2004. áprilisi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

AZ ALMA ÉS  A SZŐLŐ VÉDELME

Az alma károsítói és az integrált növényvédelem
(Dr. Cs. Tóth Attila)
Ez a cikk az „Integrált növényvédelem az alma kártevői ellen…” című szakmai tanácskozáson (Ráckeve, 2004. február 17.) a szerző által tartott előadásnak az írott változata. Az alma integrált növényvédelmi technológiája, annak alapelvei és részletkérdései mára már kidolgozottnak tekinthetők. A kultúrára jellemző kulcsfontosságú károsítók köre jól ismert. Ugyanakkor egy-egy kártevő jelentősége térben és időben módosulhat, a védekezési stratégia alakítójává válhat. A szerző felsorolja azokat a legfontosabb ismereteket és követelményeket, amelyekkel az almatermesztőnek napjainkban rendelkeznie kell az eredményes, környezetkímélő védekezés érdekében (a kártevők biológiája, az előrejelzés lehetőségei, technológiai változatok stb.). Ezután sorra veszi azt a 10-12 kártevőt, ill. kártevőcsoportot, amelyek ma az alma növényvédelmében meghatározó szerepet játszanak. Utal életmódjuk legfontosabb mozzanataira, a védekezés elveire, s minden kártevő esetében ismerteti az ellenük használható kurrens inszekticideket.

Az almamoly – valóban nehéz ellenfél?
(Dr. Bognár Sándor)
A Gyakorlati Agrofórum 2003. decemberi számában dr. Voigt Erzsébet: „Nehezen leküzdhető ellenfél – almamoly” címen jelentetett meg közleményt.   E hozzászólás szerzője – évtizedekig a rovartan egyetemi professzora, s az almamoly életmódjának, ökológiai igényeinek, a védekezés lehetőségeinek kutatója – néhány kiegészítő gondolattal, részlettel bővíti, s teszi még teljesebbé a leírtakat. Írásában elsősorban a kártevő elterjedésére és tápnövényeire, továbbá a fokozódó almamoly-kártételekre és azok okaira tér ki. Ez utóbbi kérdés taglalásában két jelentős tényezőre hívja fel a figyelmet: a nyugalmi (diapauza) állapotra és a mostanában oly gyakran említett globális felmelegedésre.

Milyen atkák károsítják tavasszal a szőlőt?
(Győrffyné Dr. Molnár Júlia, Szendrey Lászlóné)
A szőlő lombozatára – a gombabetegségek mellett – az atkák kártétele jelenti a legnagyobb veszélyt. A szőlőt károsító atkák közül kiemelkedő ökonómiai jelentőséggel bírnak a négylábú atkák. Mellettük időszakosan a nyolclábú fajok is fellépnek. Kártételükkel súlyosan veszélyeztetik a fakadó szőlőt. A magyarországi szőlőültetvényekben leggyakrabban előforduló faj a szőlő-levélatka (Calepitrimerus vitis), a szőlő-gubacsatka (Colomerus vitis) és a piros gyümölcsfa-takácsatka (Panonychus ulmi).   Az atkák káros mértékű megjelenése arra vezethető vissza, hogy a növényvédő szerek használata az őket korlátozó hasznos élőlények (ragadozó atkák) számát csökkenti. Ismertetik a főbb akta-kártevőket. Ennek során megtudhatjuk, hogy a szőlő-levélatka jelenleg az ültetvények kisebb hányadán fordul elő, ugyanakkor a szőlő-gubacsatka veszélyességét tekintve az első helyre került. A piros gyümölcsfa-takácsatka időszakosan található a szőlőn. Külön fejezet tárgyalja a ragadozó atkákat, amelyek hasznos segítőtársak lehetnek a védelemben. Pontokba foglalva ismertetik a kártevő atkák elleni védekezés – általuk megfogalmazott – 6 fő szabályát. Végül – rövid, de hasznos technológiai tudnivalókkal kiegészítve – ismertetik az atkák elleni védekezésre használatos fontosabb növényvédő szereket. A cikket több, a szereket bemutató részletes táblázat, valamint számos színes kép teszi teljessé.

Szőlőlisztharmat-járványok dinamikája a Szekszárdi borvidéken, 1990-től napjainkig
(Dr. Füzi István)
A szőlő lisztharmatát okozó gomba (Uncinula necator, új tudományos nevén Erysiphe necator) 1853 óta honos Magyarországon, de csak az 1800-as évek végén jegyezték föl először súlyos károsítását. A Szekszárdi borvidéken a szőlőültetvények lisztharmat-fertőzöttsége a XX. sz. ’80-as éveinek első felében fokozatosan erősödött, és 1996-ig a járványok állandósultak. Az elmúlt néhány évben – a 2001-es esztendő kivételével – jobbára csak gyenge vagy közepes fertőzési nyomással találkozhattunk. De vajon mi okozta a járványok erejének ezt a jelentős ingadozását? Mi jellemezte a lisztharmat-járványokat a változó időjárási körülmények között? Erre ad választ a szerző, aki 1990-től napjainkig elemzi e betegség járványdinamikáját. Ennek során kitér a primér fertőzési forrás (inokulum) eredetére (micéliumos vagy aszkospórás), e fertőzési források mennyiségének jelentőségére és az ezeket befolyásoló időjárási körülményekre. Járványveszély akkor állhat fenn, ha augusztustól a következő év májusáig a gomba számára kedveznek a meteorológiai feltételek (az ivaros termőtestek, a kleisztotéciumok képződésének, lemosódásának és áttelelésének körülményei). Minél több szakaszban kedveznek, annál nagyobb lehet a járványveszély. A többéves adatsorok ismeretében lehetőség nyílik a távelőrejelzésre is. Az írást számos ábra, táblázat és színes kép egészíti ki.

SZÁNTÓFÖLDI KULTÚRÁK TERMESZTÉSE ÉS VÉDELME

A termesztési gyakorlatból. Cukorrépa-termesztés Békésben
(Szilágyi Antal)
A cikk szerzője a termesztési gyakorlatban dolgozó szakember. Írásában a sikeres cukorrépa-termesztést mutatja be, a talaj-előkészítés munkáitól egészen a betakarításig.

Száraz nyarakon „illik” vigyázni a lisztharmatfertőzésre a cukorrépában (x)
(Dr. Angeli András)
A KWS nemesítőház Georgina és Brigitta nevű rizománia-toleráns és lisztharmat-rezisztens fajtáinak ajánlata a cukorrépa-termesztőknek.

A kukorica és annak bogara
(Klopp Béla)
Részletes tudósítás a 2004 februárjában a Szekszárdi Növényvédő Kft. és az Agrofórum által Szekszárdon rendezett tanácskozásról és kiállításról. Az elhangzottak számos értékes tapasztalattal szolgálnak a kukoricatermesztőknek a kártevő elleni eredményes védekezéshez.

Invite-pályázat 2003 – I. helyezett (x)
(Hajdú Csilla, Mészáros Endre)
A kukoricabogár elleni védekezésben újdonságot jelentő Invite nevű, táplálkozást serkentő adalékanyagot forgalmazó Biomark Kft. által kiírt pályázatra érkezett díjnyertes írás.

Goal-erős gyomirtás a napraforgóban! (x)
(Takács Attila)
A Dow AgroSciences oxyfluorfen hatóanyagú herbicidjének felhasználási lehetőségei.

Karbamát inszekticid talajfertőtlenítők és a kukoricabogár (x)
(Kormányos Ferenc)
A Magyar Kwizda által forgalmazott karbofurán hatóanyagú Furadan® 10 G és a karboszulfán hatóanyagú Marshal® 25 EC talajfertőtlenítő szerek felhasználásának előnyei a kukoricabogár lárvái ellen.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Sikeres doktori védés Keszthelyen
(AF)
Összefoglaló Nagy Ida „Az őszi káposztarepce gyomnövényei és a kétszikű gyomnövények elleni gyomszabályozásának lehetőségei” című, doktori (Ph. D.) védéséről.

Sikerek és eredmények a kukorica gyomirtásában (x)
(Dr. Demes György)
A Bayer 2004 február végén Siófokon és a Hortobágyon rendezte meg  a Nemzetközi Kukorica Gyomirtási Konferenciát. A rendezvényeken a kukorica gyomirtásával kapcsolatos hazai eredményekről neves hazai gyomspecialisták, a külföldi tapasztalatokról a Bayer CropScience vezető szakemberei számoltak be. Az előadások után a konferencia egyik hazai szervezőjét, a Bayer Hungária Kft. munkatársát, Rikk Istvánt kérdezte az AF munkatársa arról, hogy miben összegezhetők a tanácskozás legfontosabb eredményei, megállapításai.

Barátságban a méhekkel (x)
(Kleofász Mátyás)
A Bayer tiakloprid hatóanyagú, Calypso elnevezésű, a burgonya, az almástermésűek, a napraforgó, a repce, a meggy és a kukorica kártevői ellen felhasználható inszekticidjének alkalmazási lehetőségei, különös tekintettel a hasznos rovarokra.

EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK

Stúdium. Öngerjesztő herbicid-rezisztencia
(Dr. Solymosi Péter)
A gyomnövények között az elmúlt két és fél évtizedben erőteljesen növekedett a rezisztens biotípusok száma. Ez a probléma öngerjesztő: az ellenállóság miatt mind nagyobb mennyiségű (vagy mikromennyiségű, de perzisztens) herbicidet alkalmaznak, ami – szelekciós tényezőként hatva – meggyorsíthatja a rezisztens egyedek kiválasztódását. A szubspecifikus herbicid-rezisztencia első megnyilvánulása 1951-ben az USA Dél-Dakota államában került azonosításra. Jelenleg a Föld ötven országában 300 rezisztens gyombiotípust tartanak számon.
A szerző a bevezető gondolatok után a herbicid-rezisztenciával kapcsolatos néhány fogalom magyarázatát adja. A további fejezetekben a herbicid-rezisztens gyombiotípusok szelekciójáról, a herbicidek kémiai hatáshelyeiről (kötődéseiről) és a rezisztencia kapcsolatáról, végül a herbicid-rezisztencia kialakulását befolyásoló tényezőkről ír.

Jegyzet gazdálkodóknak, az agrártámogatások új rendszeréről
(Kurucz Miklós)
Aktualitások a közösségi támogatásokról a csatlakozás jegyében.

GrowHow megoldások a mikroelem-pótlásban (x)
(Kónya Imre)
A Kemira GrowHow új, kelát formájú mikroelemeket tartalmazó KelCare termékcsaládjának bemutatása.

Az adalékanyagokról – a permetezési szezon kezdetén
(Hadobás Jánosné, Dr. Kőrösmezei Csaba)
A növényvédő szer hatóanyagokat önmagukban nem tudjuk hatékonyan kijuttatni a növényre vagy a kívánt célfelületre. A korszerű peszticideknek sok kritériumnak kell megfelelniük (pl. hosszú tárolási stabilitás, a könnyű kezelhetőség, gyors felszívódás stb.). Ezért a hatóanyagokhoz egyéb, úgynevezett segédanyagok hozzáadása szükséges a gyártás során. A növényvédő szer felhasználási technológia fejlődésével – pl. a precíziós permetezőgépek megjelenésével – olyan igények is jelentkeztek, amelyeket a készítményekbe beépíthető, szokásos mennyiségben alkalmazott felületaktív anyagokkal legtöbbször nem sikerül elérni. Ezenkívül megjelentek a kis dózisú, illetve koncentráltabb peszticidek, amelyek kijuttatásakor még nagyobb jelentősége lett pl. a megfelelő nedvesedésnek, ill. a permetlé  szétterülésének a növényen. A tartósabb biológiai hatás elérése és a környezet vegyszerterhelésének csökkentése iránti egyre nagyobb igény is azt eredményezte, hogy megjelentek a piacon az úgynevezett hatásfokozó készítmények vagy más néven adjuvánsok. A cikk rövid írásos ismertetést ad az adjuvánsok különféle kémiai csoportjairól, majd részletes táblázatban mutatja be a hazánkban engedélyezett adalékanyagokat.

Csatlakozás utáni változások a vetőmag-forgalmazásban
(Nagy Zoltán)
Ma, az Európai Unió külföldi vetőmag beszállítói közül, Magyarország a harmadik helyet foglalja el Kanada és az USA után. Csatlakozás után a jelentősen megnövekedett uniós területekre kerül majd a magyar vetőmag exportra szánt mennyiségnek 70 %-a. Az írás – a figyelemfelkeltés szándékával – az EU-csatlakozás vetőmag szakmában várható következményeiről, változásairól szól annak az előadásnak alapján, amelyet Dr. Hullán Tibor, a Vetőmag Terméktanács igazgatója tartott Gödöllőn, a „Vetőmagbörze” rendezvénysorozatában. Az előadásban, így ebben az írásban is, szó esik a növényfajták elismeréséről, a fajtaszabadalom vagy szerződéses fajtavédelem kérdéséről, a vetőmag-forgalmazás változásairól. A csatlakozás után az OMMI címkéje és bizonyítványa az unió egész területén érvényes lesz.  A jó minőségű áru előállítása során felértékelődik a fémzárolt vetőmag használata. Megváltoznak valamelyest a palántanevelés szabályai is, mivel az EU-ban szigorú rendeletek írják elő az előállítóknak a palántanevelés módját. Ez a rendszer sok új elemet tartalmaz, amiben a magyar termelőknek nincs tapasztalatuk.
A Vetőmag Terméktanács minden segítséget igyekszik megadni a termelőknek a jogi szabályozás változásainak követéséhez.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

A gépüzemeltetési költségek várható alakulása 2004-ben
(Dr. Gockler Lajos)
Az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet egyik fontos feladata, hogy tájékozódjon és tájékoztasson a gépüzemeltetés költségeinek alakulásáról. Ezért az intézet bázisgazdaságokban folyamatosan figyelemmel kíséri a gépek teljesítését és költségét, és ezeket az adatokat, valamint a gépvizsgálatok eredményeit felhasználva minden évben költség-előrejelzést készít. Ez a munka 2004-ben is elkészült. A költségek ismerete ugyanis mind az intézetben, mind a gazdálkodók számára egyaránt fontos, mert segítséget nyújt a különböző költségkalkulációkhoz, a szolgáltatási díjtételek kialakításához, a saját gépek költségének tervezéséhez és ellenőrzéséhez stb.
A cikk az intézet „Mezőgazdasági gépi munkák költsége 2004-ben” című kiadványában megjelent legfontosabb adatokat foglalja össze, részletes táblázatok formájában.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Permetezőgépek kötelező felülvizsgálatára szolgáló mérőberendezések és eszközök az AGRO+MASHEXPO 2004 kiállításon
(Dr. Demes György)
A szakkiállításon a gödöllői székhelyű Farmcenter Kft. bemutatta azokat a mérőberendezéseket, illetve eszközöket, amelyek alkalmasak a szántóföldi és az ültetvénypermetező-gépek felülvizsgálatához szükséges, az MSZ EN 13790  szabvány ajánlásainak megfelelő permetezéstechnikai jellemzők meghatározására.

A Väderstad leglojálisabb magyar partnergazdasága (x)
A balatonfőkajári Balatonfői Szövetkezeti Rt. Väderstad munkagépeiről szerzett gyakorlati tapasztalatok.

Nagy érdeklődés mellett bemutatták a Massey Ferguson MF 555 precíziós vetőgépet (x)
Az Agro+Mashexpo 2004 mezőgazdasági szakkiállításon bemutatott Massey Ferguson MF 555 nagyteljesítményű precíziós szemenkénti vetőgép felépítésének és tartozékainak ismertetése.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen