Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
A biogazdálkodástól a precíziós mezőgazdaságig
(Dr. Győrffy Béla)
A világ mezőgazdasága válságban van, amely egyfelől az éhínség és az élelmiszer túltermelés, másrészt az ökonómia és ökológia közötti ellentmondásokból ered. A kiútkeresés lehetséges megoldásait a biogazdálkodásban, a középutas mezőgazdaságban, az ipari és a precíziós mezőgazdaságban vélték megtalálni. A szerző rámutat a növénytermesztés és az ökológia összefüggéseire, az ökoszisztémák napjainkban is tapasztalható változásaira, végül tárgyalja az ún. precíziós mezőgazdaság esélyeit.
GABONAFÉLÉK NÖVÉNYVÉDELME
A búza pyrenofórás (helmintospóriumos) levélszáradása
(Dr. Alfred Obst)
A hazai búzatermesztésben egyre fontosabbá váló betegséget (a kórokozó és biológiája, a tünetek, megelőző intézkedések) ismerteti a német szerző írásának fordítása alapján. A közleményt a betegség tüneteit bemutató színes képek egészítik ki.
Művészet a gabonavédelemben – ARTEA 330 EC
(Pecze Rozália, Kurtz György)
A közlemény az Artea 330 EC fungicid (propikonazol + ciprokonazol) gabonabetegségek elleni hatását mutatja be.
GYOMNÖVÉNYEK, GYOMIRTÁS
Amit a gyomrezisztenciáról tudni kell. III/3.
(Hartmann Ferenc, Szentey László, Tóth Ádám)
A címben jelzett témakör befejező részében a szerzők a rezisztens gyombiotípusok által okozott globális gazdasági kárról és az ellenük alkalmazható védekezési stratégiákról írnak. Ez utóbbinak fontos elemét jelentik az 1992 óta folyó országos gyomrezisztencia monitoring vizsgálatok. A felderítésen túl az eddigieknél hatékonyabban kell megelőzni terjedésüket, differenciált védekezési technológiákat kell kidolgozni és fokozni kell a szakmai felvilágosítást és ismeretterjesztést. A dolgozatot egy összefoglaló táblázat egészíti ki.
A gyomfésű szerepe az őszi búza és a kukorica vegyszertakarékos gyomirtásában (Referálás)
(Dr. László László)
A PATE Mosonmagyaróvári Mezőgazdaságtudományi Karán rendezett tudományos diákköri konferencia egyik előadása foglalkozott a gyomfésű vagy fésűsborona használatával, annak őszi búza és kukorica gyomirtásában nyújtott hatékonyságával. Megállapították, hogy a 9 m munkaszélességű Regent Ökostar típusú fésűsborona mindkét kultúrában eredményesen használható a gyomirtásban.
Buvirex 240 EC, Budamix WSC: a gyomirtás időpontjának és a gyomirtó szerek adagjának megválasztás.
(Dr. Sebestyén Endre)
Ismerteti a Budapesti Vegyiművek Rt. két gyomirtó szerének hatásspektrumát és a két eltérő hatásmódú herbicid őszi búzában való sikeres felhasználásának lehetőségeit.
SZŐLŐTERMESZTÉS, SZŐLŐVÉDELEM
Igy folytattam növényvédelmi szaktanácsadást 1999-ben a Gyöngyöstarjáni Hegyközségnél
(Pintér Károly)
A szerző, mint nyugdíjas növényvédelmi felügyelő az elmúlt évi szezonban szaktanácsadóként tevékenykedett a Mátraaljai borvidéken. Munkájához előrejelzési műszereket és eszközöket vett igénybe: a szőlőmolyok rajzását szexferomon-csapdákkal követte nyomon, míg a peronoszpóra és lisztharmat várható megjelenésének meghatározását számítógépes előrejelzési program és automata meteorológiai mérőállomás segítette. Ismerteti a gazdákkal való kapcsolata során szerzett tapasztalatait, és a továbblépés tennivalóit. Az írást színes ábrák és képek egészítik ki.
Új szőlőfajták Cserszegtomajon (Tudósítás)
(Nemecz Ferenc)
A cikk a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemen folyó szőlőnemesítés eredményeiről tájékoztat. Ismerteti a Dr. Bakonyi Károly által előállított és államilag elismert fajtákat, így a Cserszegi fűszerest, a Nektárt, valamint az új fajtajelölteket. Az itt nemesített fajtákból országszerte több mint 3500 hektárnyi ültetvény található, különösen nagy telepítések vannak a Mátraalján.
Kora tavaszi szőlőkártevők: szivarsodró eszelény, szőlőaraszoló, szőlőilonca
(Dr. Voigt Erzsébet)
A címben jelzett három rovarkártevő életmódját és az általuk okozott tüneteket ill. kártételüket ismerteti. Előfordulásuk és károsításuk nem országos mértékű, de helyenként és évjáratonként mégis jelentős lehet. Megismerésüket a leíráson túlmenően a mellékelt színes képek is segítik.
KERTÉSZETI KULTÚRÁK TERMESZTÉSE ÉS VÉDELME
Elfeledett fűszernövények: a zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium), a vasfű (Verbena officinalis), a kerti zsálya (Lepidium sativum)
(Heltmanné dr. Tulok Mária)
A fűszernövények használata egyidős a táplálkozással, de napjainkban, a divatos reform étrendekben reneszánszukat élik. Legtöbbjük egészségfenntartó, esetenként gyógyító hatású. A felsorolt három fűszernövény jelentőségét, felhasználását és termesztését ismerteti röviden, színes képekkel illusztrálva.
Érdemes-e almát termelni?
(Dr. Akácz Béla)
Versenyképes-e a hazai almatermesztés, kell-e, hogy versenyképes legyen, és mihez képest kell, hogy az legyen? A cikk szerzője az általa vezetett almagyümölcsös termelési példáján keresztül – németországi összehasonlításokkal – próbál választ adni a kérdésre. Megállapítása szerint a hazai almatermesztés – klasszikus ültetvények esetében – nem versenyképes. A néhány ezer hektár új telepítésű intenzív ültetvény versenyképesebb, de nem minden paraméter tekintetében. Termelési és értékesítési adatok, a jövedelemalakulás és a költségelemzés bemutatása révén fejti ki gondolatait a témáról.
CUKORRÉPA-TERMESZTÉS
A talajművelés és talajtömörödés összefüggései a művelőutas cukorrépában
(Dr. Bene László)
A talajt fenyegető káros folyamatok közül világszerte az egyik legjelentősebb a talaj fizikai degradációja, elsősorban a talajtömörödés. A talajtömörödés fellépése a természetes tényezőkön túl a több éven keresztül azonos mélységben végzett tárcsás vagy szántásos művelés, ill. a nedves talajon való járás következménye. A cukorrépa különösen érzékeny a talaj tömődöttségére, ezért vizsgálatokat folytattak egy tárcsázott és szántott alapművelésű talajon a talajállapot felmérésére. Az eredmények ismeretében javaslatot tesz a szükséges talajművelési műveletek elvégzésére. A mérési eredményeket két táblázat és három diagram szemlélteti.
Mit biztosít a cukorrépának a tolerancia és a rezisztencia?
(Dr. Angeli András)
A cikk a KWS cég Cercospora-rezisztens és rizománia-toleráns cukorrépa fajtáinak termesztési előnyeit mutatja be.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
A kelésbiztonság növelése speciálisan sugárkezelt magvak használatával
(Dr. Földesi Dezső)
A terméshozamot befolyásoló legfontosabb tényezők egyike a területegységenkénti növényszám, ezért az optimális kelés biztosítása minden termesztő alapvető érdeke. A kedvezőtlen talajszerkezeti és időjárási viszonyok között bekövetkező vontatott vagy hiányos kelés elkerülésére nyílik lehetőség a sugárkezelt magvak vetésével. Ezek – a főnövény magjaival együtt vetve és kelve – segítik a főnövény gyenge csírázási erélyű magvainak kelését vagy tömörödött talajokon a csíranövénykék felszínre jutását. A közlemény ismerteti a jelenleg gyakorlatban alkalmazható eljárásokat (mák, káposztafélék, cukorrépa) és a biztató kísérleti eredményeket.
AGROMEK 2000
(Dr. Demes György tudósítása)
A sorpermetezésnél alkalmazható vezérlő egység, műszaki újdonság ismertetése a Dániában megrendezett mezőgazdasági kiállításról.
Árutőzsde – a termelői lehetőségek szemszögéből (1.)
(Szojka János)
A lapban most induló új sorozat egy olyan témával, a tőzsdével foglalkozik, amely – az általános informáláson túl – az értékesítési döntéseik meghozatalában is segítheti az olvasókat. A tervezett sorozat egyes írásai egyrészt elméleti ismertetéseket adnak a tőzsde működéséről, másrészt – a lap jellegének megfelelően – havi (aktuális) visszatekintést és világpiaci előrejelzéseket is kívánnak nyújtani.
KRÓNIKA
Bemutatkozott az Aventis Crop Science Magyarország.
(Dr. Demes György tudósítása)
Ötéves a Magyar Kwizda Kft.
(AF)
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter rovata)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.