Egyre komolyabbak azok az aggodalmak, amelyek szerint a mezőgazdasági termékeket előállító gazdálkodók jövedelmük jelentős részét elveszthetik a koronavírus következményei miatt.
Iskolák bezárásával és rendezvények elhalasztásával védekeznek a világ kormányai kormányai a koronavírus ellen. Az Egyesült Államokban is komoly erőfeszítéseket tesznek a vírus terjedésének megállítása érdekében. Azonban azok a mezőgazdasági termelők, akik közvetlenül a fogyasztóknak adják el terményeiket komoly bajba kerülhetnek az árak csökkenése miatt. A szójabab ára már 12,6, a búzáé 11, a kukoricáé pedig 8,3 százalékos mínuszban van idén.
Legkomolyabb veszélyben azok a termelők vannak, akik közvetlenül a fogyasztói értékesítésekre támaszkodnak. „Amerikai emberek milliói számára nélkülözhetetlen a közvetlenül az élelmiszeriparnak beszállító gazdák munkája. A klasszikus piacok bezárása gazdák ezreit sodorhatja csődbe és mindez végül akár élelmiszerhiányt is okozhat” – mondta az agriculture.com-nak nyilatkozva Ben Feldman, az amerikai mezőgazdasági termelők egyik érdekvédelmi szervezetének vezetője. Úgy véli, hogy a mezőgazdasági termelést ugyanolyan alapvető szolgáltatásnak kellene tekinteni, mint az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak működését. Nehezményezi, hogy sok helyen azért törölték a klasszikus piacokat, mert túl nagy létszámú nyilvános összejövetelnek számítanak. Sokak szerint a gazdaság normál működéséhez hozzátartozik, hogy azok, akik hónapokkal ezelőtt egy agrárpiaci döntést hozva fektettek be most bizonyos jövedelemre tehessenek szert az eladásokból.
Az Egyesült Államokban is romlik a koronavírus-helyzet, négyezer felé közelít a betegszám. Az Egyesült Államokban pénteken szükségállapotot vezetett be Donald Trump amerikai elnök. A határokat zárják, ezzel is próbálják fékezni a járvány terjedését. A koronavírus hatásai egyébként rendkívüli intézkedések meghozatalára késztették az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-et. Ismét kamatot vágtak, ezúttal 100 bázisponttal 0,25 százalékra csökkentették a kamatsáv felső szélét. Emellett egy 700 milliárd dollár értékű eszközvásárlási programot is indítanak, melynek mérete megegyezik a 2008 novemberében indított program méretével – szögezte le az Equilor Befektetési Zrt. A bizottság leszögezte, hogy mindaddig hajlandóak a jelenlegi szinten tartani a kamatot, amíg a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai fennmaradnak. Jerome Powell, Fed-elnök rövid sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, hogy a járvány terjedésének üteme őket is meglepte, és egyelőre nem lehet megmondani, hogy meddig tart.
Európában közben tovább terjedt a koronavírus járvány, ezért rendkívül szigorú intézkedéseket vezettek be. Olaszországban a fertőzött esetek száma megközelítette a 25 ezret, és már 1809-en hunytak el a betegség következtében. Spanyolországban is jelentősen, 8 ezer közelébe emelkedett a betegek száma, Németországban és Franciaországban pedig átlépte az 5 ezres határt. Mindeközben Kínában mindössze 16 új esetet regisztráltak tegnap, és a kórházban kezelt betegek száma 10 ezer alá csökkent.