A csapadékos nyár már a fenyőültetvényeket sem kíméli?

Agrofórum Online

P. János kérdése: a kártevők mellett sok gondot okoznak a nordmann fenyő ültetvényemben a gombás megbetegedések ezen a csapadékos nyáron. Hogy védekezzek ellenük?

Aki válaszol:
Németh Zoltán, okleveles kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök

A fenyőfélék kórokozói

Ahogy már azt az előző válaszomban (mely a kártevőket taglalta) jeleztem, nagyon fontos az esztétikai érték, ezért a kórokozókra is oda kell figyelni, a karácsonyfa termesztés során. A fajokat tekintve lényegesen kevesebb a számba vehető kórokozó. Vessünk rájuk néhány pillantást.

A következőkben felsorolt kórokozók betegíthetik meg fenyőinket: a jegenyefenyő botritiszes betegsége – szürkepenész –  (Botrytis cinerea), jegenyefenyő tűrozsda (Pucciniastrum epilobii), jegenyefenyő-rozsda (Melampsorella caryophyllacearum, jegenyefenyő fillosztiktás levélhullása (Phyllosticta abietis) és a  jegenyefenyő lirulás levélhullása (Lirula nervisequa). Amelyek viszont napjainkban fontosak az a következő két faj: Sydowia polyspora (még magyar neve sincs ezért a latin nevét használjuk: szidóvia) és a

Lophodermium pinastri –  a tűkarcgomba

A Sydowia polyspora Anglia karácsonyfa termesztését kis híján tönkretette. A tűleveleken klorotikus foltok jelennek később pedig elhal a tű. A nagy karácsonyfa-termesztő országokban (Dánia, Németország) már régóta, hazánkban 2009 óta ismert.

A Lophodermium pinastri régi ismerős, a 70-es években óriási gondokat okozott. Ha nem figyelünk, akár az egész növényt is elpusztíthatja. Főleg a csapadékos nyarakon kell nagyon odafigyelni. Ez az év eddig bővelkedett csapadékban és melegben, ami a legjobb kombináció a betegségek kialakulásához.

A jó hír viszont az, hogy kellő odafigyeléssel és a készítmények helyes megválasztásával viszonylag egyszerűen megakadályozhatjuk a fertőzések kialakulását.

Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, megelőzésként, az időjárástól függően (ha száraz a periódus ritkábban, ha csapadékos akkor nagyobb gyakorisággal) a Ridomil Gold Plus 42,5 WP (metalaxil-M+rézoxiklorid) 0,2 %-os koncentrációban ajánlható, nevezhetjük a kezeléseket  „szisztemikus blokk”-nak is. Az intenzív növekedés után az Antracol 70 WG (propineb) 2,0 kg/ha dózisban javasolható. Az Antracol kontakt készítmény, ezért az annyit emlegetett időjárástól függően megelőzésként, ill. az egészséges állapot fenntartása érdekében használjuk.

Ugyan nem közvetlenül a növényvédelemhez tartozik, de a tápanyagutánpótlásra is oda kell figyelni, ugyanis a nem kellően vitális növény könnyebben megbetegszik. A mikroelem-hiányt (a szín miatt is fontos a vas és a magnézium) pedig lombtrágyákkal pótolhatjuk, a növényvédelmi kezelésekkel egy menetben.

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

2022. november 10. 04:38

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?

Mitől vannak a foltok az ostorfa levelein?

2020. október 15. 11:27

A leveleken kezdetben erek által határolt szögletes sárga foltok vannak, a foltokat „zöld tenger” veszi körül, ezért is nevezik „zöld tenger sárga szigeteinek” ezt a vírusbetegséget.

Fekete foltok a zöldbabon, mi lesz a terméssel?

2018. július 3. 11:51

T. Attila kérdése: Több fajta zöldbabot vetettem, az egyik fajta hüvelyein fekete, bemélyedő foltok jelentek meg. Mit tegyek ellene?

Hogyan lehet a mogyoróormányos ellen védekezni?

2022. június 24. 04:36

Kerti mogyoróim között egyre több a lyukas, használhatatlan termés. Mikor kell, lehet a mogyoróormányos ellen védekezni? Van-e vegyszermentes megoldás, kisgyerekek miatt nem szívesen használok kémiai anyagokat?