Mi károsítja a szilfák lombozatát?

Agrofórum Online

R. Frigyes kérdése: Szilfák levelein figyeltem meg kacskaringós rágásnyomokat. Milyen kártevőre utal ez az érdekes kárkép?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szilfának sok károsítója van, többek között a szilfavész, ami miatt az egész fa elszárad. Az állati kártevők közül meg kell említeni a gubacstetűt, a szillevélbogarat, az aknázómolyt stb. A fák lombozatát a kanyargós szillevéldarázs károsította. A kanyargós szillevéldarazsat Japánban írták le, de Kínában is honosnak tekinthető. Kártételére 11 évvel ezelőtt figyeltünk fel. A 2008-ban Kecskeméten sikeresen kinevelt példányokat Dr. Stephan Blank német kutató azonosította. Európában számos helyen szintén megtalálták. Szűznemzéssel szaporodik, a fajnak csak nőstényei ismertek. Évente 4 nemzedéke fejlődik. A második nemzedék a napokban rajzik. A talajban, gubóban telel.

Kanyargós szillevéldarázs károsítása

A szillevéldarazsak áprilistól szeptemberig repülnek, a nőstények kékeszöld tojásaikat a fűrészes szélű szillevelek szegélyébe süllyesztik. A lárvák jellegzetes, kacskaringós vonalban haladva rágnak, innen a faj magyar elnevezése. Az idősebb lárvák a hajtásokat fokozatosan felélik, tarrágáskor a szilfák ágain csak a levél főere marad meg. A kártétel mértéke bizonyos esetekben akár 50–100%-os lombvesztés is lehet. Az utolsó lárvastádiumban jellegzetes kokont készít, mely többnyire a levelek, levélmaradványok fonáki részén figyelhető meg, majd ebben bábozódik. A lerágott hajtások újrahajtanak, de ki vannak téve a téli elfagyás veszélyének. A telelés a talajban, a lárva állapotban történik.

Kanyargós szillevéldarázs lárvája

Hazánk klimatikus adottságai, úgy tűnik megfelelőek a kártevő számára, hiszen legalább 11 éve jelen van az ország területén. Nagy távolságokra történő terjedését a légáramlatokon túlmenően az is segítheti, hogy az imágók jó repülők.

Kanyargós szillevéldarázs tojásrakás közben

A fiatal álhernyók ellen kijuttatott, kontakt hatású rovarölő szerek megfelelő védelmet adhatnak.

Jó hír, hogy természetes ellenségeként Magyarországon két poloska fajt, az aranyszemű fátyolkát és egy fürkészdarazsat sikerült azonosítani.

Mi károsítja a csodálatos ibolya leveleit?

2020. március 5. 05:37

J. Adél kérdése: Kertünkben rengeteg ibolya található. Több növényen is megfigyeltem, hogy a levelek bepödrődtek. Mi okozhatja a jelenséget?

Milyen károsítók szoktak előfordulni a citrusféléken?

2025. január 8. 04:37

Citrusféléken milyen károsítók szoktak előfordulni? Nem túlságosan igényes növények? Kaptam egy nagyméretű és már termő citromfát, mire számíthatok?

Hogyan tartsuk a kertet egészségesen, vegyszerek nélkül?

2024. augusztus 21. 11:10

Rendszeres ellenőrzéssel, megelőző intézkedésekkel a károsítók száma elfogadható szintre szorítható vissza a kertben, vegyszermentesen.

Speciális rovarhálóval a tripszek kártétele ellen

2021. május 17. 06:36

A rovarhálók termelésben történő felhasználása egyre elismertebbnek számít, mely a tripszek elleni integrált növényvédelmi eljárások egyik elemét képezheti.