Vándorpoloska lepte el a paprikát?

Agrofórum Online

G. Tamás kérdése: Mi lephette el a paprikámat, hogyan tudok védekezni ellene?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A mellékelt képek alapján egyértelműen a vándorpoloska (Nezara viridula) jelent meg a paprikán. Hazai, 2002-es megjelenése óta az egész országban elterjedt, tápnövényei főként a zöldségnövények és dísznövények, de valójában a legkülönfélébb növényeken megtalálható.

A poloska gyakran szívogat a növények fiatal levelein és a terméseken, melyeken besüppedő foltok mutatják a kártétel nyomát. A szúrások helye idővel elhal, besüppedő, elparásodó foltok maradnak vissza. A megtámadott levelek felülete megbarnul, elszárad, a termések összeszáradnak.

A kifejlett poloska hasonlít a zöld bogyómászó poloskára, de annál (2-3 mm-el) nagyobb. Fején kétoldalt egy-egy összetett szem, tetején két pontszem található. Tojásai hordó alakúak, sárgásfehérek vagy sárgák. Külalakja igen változatos, a különböző lárvastádiumokban más-más rajzolattal láthatóak, de általánosságban elmondható, hogy a lárvák alapszíne a fekete és változatos módon, sárgás, fehéres és piros pöttyök láthatóak rajta, míg a kifejlett egyed alapszíne zöld és a nyakpajzs pereme alatt 3 apró fehér pötty látható.

Magyarországon két nemzedéke fejlődik ki, a telet kifejlett alakban vészeli át. Az áttelelt poloska tavasszal a tápnövényeire vándorol és lerakja a petéit. A lárvák 5 fokozatban fejlődnek ki, az új poloskák már a nyár közepén megjelennek, és újra petét raknak. Az ebből kikelt egyedek imágói ezúttal ősszel jelennek meg és áttelelnek. A telelés során sem barnul meg úgy, mint a zöld bogyómászó poloska, a tavasszal előbúvó poloskák színe változatlanul zöld.

A poloskák megjelenésének az előrejelzését végezhetjük szabad szemmel, vagy fénycsapdák segítségével. A konyhakerti kézi begyűjtésen kívül egyéb biológiai védekezési lehetőség egyenlőre nem ismert ellenük, ha a növényenkénti számuk eléri a 2 db-ot, el kell kezdeni a kémiai védekezést, melyet a kultúrnövényektől függően többnyire a lamba-cihalotrin és a tiakloprid tartalmú készítmények valamelyikével végezhetünk el.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XV. – Étkezési paprika hajtatása, I. rész

2024. március 26. 11:10

A megváltozott éghajlati viszonyok következtében biztonságosan csak fóliával vagy üveggel védett helyen lehet jó minőségű, a piaci elvárásoknak megfelelő paprikát előállítani.

A jordániai paprika népszerűsége növekszik, megszakadt az európai ellátás

2024. február 2. 10:10

A hollandiai paprika-, uborka- és paradicsomimport robbanásszerűen nőtt 2023 első félévében, különösen az európai ellátási zavarok hatására.

Hogyan fogjunk magot a kertben?

2024. augusztus 19. 05:40

A kerti növényekből való vetőmaggyűjtés nagyszerű módja annak, hogy fenntarthatóan és költséghatékonyan termesszük a növényeinket. Íme pár ötlet magfogáshoz!

Primőrök fényhiánnyal kapcsolatos minőségi hibái

2021. március 27. 03:36

Az extrém időjárás, a szélsőséges meleg, vagy a téli tartósan borult, fényszegény hónapok, mint a kései lehűlések is kiváltói lehetnek, a zöldségféléknél tapasztalható színhibáknak, amelyek gyakran megelőzhetők vagy mérsékelhetők lennének.