2006. szeptemberi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Sziklafal
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

A klímaváltozás befolyása a növénytermesztési technológiák gépesítési feladataira
(Dr. Jóri J. István)
A szerző cikke bevezetőjében ismerteti a klímavédelem fogalmát, illetve a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait ellensúlyozó, alkalmazkodási programokatra. Ezt követően elemzi az éghajlat mezőgazdaságra és vízellátottságra gyakorolt hatását, kezdve az emberi tevékenység környezetbefolyásoló szerepével. Az írás további részében a hazai környezetvédelem és mezőgazdaság egyik legfontosabb közös feladatát helyezi előtérbe, mely természeti erőforrásunkat képező talajkészleteink ésszerű hasznosítását, védelmét és sokoldalú szerepének fenntartását foglalja magában. A szerző bemutatja mindazokat a fejlesztési eredményeket és megállapításokat, amelyeket a környezet-orientált talajművelési és vetési technológiák területén értek el, továbbá javaslataiban megfogalmazza azokat a feladatokat, amelyek elvégzése megoldást jelenthetne a gépesítés területén, a klímaváltozás okozta kihívásokra adott hatékony válaszadáshoz.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Mélylazítás a minőségi talajművelés jegyében
(Dr. Nagy János, Dr. Rátonyi Tamás, Dr. Megyes Attila)
Napjainkra a talaj fizikai leromlása (tömörödés és szerkezetleromlás) világméretű problémává vált. Egyes adatok szerint hazánkban a mezőgazdaságilag hasznosítható terület 19 %-a kedvezőtlenül tömörödött altalajú. Ezért a szerzők összefoglalják a talaj tömörödését kiváltó tényezőket, azok hatását a talaj állapotára és e káros jelenség elkerülésének lehetőségeit (forgatásos és forgatás nélküli mélyművelés).

A trágyázás hatása az őszi búza minőségére
(Dr. Győri Zoltán)
A szerző a búza minőségi kérdéseivel foglalkozó cikke után, jelen írásában a tápanyag minőségre gyakorolt hatását elemzi. Vizsgálatai alapján, ábrák segítségével részletezi a különböző szintű NPK-műtrágyázás és az eltérő évjárat hatásait az egyes őszi búza fajták fehérje- és nedvessikér tartalmára, sütőipari értékszámára, a Hagberg-féle esésszám és a Zeleny-féle szedimentációs érték alakulására, továbbá bemutatja a búzaliszt alveográfos és extenzográfos minősítését is egy adott évben. A trágyázás hatását összegezve megállapította, hogy okszerű NPK-trágyázás nélkül ma már nem képzelhető el megfelelő minőségű búza termesztése.

Diákoldal. Az őszi búza talaj-előkészítési rendszerek ésszerű megválasztása
(Nagy Zsolt)
A szerző Abony térségében végzett vizsgálatait tárja az olvasó elé, amelyben értékeli a szántásos, a tárcsás, a lazításos, a kultivátoros és az ún. „Väderstad-technológia” talajművelési rendszerek hatására kialakult talajállapot minőséget, a művelés gazdaságosságát, ezen kívül taglalja a talajállapotok és az őszi búza terméseredmények közötti összefüggéseket is.

Államilag elismert kalászos gabonák 2006. évi kísérleteinek növénykórtani eredményei
(Hertelendy Péter, Birtáné Vas Zsuzsanna)
Az írás az államilag elismert őszi búza-, őszi tritikálé-, őszi és tavaszi árpafajták – az OMMI 2006. évi kísérleteiben tapasztalt – fertőzöttségi viszonyait ismerteti, táblázatokkal szemléltetve.

Torzsgomba fertőzés őszi búzában
(Dr. Réthy László, Dandó Aurél, Dr. Békési Pál)
A cikk a 2005. évi somodorpusztai káresetről számol be, amely során torzsgomba fertőzés okozott súlyos kártételt monokultúrában termesztett őszi búzában. A tanulmányban olvashatunk a betegség megjelenéséről és tüneteiről, valamint a növényminták laboratóriumi vizsgálatairól. Az írás azonban számos kérdést nyitva hagy: pl. mi a magyarázata például annak, hogy a további monokultúra ellenére 2006-ra a kórokozó gyakorlatilag eltűnt az őszi búzából?

Tritikálé – a gyenge termékenységű talajok értékes gabonája
(Dr. Kruppa József)
A szerző a tritikálé jelentőségének és fajtáinak (Hungaro étkezési és takarmány fajta), valamint ökológiai igényeinek és termőhelyeinek áttekintése után, sorra veszi a növény termesztéstechnológiai elemeit: elővetemény, talajművelés, tápanyagellátás, vetés, növényvédelem és betakarítás. Cikkével felhívja a figyelmet e kultúrnövényre, amely segítheti a gyenge termékenységű területeinken gazdálkodók boldogulását, illetve a lakosság számára egy új élelmiszeripari alapanyag felhasználását tenné lehetővé.

Egy új, Amerikából behurcolt kabóca…
(Dr. Winkler István, Balogh Ákos, Fürst Katalin)
A Fővárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat szakemberei írásukban az Észak-Amerikából behurcolt amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) európai és magyarországi elterjedésére hívják fel a figyelmet. A cikkben részletesen bemutatják a kártevő biológiáját és kártételét, emellett az agrotechnikai, biológiai és a kémiai védekezés lehetőségeit is ismertetik.

Az első EU-s intervenció hatása a magyar gabonapiacra modellszámítás alapján
(Kató Norbert, Jancsok Zsuzsanna, Nógrádi Judit)
Hazánkban a 2004/2005-ös gabonapiaci évben 3,9 millió tonna gabonát vásároltak fel intervencióra. Az intervenció pozitív hatását szemlélteti, hogy általa a termelők tonnánként 2930 Ft, hektáronként pedig 16408 Ft többletbevételhez jutottak. Mivel a szabadpiaci árak nem érték el az intervenciós árakat, a gabona-felhasználók kiadásai alacsonyabbak voltak, és ezáltal nőtt a termékeik versenyképessége.
A cikkben a szerzők modellszámítás alapján bemutatják, hogy a 2004/2005-ös gabonaintervenció mekkora többletbevételt eredményezett a piaci szereplőknek, illetve azt, hogy számításaik szerint mekkora mennyiséget kellett volna felvásárolni ahhoz, hogy a szabadpiaci ár elérje az intervenciós árat.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Inkubátorban a repce
(AF)
A Szekszárdi Növény Zrt. augusztus 8-án Kaposvárott repcetermesztési tanácskozást tartott, a Somogy-Flandria Inkubátorházban, mely rendezvény „A repcetermesztés fortélyai vetéstől telelésig” címet viselte. A résztvevők között voltak kis- és nagytermelők, gazdasági társaságok képviselői és magángazdák. Ki-ki beszámolt a termesztési tapasztalatairól, a problémákról, eredményekről, a technológia kritikus pontjairól.

Még több mint egy hónap van a búzavetésig…
(Dr. Bódis László)
A szerző véleménye a búzakérdésről, a kilátásokról, a fennálló problémákról, megoldásokról.

Az őszi káposztarepce gyomirtása (x)
(Takács Attila) (x)
A Dow AgroSciences gyomirtási ajánlata az õszi káposztarepce-termesztõk számára.

Őszi búza termesztéstechnológiák a gyakorlatban
(Dr. Bódis László)
Augusztusi lapszámunkban közzétettük néhány magas színvonalon termelő gazdaság repcetermesztési gyakorlatát bemutató technológiai ajánlását táblázatos formában, az őszi munkákra vonatkozóan. Ezúttal – a búzavetések megkezdése előtt – hasonló technológiai táblázatokat adunk közre, bízva abban, hogy ezek az ismeretek is hozzájárulnak a búzatermesztésben érdekeltek által alkalmazott technológiák finomításához.

Technológiafejlesztési kísérletek őszi káposztarepcében
(Dr. Gyuricza Csaba, Mikó Péter)
A szerzők írásukban a Szent István Egyetem Növénytermesztési Tanüzemében 2005-2006-ban beállított kísérletet mutatják be, ahol különböző Hungavit termékek repce növekedésre, fejlődésre és termésre gyakorolt hatását vizsgálták. A kísérletben figyelemmel kísérték a repce fejlődési erélyét, a tőszámot, a növénymagasságot, a gyökérnyak-átmérőt, a becőszámot, a becőnkénti szemszámot, a termésmennyiséget, valamint az olajtartalmat. A kísérletek eredményeit táblázatos formában ismertetik.

