24℃ 12℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Miért kell a növényeknek is útlevél?

Agrofórum Online

H. Péter kérdése: Ősszel vásárolt facsemeték törzsére rögzítve különböző színű szalagokat láttam. Mik ezek, fontosak, érdemes megtartani?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Nemzetközi kereskedelem és a turizmus rendkívüli fokozódásával a növények, élő növényi részek országhatárokon, gyakran földrészeken átívelő mozgatása is megnőtt. Növényeken számos károsító szervezet bújhat meg látható tünetek nélkül. Ezeknek a korlátlan szétterjesztést illetve lokalizálását próbálják meg nemzetközi egyezményeken alapuló intézkedésekkel többek között az Európai Únió országai megállítani.

Az EU országok között a határokon megszűntek az emberek és a szállított áruk ellenőrzései, a növény-egészségügyi határvizsgálatok. Ezért a növényi termékeket előállító országok feladata a növényi anyagok növény-egészségügyi vizsgálata szállítás előtt. A növényforgalmazás szabályai – az élet okozta változások miatt – folyamatosan változnak, új betegségek, károsítók megjelenésével új növényekre is kötelezően előírják a növényi útlevél használatát.

A növényi útlevél törvényi előírás szerint tartalmazza többek között a következő adatokat: Növényútlevél elnevezést, Magyarország kódját (HU), felelős hatóság feltüntetését (NÉBIH) termelő nyilvántartási számát, egyéni sorozatszámot, a növény botanikai nevét. A növényi útlevél formájára vonatkozóan jelenleg nincs kötelező előírás. De annak tartós, a külső behatásnak ellenálló anyagból kell készülnie, valamint úgy kell elhelyezni a növényen vagy a csomagolóanyagon, hogy sérülés nélkül ne lehessen eltávolítani, és azonosításra alkalmas legyen. Leggyakrabban facsemeték törzsére befűzéssel rögzített műanyag szalagok formájában találkozhatunk velük.

Milyen növények forgalmazhatók csak növényi útlevéllel?

A szaporítóanyagok, szaporító alapanyagok forgalmazásánál kötelező alkalmazása, annak megléte nélkül forgalmazásuk TILOS! NEBIH folyamatosan frissíti azon növények listáját, melyeknél a növényi útlevél megléte a forgalmazás feltétele. Számos példa: gyümölcsfajok (almafélék, csonthéjasok), szőlő, rózsafélék családjába tartozó díszfák, bangiták, rododendron félék. Kötelező a díszfaiskolákban, erdészeti csemetekertekben előállított díszfákra, zöldségpalántákra, hagymáról nevelt virágokra, bogyós gyümölcsűekre (szamóca, málna, szeder), lágyszárú dísznövényekre is, a cserepes dísznövények közül többek között a kála, Monstera, Philodendron, Anthurium fajokra és banánfélékre.

Joggal vetődik fel a kérdés, mi az előnye a növényi útlevéllel ellátott szaporító anyagnak. A hivatalos okirat kiadása előtt a szaporításra szánt növényt növény-egészségügyileg vizsgálják, és garantálják, hogy a jelentős károsítóktól mentes. Különösen azon betegségeknél van ennek jelentősége, melyeket nem tudunk gyógyítani, például a vírusbetegségek esetén vagy új, hazánkban még nem azonosított betegségek megjelenésénél. Az útlevél a növény eredetének beazonosítására is alkalmas, bármi új, váratlan károsító felbukkanása esetén a fertőző forrás (üzem) rövid időn belül azonosítható, a fertőzési góc megsemmisíthető.

Kérdésére válaszolva, igen, a fán található növényi útlevél szalagot feltétlenül tegye el, őrizze meg a számlával együtt, a későbbi esetleges problémák, reklamációk egyszerűbb intézése érdekében.

Mivel tudom a vöröshagymát gyomirtani?

S. Géza kérdése: Mivel tudom a vöröshagymát gyomirtani, és mikor kell ezt megtennem?

Lehet, hogy algás a pázsitom?

2018. június 18. 13:07

J. Ferenc kérdése: Zöldes színű, kocsonyás állagú képletek jelentek meg a fűben. Mik ezek? Azt hallottam a szomszédtól, hogy algák. Hogyan védekezhetek ellenük?

Mi legyen a szamóca lombjával szüret után?

2020. június 30. 07:37

Érdemes e eltávolítani a szamóca lombját szüret után? Mi haszna van?

Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

2023. április 18. 04:37

Várom válaszukat hagyma gyomirtásával kapcsolatos kérdésemre: házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymában?