Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Mi mindent tudunk a kukoricáról?
(Dr. Bódis László)
A kukorica változatlanul a figyelem középpontjában
(Dr. Jolánkai Márton)
A kukorica jószerivel a teljes mezőgazdasági-élelmezési vertikum egyik alapköve, nemcsak Magyarországon, de a világ számos országában is. A kukorica ugyanakkor nem csupán gazdasági súlya, de társadalmi, sőt sok tekintetben kultikus jelentősége okán is egyedülálló növény.
Tallózás külföldi szaklapokban...
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb, kukoricatermesztéssel foglalkozó, írásokból olvashatnak összeállítást.
A hazai kukoricatermesztés nemzetközi összehasonlításban
(Dr. Nagy János, Ványiné Dr. Széles Adrienn)
A Debreceni Egyetem szakemberei írásuk elején a kukorica világkereskedelme mellett, a kukoricatermesztés helyzetét mutatják be a világgazdaságban, majd a hazai piaci lehetőségeket, az export, a bioetanolgyártás, a takarmánycélú felhasználás alakulását foglalják össze az elmúlt évi adatok tükrében. Az írásuk második felében a kukorica széleskörű hasznosíthatósági lehetőségeivel ismerkedhetünk meg közelebbről.
A kukoricatermesztés jelene, jövője agrár-közgazdasági szemszögből
(Dr. Sulyok Dénes)
Megérte-e vajon 2011-ben kukoricát termeszteni? Erre a kérdésre keres egzakt választ a kukorica ágazati költségjövedelem viszonyainak elemzése során írásában a szerző.
Szemeskukorica-termesztési adatok és tapasztalatok 2011. évben
(Lukács József, Horpácsiné Zsulya Ágnes)
A szerzők e cikk keretében a hazai kukoricatermesztés 2011-es főbb adatairól, tehát a vetésterületről, az eddig betakarított termésmennyiségről és minőségről számolnak be megyei bontásban, elemezve egyúttal a termesztéstechnológiai folyamatokra hatást gyakorló időjárási tényezők alakulását.
Kukoricapiaci összefoglaló – Ismét rekordok dőlnek
(Varga Edina, Potori Norbert)
Noha a világ kukoricatermelése rohamléptekben nő, mégsem tud lépést tartani a felhasználással. Magyarországon az idén több mint 8 millió tonna kukoricát takarítottak be, ezzel az eredménnyel azonban csak negyedikek vagyunk az EU-tagállamok sorában. Gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a többlettermés viszonylag jelentős hányadát középtávon a hazai bioetanol-ipar veszi majd fel.
A kukoricafejlődés és -termesztés 2011. évi kronológiája Somogy megyei tapasztalatokra alapozva
(Dr. Keszthelyi Sándor, Dr. Kazinczi Gabriella)
Tekintsék át az idei év klíma-szélsőségeinek hatásait a kukorica egyedfejlődésére, termesztési körülményeire, valamint a károsítók fellépésére!
Ki korán vet, korán arat (x)
(Vereczkey Katalin, Boncsarovszky Tivadar)
Korán vethető kukoricahibridek a Syngenta kínálatában.
Egy aszályos sikerév az agrotechnika szemszögéből
(Dr. Árendás Tamás és mtsai)
Az elmúlt két év jelentősen eltérő hazai termésadatait szemlélve, joggal merülhet fel a kérdés a gazdálkodókban, az agrotechnika mely területein kell fejleszteni ahhoz, hogy a kukorica ne számítson a leghektikusabban viselkedő szántóföldi kultúráink közé. A kérdésre választ nyerhetnek az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézetének szakemberei által közreadott – az idei évi martonvásári kukorica kísérleti eredményeket összegző – írás böngészése során.
Az évjárat és néhány agrotechnikai tényező hatása a kukorica 2011. évi terméseredményeire
(Dr. Sárvári Mihály, Krivián Ágnes, Bene Enikő)
A hazai kukoricatermesztés eredményességét nagymértékben befolyásolja a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek növekedése. A Debreceni Egyetemen beállított kisparcellás kukorica tápanyagellátási és tőszámsűrítési kísérletek most közre adott eredményeivel e probléma megoldásához kívánunk segítséget nyújtani.
Tavaszi vetésű növényeink startertrágyázásáról (x)
(Nagy Margit)
A Fertilia Kft. megoldásait a tavaszi kapáskultúrák startertrágyázásához.
A kukorica tenyészideje
(Dr. Szieberth Dénes)
A Magyar Kukorica Klub szakembere írásában a kukorica érettségét megítélő különféle szempontokat, valamint a különböző érésidő meghatározási módszereket és ezek egységesítésének problémáját, továbbá a tenyészidő és a termőképesség összefüggésének ismérveit tárja az olvasó elé.
A kukorica hibridek növényszám reakcióját meghatározó tényezők eltérő csapadékellátottságú környezetben
(Dr. Berzsenyi Zoltán, Dr. Árendás Tamás, Dr. Bónis Péter)
A szerzők a növényszám és a terméskomponensek, valamint a növényszám és a termésstabilitás közötti összefüggések több évtizedre kiterjedő vizsgálati eredményeit adják közre martonvásári kisparcellás kukoricahibrid kísérletek alapján.
Dow Seeds – a legjobbat adjuk magunkból! (x)
A Dow Seeds az új szériás hibridjeit ajánlja a kukoricatermesztők figyelmébe.
A GOSZ-VSZT Kukorica Posztregisztrációs Fajtakísérletek 2011. évi eredményeiből
(Dr. Ruthner Szabolcs, Petőházi Tamás)
A GOSZ-VSZT szakemberei az általuk beállított posztregisztrációs fajtakísérletek éréscsoportok szerinti adatainak főátlagait, továbbá az egyes kísérleti helyek terméseredményeit adják közre táblázatos formában.
Kipróbált megoldások különböző kukorica gyomirtási helyzetekben (x)
(Salamon György)
A Nufarm Hungária Kft. különböző gyomirtási technológiákat ajánl a jövedelmező kukoricatermesztéshez.
A Top20 kisparcellás összehasonlító kukorica kísérletek 2011. évi eredményeiből
(Dr. Szieberth Dénes)
Az írásból a Magyar Kukorica Klub Top20 hibrid kukorica kisparcellás fajta-összehasonlító kísérleteinek 2011. évi éréscsoportonkénti összefoglaló eredményeit és a helyenkénti terméseredményeket tekinthetik át táblázatos formában.
Amiről a szegedi kukoricák bemutatóján beszéltünk 2011 őszén
(Dr. Széll Endre, Dr. Szél Sándor, Makra Máté)
A kukoricatermesztésre hatást gyakorló tényezők értékelése során (időjárás, műtrágyázás, növényvédelem, gyomirtás) három egymástól markánsan eltérő évjárat (2009-2011) adatait, valamint a kukoricanemesítési szempontokat, stratégiákat ismertetik írásukban a szegedi Gabonakutató szakemberei.
Duo System – Speciális megoldás a kukorica gyomirtásában (x)
Ismerjék meg a BASF két részből álló gyomirtási rendszerét, melynek egyik eleme a Focus Ultra ellenálló kukoricahibrid, a másik pedig a szuper-szelektív egyszikűirtó szer, a Focus Ultra.
Szemesnek korait, silónak későbbi hibridet válasszunk!
(Dr. Marton L. Csaba és mtsai)
A kukoricatermesztés gazdaságosságának biztosítása érdekében folyamatosan alkalmazkodni kell a – közgazdasági és ökológiai – környezet kihívásaihoz. A termesztett kukoricahibridek tenyészidejének változása egy ilyen érdekes alkalmazkodási folyamat eredménye. Ennek a folyamatnak az alakításában szerepet játszó néhány tényezőt emeltünk ki ebben a cikkben.
Az ezerarcú kukorica felhasználása hazánkban
(Hungrana Kft.)
Az írásból arra kaphatnak választ, milyen termékek előállításában játszik fontos szerepet a kukorica az ország egyik legnagyobb élelmiszeripari cége, a Hungrana Kft. szabadegyházi gyárában.
Principal® Plus a kukorica gyomirtó szer (x)
(A. Gy.)
A DuPont új kombinált hatóanyagú gyomirtó szerét ajánlja a kukoricatermesztők figyelmébe.
Herbicid-károk, tápelemhiány tünetek kukoricán
(Dr. Bónis Péter és mtsai)
Ebben a tünetfotókkal gazdagon illusztrált összeállításban a kukorica termesztés-technológiájában leggyakrabban alkalmazott gyomirtó szerek által kiváltott szimptómákon kívül a nitrogén-, a foszfor-, a kálium-, a magnézium-, a kén és a cinkhiány jellegzetes tüneteit, valamint néhány, az időjárási tényezők által okozott kárképet mutatunk be a teljesség igénye nélkül.
Spirit – kukorica-gyomirtás újragondolva (x)
(Lukács Domokos)
Ismerje meg a Makhteshim Agan Hungary Zrt. új kukorica gyomirtó szer gyűjtőcsomagját!
Az amerikai kukoricabogár 2011. évi biológiai ciklusa, kártételi és védekezési tapasztalatok Tolna megyében
(Dr. Vörös Géza)
A szerző arra tekint vissza írásában, hogy a bogarak érési táplálkozásának, párzásának és tojásrakásának nem kedvező 2010. év nyári és kora őszi hűvös, esős időjárása után, milyen erősségű lárvakártételre számíthattunk 2011 tavaszán, és ehhez mekkora imágó-rajzás párosult a nyár folyamán Tolna megyében.
A kukoricamoly Magyarországon
(Dr. Szeőke Kálmán)
Az írásból egy közismert mezőgazdasági kártevő, a kukoricamoly fejlődési alakjait, életmódját, kártételi jelentőségét, továbbá az ellene irányuló védekezési lehetőségeket, valamint ehhez kapcsolódóan különböző technológiai kérdéseket (légi vagy földi gépes kijuttatás, időzítés, kombinációk, szerrotációk, a fejlesztés várható irányai) tekinthetnek át.
Megkérdeztük a felhasználókat 2011-ben is (1.) (x)
Gyakorlati szakemberek vallanak az Arysta Magyarország Kft. által forgalmazott Santana 1G talajfertőtlenítő készítményről.
A siker „Kovácsai” – avagy a tengernyi tengeri titka. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Hajdú-Bihar megyében gazdálkodó Kovács Sándort és fiát, ifj. Kovács Sándort arra kértük fel, mutassák be a családi gazdaságukban kamatoztatott kukoricatermesztési tapasztalataikat. Adjanak számot az idei kiváló terméseredményeikről, a Magyar Kukorica Klub által életre hívott 3. Kukorica Termésversenyen, száraz kategóriában elért országos 3. helyezésről, valamint azok hátterét adó termesztéstechnológia leglényegesebb elemeiről.
Hírek Szekszárdról
Eredményes kukoricatermesztés mulcshagyó technológiával. Riport
(Kosztolányi Attila)
A szákszendi Hartmann Farm Kft. tulajdonosával, Hartmann Imrével és vejével, Takács Andrással a Magyar Kukorica Klub által meghirdetett és az Agrofórum révén is támogatott 3. Kukorica Termésversenyben a szántás nélküli kategóriában 1-2. helyezést elért szakemberekkel kukoricatermesztési gyakorlatukról, a 2011-es év tapasztalatairól beszélgettünk.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.