A Pioneer  MAXIMUSä hibridrepcékkel jelentkezett Európában
(x)
A Pioneer Hi-Bred International, Inc., a DuPont leányvállalata, bevezette MAXIMUSä hibridrepcéit  Európában. A féltörpe hibridrepcékben piacvezető cég nagy várakozással tekint a repcetermesztést forradalmasító családra, hisz a kontinensen folyamatosan nő a repcemag iránti kereslet, párhuzamosan az olajos magvak és a bioüzemanyagok növekvő piacával.

Nagy termésmennyiség, kiemelkedő minőségi paraméterek… (x)
(Pais István)
A Biolife 2000 Zrt. a HUNGAVIT növénykondicionáló és lombtrágya termékcsaládot ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.

Repcetermesztési technológiák a gyakorlatban (2.) – terméseredmények
(Dr. Bódis László)
„Repcetermesztési technológiák a gyakorlatban” címmel az Agrofórum augusztusi lapszámában táblázatos formában mutattuk be öt repcetermesztő gazdaságban alkalmazott őszi termesztési technológia vázlatát. Úgy gondoltuk, hogy arról is kötelességünk tájékoztatni a termesztőket, olvasókat, hogy az eltérő adottságok között gazdálkodók és részben különböző technológiát alkalmazó, de magas szinten és jelentős területen repcét termesztők mely fajtákkal, hibridekkel érték el kimagasló eredményeiket.

KITEKINTÉS

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
A külföldi szaklapban megjelent írásból a mészkezelt szennyvíziszap-komposzt talajéletre gyakorolt hatását ismerhetik meg.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Mindenütt élénk érdeklődés kísérte a Väderstad országjáró bemutató sorozatát (x)
(Dr. Demes György)
A Väderstad országjáró bemutató sorozatán a látogatók a Väderstad-munkagépekkel (Carrier 500 tárcsa, Cultus 420, TopDown 400 kultivátor, NZ-Aggressive 600 kombinátor, Rexius 820 henger és Rapid A 600 vetőgép) és az ezeket üzemeltető Massey Ferguson traktorokkal ismerkedhettek meg testközelből.

Egy vetőcsoroszlya, amely „kifésüli” a talajból a szalmát (x)
(Szász Zoltán)
A HORSCH Sprinter vetőkultivátor használatának előnyei a szántás nélküli talajművelést alkalmazó gazdálkodók figyelmébe.

Helyettesítheti-e a HORSCH Tiger szántóföldi kultivátor az ekét? (x)
(Szász Zoltán)
Az egyik csehországi szaklap nyílvánosságra hozta a HORSCH Tiger 4 AS szántóföldi kultivátor és egy hétfejes váltvaforgató eke közötti összehasonlító vizsgálat eredményeit. Az eredmény: azonos traktort használva, az üzemelési költségek között óriási különbségek mutatkoztak a Horsch munkagép javára.

Väderstad-klinika. A síklapú tárcsák forradalmasítják a talajművelés gyakorlatát!
(x)
A Carrier síktalpú tárcsa-család használatának előnyei Väderstad szemmel.

Nyugalomterápia mezőgépgyár módra: avagy célkeresztben VOGEL & NOOT ekéi
(x)
Gazdálkodói tapasztalatok a VOGEL & NOOT ekékkel végzett munka előnyeiről.

A permetlékészítés technológiája
(Dr. Dimitrievits György)
A Mezőgazdasági Gépesítési Intézet szakembere írásában a permetlékészítés technológiáját foglalja össze. Ismerteti a permetlékészítés legfőbb jellemzőit, majd az anyagszállítás és adagolás technológiáját mutatja be. Az írásból megismerhetik a keverőberendezések különböző kiviteleit, a mechanikus és hidraulikus keverők, illetve a keverőtornyok felépítését és működését, valamint a kiürült göngyölegek kezelésére vonatkozó rendelet előírásait is.

Nagyító alatt… (39.) MEGAFEX 2000T szervestrágya-szóró pótkocsi
(Kassai Zsolt)
A sorozat következő része a MEGAFEX 2000T szervestrágya-szóró pótkocsit veszi nagyító alá. Az írásból megismerhetik a szervestrágya-szóró pótkocsi főbb műszaki jellemzését, szerkezeti felépítését, működését, melynél a fontosabb műszaki adatokat táblázat tartalmazza. A továbbiakban a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet szakembere a MEGAFEX 2000T szervestrágya-szóró pótkocsival végzett laboratóriumi és szántóföldi vizsgálatok célját, körülményeit és módszereit mutatja be, majd ezek eredményeként közli a fontosabb teljesítmény- és munkaminőségi, energetikai, üzemeltetési jellemzőket. Az írás lezárásaként a vizsgálati tapasztalatok, valamint ezek alapján készített ajánlások olvashatók a felhasználók részére.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK!

Mikorrhizák alkalmazása az agráriumban (VI.) A mesterséges mikorrhizálás hazai alkalmazásának lehetőségei és problémái
(Dr. Jakucs Erzsébet, Dr. Kovács M. Gábor)
A szerzők írásukban a mesterséges mikorrhizálás magyarországi bevezetésének feltételeit és indokait ismertetik, valamint rávilágítanak a mesterséges mikorrhizák hazai alkalmazásánál megoldandó problémákra. A sorozat lezárásaként pedig javaslatok olvashatók a mesterséges mikorrhizálás hazai szabályozására vonatkozóan.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Még egyszer a repcéről…
(Tyukász Ferenc)
Rövid írás arról, miért érdemes hosszú távon a repcetermesztés gondolatával foglalkozni?

Előveteménytől az aratásig. Búzatermesztés másképp
(Rácz Norbert)
A csökkentett magmennyiséggel vetett búzatermesztés technológiáját a Dalmand Zrt.-ben Macháty Béla termelési vezérigazgató-helyettes vezette be néhány esztendeje. A rövid riport ennek sarokpontjait foglalja össze.

Új fedezeti garancia agrárvállalkozóknak. Sajtóközlemény
(x)
A Budapest Bank és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány között létrejött megállapodás értelmében ezentúl a bank agrárgazdaság, élelmiszeripar és vidékfejlesztés területén tevékenykedő ügyfelei is igényelhetnek fedezeti garanciát faktoring szerződésükhöz.

Könyvismertetés. Heszky L., Fésüs L., Hornok L.: Mezőgazdasági biotechnológia
(Dr. Bódis László)
Méretében nagy, tartalmában és fizikai valóságában is súlyos könyvet vehet kezébe az az olvasó, aki érdeklődik a biotechnológia tudománya, részletesebben a „Mezőgazdasági biotechnológia” iránt. A háromszáz oldalt meghaladó terjedelmű írásmű három fő fejezetre tagolódik: mikroba biotechnológiára, növényi biotechnológiára és molekuláris növénynemesítésre, valamint állattenyésztési biotechnológiára. Az egyes fejezetek részleteibe bepillantást nyerhetnek a könyvismertető elolvasásával.

Arcképcsarnok… Beszélgetés Jármy Katalinnal
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés Jármy Katalinnal, a Bélápapuszta Lovasközpont és Fogadó társtulajdonosával.

Jogi oldal. Az élővilágra veszélyes növényvédő szer környezetkárosító hatásai
(Dr. Szabó Lajos)
Jogi szakértőnk egy olyan jogvitát ismertet, amely egy vállalkozó és egy horgászegyesület között állt fenn, mivel a vállalkozó által, a szántóföldön kipermetezett rovarölő szer bekerült a művelt terület melletti víztárolóba, és ott halpusztulást okozott.

Gazdálkodók figyelmébe… Izgalmas szakmai programok az idei szántóversenyeken is
(Dr. Demes György)
A Magyar Szántóverseny Szövetség képviselői 2006. júliusában, Budapesten adtak számot a szaksajtó képviselőinek az idei szántóverseny rendezvények programjáról, és ismertették az ausztriai Európa-bajnokság és az írországi világ szántóverseny megrendezésének helyszínét és idejét.

Már elődeink is írták
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen