Mit tehetek a szilvafámon károsító pajzstetvek ellen?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: Szilvafáimat rendszeresen ellepik a pajzstetvek, mit tehetnék ellenük, amivel hosszabb távon távol tudom tartani ezeket a károsítókat?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

A szilvafákon elsősorban a közönséges teknős pajzstetű (Parthenolecanium corni), a szilva pajzstetű (Sphaerolecanium prunasti) és a kaliforniai pajzstetű (Quadraspidiotus perniciosus) jelenléte okozhat gondot. A kaliforniai pajzstetű élő és elpusztult egyedeinek pajzsai teljesen beboríthatják a fák kérgét. A szívogatás hatására a fák növekedésükben visszamaradnak és csökken a termésképződés is. Először az egyes ágak majd a fa teljes pusztulása is bekövetkezhet.

A gyümölcsökön, leveleken és a kérgen károsításuk hatására piros foltok képződnek. A teknős pajzstetű esetén a nőstények és a hímek a vékonyabb ágakat lepik el, a lárvák pedig a leveleken szívogatnak. A szilva pajzstetű nőstényei és lárvái csak a fás részeken szívogatnak. E két faj táplálkozásával bőséges mézharmatot ürít, mellyel szennyezik a növényzetet. A mézharmaton megtelepedő korompenésszel pedig tovább gyengül a növények fotoszintézise. A kártétel hatására a hajtásnövekedés és a termésmennyiség is csökken. A pajzstetvek lárva alakban telelnek a fák kérgén, míg a kaliforniai két, addig a szilva- és a teknős pajzstetűnek évente egy nemzedéke fejlődik.

Védekezés:  a legfontosabb védekezés a pajzstetvek ellen a kártevőmentes szaporítóanyag vásárlása. A faápolási munkák során tisztító eszközökkel a lárvák egy része sikeresen elpusztítható. A rügypattanáskor végzett lemosó permetezés az áttelelt lárvapopulációt ritkítja (olajos tartamú készítmények). Biztos védelmet a pajzstetvek esetében is a kémiai védekezési módszer biztosít (pl. acetamiprid, tiametoxam). A kaliforniai pajzstetű esetében a mozgó lárva állapot sebezhető könnyedén, ezért ebben a stádiumban szükséges rovarölő szerekkel védekezni. A helyes metszéssel, szellős korona kialakításával a kaliforniai pajzstetű számára nem ideális mikroklíma hátráltatja megtelepedésüket. A teknős- és a szilvapajzstetű lárvái ellen tavasszal a vedlés idején, ill. nyáron célszerű a kémiai védekezést elvégezni.

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Nem lesz baja a már most kihelyezett leandernek?

2023. március 30. 11:38

Mikor tehető ki a leander? Sok helyen láttam már, hogy kihelyezték telelésből, nem lesz baja?

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.

Lehetséges, hogy a bent teleltetett leanderen takácsatkák vannak?

2022. december 26. 04:38

Lehetséges, hogy a hűvösben bent teleltetett leanderemen takácsatkák vannak? Kérem segítségüket ezzel kapcsolatban!