Lehet, hogy mire ez a cikk megjelenik, okafogyottá is válik, de tanulsága azért lehet, és a jövőre vonatkozóan érdemes foglalkozni a témával.
Ez a beszámoló a TERKA-n elhangzottakat idézi, de a „féreg”-ről nálam hozzáértőbb Hertelendy Péter számol be.
Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedelte a kukorica és a napraforgó vetéseket, egyes Dunántúli megyékben. (Lehet, hogy másutt is!) Érdemes-e újravetni a kipusztult kukoricát? Ez okoz fejtörést és álmatlan éjszakákat a gazdáknak.
A legintenzívebb kártételről a Fejér megyei gazdálkodók számoltak be, a legutóbbi TERKA kerekasztal beszélgetésen.
A problémát a kivonások következtében jelentkező hatékony növényvédő szerek hiánya okozza – vélik a gazdák.
A kártétel egyes helyeken eléri a 10-30%-ot is.
Sokan az újravetéssel próbálkoznak, ami vagy a kipusztult sorok pótlása, de ez szinte kivitelezhetetlen, vagy a meglévő állomány „kitárcsázása” és rövid tenyészidejű fajtákkal való újravetése. Ha a növényállomány 60-70%-a megmarad, akkor érdemes meghagyni – mondták a gazdák –, ha ennél több kiment, akkor jöhet a tárcsa.
Egy biztosan állítható, ha ez a kártevő fertőzés nem korlátozódik a kukoricavetések elenyésző hányadára, akkor kihatással lehet a termések alakulására és az árakra is.
Kereskedői információként az is elhangzott, hogy a világ legnagyobb kukoricatermelője, az USA, az eddigi szélsőséges időjárás következtében a késői vetés gondjaival küzd, így jelentős – több tízmillió tonnás – terméskieséssel számolnak.
Érdemes lesz már a tenyészidő alatt a piaci folyamatokat figyelni!
Száz szónak is egy a vége: a pattanóbogár lárvája itt van a nyakunkon és a kíméletlen féreg rágja a jobb sorsra érdemes növényeinket.
Ha ez a kártevő és még néhány társa továbbra is veszélyeztetni fogja a termesztés sikerét, akkor mi lesz?
Miként tudunk majd védekezni ellene?
Várjuk a válaszokat!