18℃ 7℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Mitől színeződik már a szőlő levele?

Agrofórum Online

F. Mária kérdése: A szőlőink levele sárgulni, kezdett, olyan, mintha már ősz lenne. Csapadékhiány okozza, vagy valamilyen betegség?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlő levelének színváltozását több tényező okozhatja, például a tápanyaghiány, vagy különböző betegségek. Ezen a képen egyértelműen a korai tőkeelhalást (Esca) kiváltó gombák által okozott tünetet látjuk. Nagyon éles a határ van a levélérmelletti és ezek közötti részek között. Az escatológia alatt a tudománynak azt az ágát értik, amely a világ sorsával és végső dolgaival foglalkozik, ez ráillik erre a betegségre is.

Esca betegség alatt ma a szőlő fás részeit károsító gombák egész sorának utolsó együtt ható fázisát értjük, amely a szőlőtő pusztulásához vezet. Lehoczky határozta meg a korai tőkeelhalás fogalmát, mely szerint „gyakorlati szempontból minden olyan tőke, ami korábban elhal, mint ahogy az ültetvényben a termesztést befejeznék (pl. 29 éves korban egy 30 évre tervezett ültetvényben), azokat a korán elhalt tőkék közé soroljuk”.

Az első látható tünetek a leveleken általában július – augusztusban jelennek meg, de már virágzáskor is felléphet e betegség, mely eredményeképpen a fürtkezdemények elpusztulnak. A levélerek között kezdetben klorotikus pontok láthatók, melyek később fehér fajtáknál sárga foltokká, vörös fajtáknál vöröses-barna foltokká növekednek.

A levél érközötti része színeződik, majd a levél összesodródik, és teljesen elszárad. A kezdeti tünet a magnézium hiányra emlékeztet. A levelek száradása a hajtás-csúcson kezdődik és néhány napon belül a hajtás alapjáig halad. Tápanyaghiány esetén ez fordítva van. A levélerek gyakran még erős fertőzés esetén is zöldek maradnak. Nem mindig az egész tőke fertőződik, gyakran csak egy hajtás, vagy pedig csak a hajtás egy része.

A művelési módnak hatása van az Esca-fertőzésre: szélessoros művelésnél, ahol az idős, fás részen kevés a metszési seb, kevésbé lép fel (pld. ernyő). A betegséget okozó gombát mindenekelőtt az idősebb fa részben lehet megtalálni. Amennyiben a szőlőtőkén ilyen levél, levelek jelennek meg akkor a tőke pusztulásával kell számolnunk. Sajnos a tőkét nem lehet megmenteni gyökerestől el kell távolítani.

Lehetőségek és útvesztők a szőlőültetvények tápanyag-gazdálkodásában

2018. szeptember 30. 14:22

A szőlőültetvények tápanyag-gazdálkodási tervét a talaj tápanyag-tartalmának vizsgálata és a levélanalízis eredményei után érdemes összeállítani. A jó tápanyagellátás a telepítés előtti feltöltő trágyázással indul, majd a termő ültetvények fenntartó trágyázásával folytatódik. A makroelem ellátásában a levéltrágyázás mint kiegészítő elem jön számításba.

Kocide 2000 gombaölőszer – a réz erejével

2021. április 19. 12:59

A Kocide 2000 egy 53,8 % rézhidroxid hatóanyag tartalmú fungicid, amely WG formulációban érhető el. Nagy előnye, hogy felhasználása széles körben engedélyezett, egészen az almatermésűektől kezdve, a szőlőn és a csonthéjasokon át, a zöldség és a hüvelyes növényekig. Ezeken kívül alkalmazható továbbá kabakosok, dísznövények, hagyma, burgonya és a cukorrépa esetében is.

Vesszőérés és jelentősége a szőlő-szaporítóanyag termesztésben

2018. október 2. 10:56

A szőlőtőkén fejlődő hajtások jó beérése vesszővé, minden évben kétszeresen fontos, hiszen a vesszők a téli rügyeket hordozzák és táplálják, továbbá maguk a vesszők a tőke ivartalan szaporító képletei.

Modern borok ősi génállományú szőlőfajtákból

2019. szeptember 22. 08:37

Franciaországban, a Jura megyében termő Savagnin blanc, vagy a Pinot noir genetikai szempontból rokonai azoknak, amelyekből már a Római Birodalom idején is bort készítettek.