabb kár megelőzése. Szerző a pálcaszondát és az ásópróbát említi, mint a gazdálkodók által is használható talajállapot vizsgáló, egyszerű eszközöket. A továbbiakban a vízbefogadásra alkalmas talajállapot fontosságára, a talajállapot és az aszálykár közti kapcsolatra mutat rá, felsorolva a 2007. évi aszály súlyosbításáért felelős jelenségeket. Végül a talajok szervesanyag-kímélésére irányítja a figyelmet, utalva arra, hogy milyen értéket képviselnek a tarlómaradványok a talaj szervesanyag-utánpótlásában.

Országos tavaszi árpa fajtakísérlet, 2007
(Dr. Tomcsányi András)
A szerző a 2007. évi tavaszi árpa fajtakísérletről számol be. A bevezetőben ismerteti a helyszíneket, a fajtákat, valamit az időjárási viszonyokat, majd a kísérlet eredményeit részletezi a termésmennyiség, a fehérjetartalom, az osztályozottság, az ezerszem- és hektolitertömeg, a koraiság, az állóképesség, valamint a betegségek tekintetében.

Zöldségnövények Leíró Fajtajegyzéke. Zöldborsó
(Kovács Ferenc)
A zöldborsó napjainkban is jelentős, a második legnagyobb területen termesztett szántóföldi zöldségfaj hazánkban. A minőségi termék előállításának lényeges összetevője a fajta, mely a termesztés sikerének egyik fontos tényezője, ezért a Zöldségfajták Leíró Fajtajegyzékének soron következő írása a 2003-2006. között államilag elismert zöldborsófajtákat mutatja be.

A borsó gyomnövényei, gyomirtása és gyomirtószer-választéka
(Wágner Gábor, Nádasyné dr. Ihárosi Erzsébet)
Az írásból megtudhatjuk, melyek a borsó gyomnövényei, és hogyan végezzük szakszerűen a gyomirtást (agrotechnikai és vegyszeres védekezés). Ezen kívül információt kapunk a felhasználható hatóanyagok köréről is: a vetés előtt alkalmazható, bedolgozandó herbicidekről, a vetés után kelés előtt alkalmazható gyomirtó szerekről, egy- és kétszikű gyomnövények elleni állománykezelésekről, valamint a borsó lombtalanítására engedélyezett készítményekről.

Megéri-e borsót termeszteni? Riport
(Kosztolányi Attila)
Munkatársunk az Aszód térségében családi gazdaságot vezető Jeney Lászlóval a borsótermesztés 2007-es tapasztalatairól, a termelési költség alakulásáról, az idei kilátásokról, valamint a termesztéstechnológia elemeiről – a gyomirtásról, a kártevők, kórokozók elleni védelemről, a betakarításról, továbbá a permetezés-technikáról beszélgetett.

A mák gyomirtása
(Godáné Biczó Márta)
A szerző áttekinti a mákban előforduló gyomnövényeket, majd sorra veszi a gyomirtásában alkalmazható herbicideket.

A magyarországi máktermesztésről, különös tekintettel az ipari mákra.
(Kosztolányi Attila)
A mák az egyik legfontosabb alkaloidokat felhalmozó növényfajunk, melynek tokját gyógyszeripari alapanyagként, magját tradicionálisan élelmiszerként hasznosítjuk. Az élelmiszerként történő felhasználásnak jelentős hazai hagyományai vannak.

A téli időszak aeroallergénjei
(Dr. Juhász Miklós)
A szerző cikkében részletesen foglalkozik a lakásokban, a melléképületekben, az istállókban egész évben, így télen is előforduló allergiát kiváltó penészgombákkal. Néhány jó tanáccsal is szolgál a penész házon belüli elkerülésére.

Egy álom valóra vált – termel az „elektromos tehén” Pálhalmán
(Kurucz Miklós)
Az AGROFÓRUM az „Útkeresés” jegyében immár 13-ik alkalommal tűzött ki a szakmát érintő, időszerű, egy-egy részterületet feltáró témát. Ez a cél vitte a lap olvasóit szép számban az átadás utáni első szakmai delegációként a pálhalmai biogáz üzembe is.

A Kwizda tavaszi repce ajánlata (x)
(Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda Kft. tavaszi repce csomagjában rovarölő szereket, komplex bór- és kén lombtrágyákat kínál a repcetermesztő partnereinek.

A KWS napraforgó-hibridek ismét bizonyítottak! (x)
(Sipos Géza)
A KWS napraforgó-hibridek eredményei a 2007-es év tükrében.

Újra a Proponitról – egy nehéz év után (x)
(Somos Ferenc)
2007-es év tapasztalatai a preemergens gyomirtásban a Proponittal (propizoklór).

A napraforgó növényvédelme (x)
A Dow AgroSciences az új Goal duplot ajánlja a napraforgó vegyszeres gyomirtására.

DuPont 2008: cél a termés biztonság, új technológiákkal, még jobb árakkal (x)
A DuPont növényvédelmi ajánlata az idei évre.

A megbízható növényvédelmi technológia alapja… (x)
(Pecze Rozália, Máté Endre, Kurtz György)
A Syngenta fejlesztési és kísérleti munkái Magyarországon.

Új koncepció a műtrágyázásban! (x)
(Sebestyén Gergely)
Mikorgranulált starter műtrágyák a PESZTI-PLANT Kft. ajánlatában.

Tavaszi tápanyag utánpótlás az AZOTER® talaj-baktériumtrágyával (x)
Az AZOTER baktériumtrágya előnyei a tavaszi tápanyag-utánpótlás során a Pannon-Trade Kft. ajánlatában.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Az ültetvények növényvédelmi helyzete 2007-ben (1.)
(Tóth Miklós)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ szakemberének az ültetvények elmúlt évi növényvédelmi helyzetét bemutató írása első részében az alma szerepel. Az írásból megismerhetik, hogyan alakult a 2007-es év a fontosabb kártevők és kórokozók szempontjából, illetve mire lehet számítani az idei évben.

Feromon légtértelítés: egy innovatív, környezetkímélő növényvédelmi technológia…
(László Gyula)
A világ vezető és feltörekvő gyümölcs- és szőlőtermesztő országaiban egyre növekvő mértékben hódít teret az ültetvények molykártevők elleni védelmében a feromon légtértelítéses, más néven konfúziós technika. A gyors terjedés legfontosabb oka a környezetkímélő gazdálkodási módszerek és a garantáltan szermaradvány mentes gyümölcsök iránti társadalmi igény fokozódása. A termelői oldalról pedig a légtértelítés egyre szélesebb körű bevezetését a régi, környezet- és egészségkárosító rovarölő szerek engedélyének gyors egymás utáni visszavonása indukálja.

Meteorológiai mérőműszerek – a sok évszázados technológia kifinomult vívmányai (1.)
(Tóth Tamás)
A cikksorozat első részekben a hagyományos meteorológiai mérőműszereket, illetve megfigyelési eszközöket ismerhetik meg az olvasók.

Korszerű tápanyag-ellátási módszerek a szabadföldi paprikatermesztésben
(Dr. Terbe István)
A paprikatermesztésben a következő évek feladata a termésminőség, a termésátlagok és a termésbiztonság javítása, aminek egyik feltétele a tápanyag-utánpótlás korszerűsítése. Ennek érdekében a szerző kifejti a korszerű tápanyagigény-számítás alapjait, majd részletesebben foglalkozik a tápoldatozási technológiával, mint a tápanyag-utánpótlás korszerű módszerével.

Ipari célú paradicsomtermesztésünk értékelése
(Dr. Helyes Lajos)
A szerző írásában az ipari célú paradicsom termesztéstechnológiáját ismerteti, valamint összefoglalja a hazai paradicsomtermesztés jelenlegi helyzetét, rámutatva a versenyképességünk javítása érdekében végrehajtandó feladatokra.

SCOTTS sikerreceptek – Káposztafélék (x)
A Scotts a káposztafélék alapműtrágyázásra, tápoldatozására és lombtrágyázásra kínál megoldásokat az optimális tápanyagellátás érdekében.

A Nufarm Hungária Kft. bemutatkozása (x)
(Salamon György)
A Nufarm Hungária Kft. 2008-as újdonságai a gabona- és kukoricatermesztők számára.

Házunk, hazánk díszei (2.) Elpusztíthatatlan bőrlevelek. Kerti ékszerek kék köntösben – a gyöngyikék. Jégbe zárt virág
(Dr. Hámori Zoltán)
A bőrlevél régóta ismert évelő dísznövény. Rózsaszínű virágaival már tél végétől gyönyörködtet. A megannyi húsos, kék, bókoló harangocskából álló virágzataival egy valódi ékszer hatását keltik a gyöngyikék. Általában januárban már nyílni kezd és egészen március elejéig virít a legkülönlegesebb fagytűrő cserjék egyike: az illatos tündérfa.

Hozzászólás. A rendszer nem vonal! Nem hajlítható, csak deformálható!
(Dr. Nagy Bálint)

Bemutatkozik a Syntech (x)
Amit a Syntech Research Hungary Kft.-ről tudni lehet.

KITEKINTÉS

Foire de Châlons – a mezőgazdaság, és ami mögötte van…
(Dr. Somogyi Norbert)
Kitekintés keretében a Châlons-en-Champagne-i mezőgazdasági vásár történetéről, illetve a biomassza nem élelmiszer célú felhasználását bemutató szakkiállítás és vásárról (SINAL) olvashatunk. Megismerhetjük Franciaország jelenlegi energiapolitikáját a megújuló energiaforrások szempontjából, és azt is, hogy ebben a mezőgazdaság milyen szerepet tölt be.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a traktorokat (3.) Traktor dízelmotorok
(Dr. Varga Vilmos)
Az univerzális traktorok motorjai jelentős változáson mentek keresztül az elmúlt években. A dízelmotorok működésének leglényegesebb elemeit és a technikai haladás eredményeit foglalja röviden össze az írás.

Permetezéstechnikai tanácsok gazdálkodóknak (3.)
(Huszár Jenő, Pánczél Miklós)
A Farmcenter Kft. szakemberei az ütközőlapos és a vegyes (hibrid) cseppképzésű fúvókákról adnak áttekintést a permetezéstechnikai tanácsok keretében.

Hozamfokozás télen (x)
(Páska Norbert)
A Güttler Kft. őszi kalászosok tavaszi bokrosító hengerezéséhez a Güttler Standard hengert kínálja.

Väderstad-klinika. Seed Hawk, Rapid Favorit, Carrier Drill (x)
Újdonságok a Väderstad kínálatában.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Agrármúltunk nagyjai. Mathiász János (1838-1921)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Mathiász János életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Karácsonyi partnertalálkozón a CHEMTURA-nál
(Dr. Demes György)
A CHEMTURA EUROPE LTD. Magyarországi Fióktelepének hagyományos karácsonyi partnertalálkozójára invitálta a meghívottakat.

Arcképcsarnok. „A derű és optimizmus nagyobb munkateljesítményre sarkall”. Beszélgetés Kovács Tamással
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés az Agrospeciál Kft. ügyvezető igazgatójával, melynek apropóját a pálhalmai biogáz üzem átadása adta.

In memoriam Turi János (1937-2007)
(Dr. Balikó Sándor)
A Bólyi Mezőgazdasági Zrt. egykori vezérigazgató-helyettesére, Turi Jánosra emlékezünk.

Jegyzet gazdálkodóknak. A szaktanácsadás szervezeti felépítéséről és támogatásáról
(Kurucz Miklós)
A sorozat keretében az államilag támogatott szaktanácsadás szervezeti felépítéséről és annak támogatásáról tájékozódhatnak az olvasók.

In memoriam Horváth Antal (1926-2007)
(Dr. Binyei András, Dr. Manninger Sándor)

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen