Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
A világ napraforgó- és repcetermesztése
(Dr. Pepó Péter)
Az írásból a világ napraforgó- és repce-termelésének legnagyobb termelő országok szerinti megoszlását, a legnagyobb nettó napraforgó- és repcemag-exportőr és -importőr országok, illetve régiók kivitelét és behozatalát tekinthetik át 2010-ben, ill., a várakozások szerint mindez, hogyan alakul 2020-ra.
Olajnövények termesztési eredményei 2010-ben
(Lukács József, Horpácsiné Zsulya Ágnes)
Az MgSzH Központ szakemberei írásukban a repce és a napraforgó 2010-es betakarításának hazai eredményeit adják közre táblázatos formában, megyei bontásban, illetve az azt befolyásoló legfontosabb körülményeket foglalják össze.
Az olajnövények termesztése, és meghatározó agrotechnikai elemeik
(Dr. Pepó Péter)
Az írás a repce és a napraforgó termesztésének helyzetéről, továbbá a sikeres termesztést meghatározó agrotechnikai elemekről ad összefoglalást.
Elindul a növényolajgyár (x)
Közép- Európa egyik legnagyobb növényolajipari sajtolóüzemét indítja be idén a Glencore Grain Hungary Kft.
A világ repce- és a napraforgó-termelésének középtávú kilátásai
(Dr. Potori Norbert)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakembere írásában a világ repce- és a napraforgó-termelésének középtávú kilátásairól, a főbb termelő és felhasználó országok szerint a várható export és import alakulásáról ad számot írásában.
Szempontok a repce és a napraforgó trágyázásához
(Petróczi István Mihály)
A jövedelmezőség érdekében fokozott figyelmet kell fordítani a trágyázás hatékonyságára. Mindez különösen igaz az olajnövényekre is. Éppen ezért a szerző írásában olyan több éves tartamkísérletek eredményei alapján levonható következtetéseket ad közre, melyben a különböző műtrágyadózisok hatását vizsgálták a napraforgó és a repce termésére.
Termesszük fokozott figyelemmel olajnövényeinket… (x)
Olajnövények levéltrágyázása FitoHorm készítményekkel.
Az olajnövények tápanyagellátása (x) (Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. tápanyag-utánpótlási javaslata napraforgó- és repcetermesztők számára.
NAPRAFORGÓ-TERMESZTÉS
Napraforgó hibridcsoportok évjárati és vetéstechnológiai elemeinek értékelése a Hajdúságban
(Dr. Szabó András)
Az agrotechnikai tényezők racionalizációjával és a növénykultúra igényeihez való igazításával a negatív évjárati hatások a napraforgó esetében is enyhíthetők. Éppen ezért a Debreceni Egyetem AGTC Látóképi Kísérleti Telepén évek óta folynak kísérletek korszerű napraforgó-hibridek termőhelyre adaptált vetéstechnológiai elemeinek optimalizálása céljából, melynek a 2009-2010-es tenyészévekre vonatkozó eredményeit ismerhetik most meg.
Felelősségvállalás és szakmai igényesség a köztermesztés szolgálatában (x)
(Kovács Attila, Bíró János)
Tekintsék át a Syngenta Seeds napraforgó-portfólióját, és ezen hibridek elmúlt évekbeli teljesítményét.
Napraforgó fajták kísérleti eredményei – 2010
(Szekrényes Gábor)
Az állami elismerés céljára bejelentett napraforgó-hibridek különböző éréscsoportok, különleges agronómiai, illetve minőségi tulajdonságaik alapján végzett kisparcellás fajta-összehasonlító vizsgálatainak 2010-es eredményeit tekinthetik át az írásból.
Kiváló napraforgó-vetőmagok az EURALIS-tól (x)
Napraforgó-vetőmagok 2011-ben is az EURALIS-tól.
Napraforgó gyomirtási tapasztalatok 2010-ben, Baranya megyében
(Dr. Dobszai-Tóth Veronika)
A napraforgó-termesztés sikerességének egyik fontos mozzanata a megfelelő gyomirtás, ugyanis e növény igen érzékeny a korai elgyomosodásra. A kedvezőtlen herbicid-hatás miatt pedig akár 30-40 %-os termésveszteség is előfordulhat egy átlagos időjárású esztendőben. De vajon hogyan alakult mindez, az éppen átlagosnak nem nevezhető 2010-ben?
Napraforgó gyomirtási technológiák összehasonlítása, 2010 (x)
(Radvány Béla, Vajda Beáta)
A Syngenta Kft. szakemberei 2010-es napraforgó gyomirtási tapasztalataikat összegzik.
Visszatér-e a diaportés szárfoltosság a napraforgó veszélyes betegségeinek sorába?
(Dr. Békési Pál)
Az egy évtizeden keresztül nem károsító, de rendkívül veszélyes betegség, a napraforgó diaportés szárfoltossága 2010-ben jóval korábban és nagyobb gyakorisággal jelent meg. A betegség rendkívüli károsító képessége és az elmúlt évben történő fokozott megjelenése arra késztette szerzőnket, hogy jelen írásában a betegségre vonatkozó legfontosabb ismereteket (kórfolyamat biológiája, tünetek, agrotechnikai és vegyszeres védekezés) tekintse át.
ATONIK – megkérdeztük a felhasználókat (1.) (x)
Termelők vallanak az ATONIK biostimulátor használatának tapasztalatairól.
Előrejelzésre alapozott, kártevők elleni védekezés a napraforgóban
(Dr. Szeőke Kálmán)
A napraforgó hatékony, preventív védelme érdekében ismernünk kell az aktuális károsító helyzetet. Ezt takarékosan és környezetkímélő módon, csak helyi felvételezéssel, táblaszintű előrejelzéssel érhetjük el, melynek lehetőségeit mutatjuk most be a napraforgó vegetációja során fellépő legfontosabb kártevők kapcsán.
A Mikro-Vital® alkalmazásának vizsgálata a napraforgó termesztésben (x)
(Dr. Tóth Szilárd)
Mikro-Vital baktériumkészítmény használatának tapasztalatai a napraforgó környezetkímélő tápanyag-gazdálkodásában.
Napraforgó betakarítása hazai gyártású adapterekkel
(Dr. Kelemen Zsolt)
A napraforgó-termesztés jövedelmezőségének javítására elsősorban a betakarítási, ezen belül is az adapter okozta veszteségek minimalizálása jelenthet egyfajta megoldást. Éppen ezért érdemes megismerkedni a hazai mezőgépgyártó vállalatok napraforgó adapter fejlesztés és gyártás területén elért eredményeivel, az egyes konstrukciókkal.
REPCETERMESZTÉS
A talajművelés és vetéstechnológia szerepe a repcetermesztésben
(Kátai Zoltán)
A szerző írásában a Debreceni Egyetem szakemberei által beállított hároméves kísérlet eredményeit adja közre, melyben azt vizsgálták, milyen hatása van a vetésidőnek a repce termésére különböző évjáratokban és talajművelési rendszerek (szántás, lazítás és tárcsázás) alkalmazása esetén.
Repce tavaszi tápanyag-ellátása Yara ajánlással! (x)
(Dr. Térmeg János)
A repce tavaszi tápanyag-utánpótlása Yara készítményekkel.
Az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták kísérleti eredményei – 2010
(Szekrényes Gábor)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ szakembere írásában az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták és hibridek kisparcellás fajta-összehasonlító kísérleteinek termőhelyenkénti, ill. beltartalmi eredményeit adja közre éréscsoportonkénti bontásban, táblázatos formában.
Fordítsunk még több figyelmet a repcére már kora tavasztól! (x)
(Csorba Csaba)
A Bayer CropScience tavaszi repce csomagja.
A repce tavaszi kártevői – gyakorlati áttekintés
(Farkas István)
Tekintettel arra, hogy az őszi káposztarepce termőterülete jelentősen növekedett az elmúlt években, és ezzel párhuzamosan a repcekártevők egyedszáma is nőtt, szükségesnek tartottuk ezen írás keretében a tavaszi kártevők elleni védekezési döntések gyakorlati szempontból történő áttekintését.
Hiánytalan, magas szintű technológia a Kwizda Agro-tól (x)
(Fehér Tamás)
Ismerjék meg a repcetermesztők számára kínált Kwizda technológiát.
Idén meghálálja a repce a törődést?! Interjú
(Kosztolányi Attila)
Az Aranyrepce Termelő Csoport Kft. és a B.L. Agrokem Kft. mint integrátor cég ügyvezetőjével a termelői csoportban való részvétel előnyeiről, az elmúlt év repcetermesztési tapasztalatairól, az idei kihívásairól, valamint a termelők előtt álló 2011-es lehetőségekről beszélgettünk.
A Caramba® Turbo tavaszi alkalmazása (x)
A BASF ajánlata a repce tavaszi regulálására.
Visszaesett a biodízelgyártás Európában
(Dr. Hajdú József)
Az Országos Bioenergetika Kompetencia Központ szakembere írásában a világ és Európa biodízel-termelését elemzi, a hazai adatokat és eredményeket, valamint a jövőt illető kilátások is bemutatva.
TOPREX – A repce gyors tavaszi regenerálódásának kulcsa (x)
(Tóth János, Vajda Beáta)
A Syngenta a Toprexet (paklobutrazol+difenokonazol) ajánlja a repce tavaszi regulálására.
Gabonavető gépek a repcemagvak vetéséhez
(Dr. Fűzy József)
Az írásban a repce vetésére is alkalmas gabonavető gépek jellemző paramétereit mutatjuk be, illetve néhány olyan vetőgép(család) konstrukciós kialakítására is felhívjuk a figyelmet, amelyek e célra is számításba vehetők.
Egy átgondolt lehetőség a jövedelmezőbb repcéért (x)
(Szabó Roland)
A SumiAgro növényvédelmi ajánlata repcében.
Nyugat-dunántúli tapasztalatok a repcetermelésről (x)
Baki Agrocentrum növényvédelmi szaktanácsadója az elmúlt év repcetermelési tapasztalatait osztja meg.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.