Agrofórum Extra 38.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Kertmagyarország
(Dr. Bódis László)

ZÖLDSÉGTERMESZTÉS

A nyári ültetésű burgonya lomb- és gumófejlődésének dinamikája
(Dr. Hodossi Sándor, Dr. Dudás László, Dr. Kruppa József)
A nyári ültetésű burgonya termesztésével kapcsolatban, a gumófejlődés ütemére vonatkozó kísérleti eredményeiket adják közre a szerzők, egyben ajánlásokat is megfogalmazva a gyakorlat számára.

Fajtahasználat a hazai görög- és sárgadinnye piacon
(Dr. Kappel Noémi)
A sikeres dinnyetermesztés egyik pillére a megfelelő fajtaválasztás, melyhez most ez az írás is segítséget nyújt, bemutatva a hazai termeszthető görög- és sárgadinnye fajtatípusokat és a főbb fajtákat.

Sárgarépa, petrezselyem, pasztinák: „a konyhakerti növényhármasság”
(Takácsné dr. Hájos Mária, dr. Hodossi Sándor)
A címben jelzett három gyökérzöldség eltérő mértékben ugyan, de napjainkig fontos növényünk, így indokolt, hogy a termesztés jelenlegi helyzetével, valamint az agrotechnikával kapcsolatos alapvető tudnivalók összefoglalásával tényleges és lehetséges szerepükre felhívjuk a figyelmet.

Affirm – mérföldkő a hernyókártevők elleni küzdelemben! (x)
(Nádudvari Éva, Lucza Zoltán, Forrai Ákos)
Ismerje meg a Syngenta új, természetes eredetű hatóanyagot tartalmazó rovarölő szerét.

Újabb tudnivalók a feketegyökér termesztéséről
(Őri Sándor, dr. Dudás László, dr. Hodossi Sándor)
A 2009-es decemberi számunkban a szerzők már írtak e növényről. Akkor, felhívták a figyelmet értékeire, felhasználási lehetőségeire. Ismertették igényeit, valamint a termesztésével kapcsolatos alapvető tudnivalókat. Ezúttal termesztésének fejlesztésére irányuló vizsgálataik eredményeit adják közre.

Az articsóka és hazai termesztésének lehetőségei
(Dr. Ombódi Attila, Pestiné Nagy Orsolya)
A szerzők célja az, hogy közelebbről is bemutassák az articsókát, a mediterrán térség e sokhasznú kultúrnövényét, és hogy ismertessék azt a termesztéstechnológiát, mellyel hazánkban is sikeresen termeszthető egyéves növényként.

Az ehető földicseresznye termesztése hazai viszonyok között
(Paksi András, Kassai Tamás, Dr. Dimény Judit, Lugasi Andrea)
A hazai zöldségfogyasztás növelésének egyik eszköze lehet a választékbővítés, melyre most jó példaként az Andok vidékéről származó földicseresznyét, annak ökológiai igényét, morfológiai és termesztéstechnológiai ismérveit ajánljuk figyelmükbe.

Méretgazdaságos zöldséghajtató modellek energiaellátásának vizsgálata
(Dr. Tégla Zsolt)
A fosszilis energiahordozóknál tapasztalt importfüggőségünk kiszolgáltatott helyzetbe hozza a talajnélküli zöldséghajtatással fogalakozó üzemeket. Azonban a hazai zöldenergia és termál energiaforrások hasznosításával ez a függőség jelentős mértékben csökkenthető. Éppen ezért a szerző írásában fontosnak tartotta, hogy a létrehozott zöldséghajtatási modellek segítségével megvizsgálja a fűtési módok hatékonyságát és jövedelemtermelő képességét konstrukciónként, az üzemméretek függvényében.

GYÜMÖLCSTERMESZTÉS

Európa almatermése 2001 és 2010 között
(Dr. Szalay László)
Évente rendszeresen megszervezik a PROGNOSTFRUIT Konferenciát, az alma szüreti szezon kezdetén, és ezzel párhuzamosan közzéteszik az EU országaira vonatkozó prognózisukat az adott év terméskilátásairól. Ezen, közzétett adatokat veti most rövid elemzés alá az írás.

A Coragen® 20 SC jól illik az IPM technológiákba (x)
Gyakorlati tapasztalatok DuPont készítményekkel gyümölcsültetvényekben.

Versenyképes almatermesztés Európában
(Szentpéteri Tamás)
A magyar almatermesztés versenyképességének fenntartásához a nyugati elven létesített, korszerű ültetvények terjedésére van szükség hazánkban is. Éppen ezért érdemes számba venni Európában a legkorszerűbb termőtájakon alkalmazott alma telepítési rendszereket, valamint a velük szemben támasztott elvárásokat.

Új Mythos® született: SCALA® (x)
(Najat Attila)
Régi hatóanyag, új formulációban az almavarasodás és a szürkepenész ellen a BASF-től.

Az őszibarack tafrínás betegsége
(Dr. Glits Márton)
A szerző írásában az őszibarack tafrínás betegségéről foglalja össze a rendelkezésre álló ismerteteket, bemutatva egyebek között a betegség tüneteit, a kórokozó életmódját, valamint a védekezés lehetőségeit.

Szilvatermesztésünk társadalmi korlátai
(Dr. Surányi Dezső)
Szilvatermesztésünk fajtaszerkezetének átalakítása elodázhatatlan, amelyben a gazdasági, a piaci, a biológiai és az ökológiai termesztési szempontok mellett a társadalmi tényezők fontosságára világít rá az írás.

Készüljünk a télvégi lemosó permetezésekre a gyümölcsösökben (x)
A BVN Növényvédő szer Kft. szakembereinek tanácsai gyümölcstermesztőknek.

Több mint Affirm Konferencia. Tudósítás
(Kosztolányi Attila)
A szakmai program középpontjában a Syngenta legújabb rovarölő szer innovációja, az Affirm állt, de emellett érdekes tapasztalatokkal gazdagodhattunk az almatermésűek termesztésének jövőbeni kilátásairól, lehetőségeiről, valamint a kertészeti növények kártevőegyütteseinek változásáról is.

A szamóca töretlen karrierje Angliában
(Dr. Szalay László)
Az új évezred nagy változásokat hozott az angol szamócatermesztésben. Miközben a kertészet sok területe visszafejlődik a szigetországban, a szamócatermesztésről mint sikerágazatról számolnak be a szakmai orgánumok. Mi a titka a látványos fejlődésnek? Ezt igyekszik a szerző megfejteni cikkében.

Áfonyák – vadonból a termesztésbe
(Tőkés Ágnes, M. Deák Szilvia, Uzonyi Dezsőné)
A bogyósgyümölcsűek között egyre népszerűbb az áfonya, azonban napjainkban még különleges növénynek számít Magyarországon. Ezért, úgy gondoltuk, érdekes lehet a fontosabb áfonyafajokról és a hazai fajtakísérletben tanulmányozott változatokról rövid áttekintést adni.

Jobb minőség, szebb szín, zamatosabb íz – a gyümölcsösök tápanyag-ellátásának összefüggései (x)
(Dr. Zsom Eszter)
A K+S GmbH tápanyag-utánpótlási javaslata gyümölcskultúrákban.

SZŐLÉSZET

Tények, adatok és lehetőségek a 2010-es évjárat apropóján
(Werner János, Csikászné dr. Krizsics Anna)
A szerzők a 2010-es évjáratról készített áttekintésünkkel, a felvetett problémákkal és összefüggésekkel a szakmai döntéseinek meghozatalához kívánnak támpontokat nyújtani, hogy a „várhatóan váratlan” körülményekre a szőlőtermesztők is minél jobban fel tudjanak készülni.

2010 – az elmúlt ötven év legcsapadékosabb és súlyos járványok éve
(Dr. Dula Bencéné)
Az Egri borvidék példáján keresztül mutatjuk be az elmúlt év szőlő növényvédelmének nehézségeit, a fontosabb kórokozók, kártevők fertőzési viszonyainak alakulását, tehát mindazt, amiről emlékezetes marad 2010 a szőlőtermesztők számára.

A fény szerepe és hasznosítása a szőlőtermesztésben
(Dr. Barócsi Zoltán)
Milyen szerepe van, és hogyan hasznosul a fény a szőlőtermesztésben az egyes tőkeművelésmódoknak, tőkeformáknak megfelelően? Mire kell törekedni a szőlő zöldmunkái során? E kérdésekre kaphatnak választ az írásból.

Osztott lombfalú tőkeművelésmódok a hazai és a külföldi szőlőtermesztésben
(Dr. Lukácsy György, Dr. Lőrincz András, Dr. Zanathy Gábor)
Olyan tőkeművelésmódokat és azok támaszrendszerét ismerhetik most meg, amelyek azzal jellemezhetők, hogy a must minőségének számottevő romlása nélkül nagyobb termésmennyiség kinevelését teszik lehetővé.

Mi is az a „minimális metszés”?
(Dr. Zanathy Gábor, Dr. Lőrincz András, Dr. Lukácsy György)
Az írás a minimális metszés módszerét, az alkalmazott termesztéstechnológia elemeit, valamint a minimális metszésű ültetvények legfontosabb jellemzőit mutatja be.

Eredményes nagyüzemi helybenoltás szőlőben
(Kun Ágnes, Márkus Mónika)
A fogyasztói igények változása vagy a kedvezőtlen fajtaválasztás esetén gyors megoldást jelenthet a szőlőültetvények helybenoltása, melynek külföldi szakemberek által kidolgozott technológiáját, annak előnyeit és hátrányait, valamint a gyakorlati, nagyüzemi megvalósítás során figyelembe veendő szempontokat tekinthetik most át.

Agrármúltunk nagyjai. (rudinai) Molnár István (1851-1920)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében most (rudinai) Molnár István életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen