Ház, táj blog

Az érett kalászos meghajtja a fejét

Agrofórum Online

Ahogy végigolvastam a múltból előcitált írásomat meglepődve állapítottam meg, hogy az időjárásról írottak néhány részletet kivéve, szinte ugyanolyan rapszodikusak voltak akkor is, mint most.

Az a néhány gondolat pedig, amit papírra vetettem, mit sem változott bennem, mert az érett kalász (akárcsak a korosodó ember) meghajtja a fejét.

A napokban hallottam ezt a szólás-mondást. Bevallom, hogy korábban soha. Gondolkodtam rajta: Mekkora bölcsesség. A mindentudás alázata, ami azoknak adatik meg, kik sokat tudnak a világ dolgairól, de ahogy mondani szokták minél többet tud valaki, annál kevesebbet. Miért? A tudás valami olyan megfejthetetlen spirál, ami egyre feljebb törekszik, és amint új ismeretekre tesz szert, rájön, hogy még mennyi mindent nem tud.

Ez persze korfüggő is. A fiatal azt mondja, előttem az élet és tudom, hogy mit kell tennem.

A középkorú, hogy annyi ismeretlen van, hogy nem is tudom, mit tegyek.

Az öreg, meg azt mondja. Elmúlt az élet, bölcsebb lette ugyan, de az élet valódi titkairól semmit nem tudok.

Olvasom a szakkönyveket, Technológiai ajánlásokat. Ha ilyen év van, ezt kell tennünk, ha olyan év akkor meg azt. De ki mondja meg, hogy milyen év lesz?

Fel lehet erre készülni?

Itt jön a tudomány, amit nem tanítanak. Ez. Ahogy mondani szokták a hetedik érzéken múlik.

A magyar „paraszt”, idézőjelbe tettem, mert számomra ez nem lekicsinylő, hanem felemelő státus. A magyar paraszt ősi ösztönével érzi, hogy mit kell, és hogyan tennie. Alapszabály az „arany középút”.

Lehetne itt még mindenféle okosságokat mondani, hogy „a járt utat a járatlanért el ne hagyj”.

Itt meg is állhatunk egy szusszanásnyira.

Ma olyan világot élünk, amikor kíméletlen harc folyik a piacért, a fogyasztóért. Reklámmal, lejáratással, korrupcióval.

Aki kényelmes arra, hogy a jelenért feláldozza a jövőt, az tántorogva jár az úton. Hol ide csapódik, hol oda. A végén pedig zsákutcában találja magát.

Ilyenkor kell a bölcsesség, hogy tudjunk, merjünk ragaszkodni ahhoz, ami bevált.

Egy vers jut az eszembe:

„E ránk szakadt bolond világban,

Hol senki sem mutatja azt, ami.

E zagyva árözönben,

Meg akarom magam tartani.”

Vonatkozhat ez világnézetre, erkölcsre, politikára és szakmai meggyőződésre egyaránt.

Június van – A bemutatók ideje, nem a moralizálásé.

Nézzük a jövő ígéretét a kalászosokat, a becőket, a hüvelyeseket! Mi mindent rejtenek? A mennyiséget, a minőséget, és ami rajtunk is múlik.

Meg adtunk-e mindent?   Fémzárolt vetőmagot, vetésforgót, alaptrágyát, fejtrágyát, gyomirtást, két, vagy ha kell háromszori védekezést? Ha nem, akkor mitől várjuk a sikert?

Aratás elő. Olyan ez, mint a böjtelő. Készülünk valamire, ami a beteljesülés.

Milyen beteljesülés, milyen minőség és milyen mennyiség lesz? Tudjuk-e? Nem. Annyit tettünk, amennyit megtudtunk. Elég volt-e? Ki tudja.

Telnek a napok és a kalászosok. Ha egyáltalán telni tudnak. Csapadék semmi, a hőguta meg egyre gyakoribb. Mi lesz ebből?

Az élet már csak ilyen, hogy bármit hozhat. Szárazságot, szerény termést, de jó időt a betakarításra; meg hozhat esőt, borút, villámcsapásokat és esőáztatta, megroggyant minőségű gabonákat.

Várunk és bízunk. Rájövünk, hogy milyen apró teremtményeiként élünk a világban. Ezért nem szégyen az, ha magunk is meghajtjuk fejünket, miként a búza.

A tábla széléről 2007-ben – Dr. Bódis László

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban V. rész – T4-es életformájú kétszikű gyomnövények

2018. szeptember 27. 06:02

Hátravan még a java – mondhatnánk a hazánkban előforduló gyomnövények közül a nyárutói egyéves kétszikűek felvezetésekor. Ebből az életformacsoportból kerül ki ugyanis a legtöbb, jelentős kárral fenyegető veszélyes gyomnövény.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.