Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

Agrofórum Online

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Érdeklődő!

A növények magjai azért képesek évekig is életben maradni nyugalmi állapotban, mert víztartalmukat elveszítik, beszáradnak. Vetésnél a talaj nedvességéből felvéve a vizet megduzzadnak, újra aktív állapotba kerülnek, folytatják életfolyamatukat. Az időjárás szeszélyeitől függően a talaj nem mindig kellően nedves, ekkor a magvak duzzadása nem történik meg, vagy leáll.

Régi kertészeti praktika a vetőmagok vetés előtti megduzzasztása. A kezelés lényege, hogy a teljes nyugalmi állapotban lévő, kiszáradt szöveteket életre keltjük és a folyamatot ellenőrzött, a mag számára közel optimális, szabályozott körülmények között gyorsítjuk fel.

Mi történik a hagyományos módon földbe elvetett maggal? A vetési barázdába szórjuk a magokat, majd talajt húzunk rá, és beöntözzük, azaz a talajt benedvesítjük, amennyiben annak technikai feltételei adottak. A nedvesség mellett döntő a talaj hőmérséklete is. A különböző növényfajok magjainak más-más a csírázási hőmérsékleti igénye. Ha az elevetett mag talaja alacsonyabb hőmérsékletű a mag igényénél, a csírázás vagy meg sem indul, vagy ha már megtörtént, leáll, és a talajban élő növényi kórokozók a sínylődő csíranövényt megfertőzik. A csírázás folyamata az időjárás nem kiszámítható változásainak ki van szolgáltatva.

1. ábra: A csírázás szakaszai

A vetőmagok előduzzasztásával a csírázási folyamatot felgyorsítjuk és lerövidítjük. Ismert tény, hogy sok magnál a csírázás észlelhető jele, a gyököcskék megjelenése 7-10 napot is igénybe vehet, ezen az időszakon lehet gyorsabban átsegíteni a vetőmagokat. A magok duzzasztása alatt azok tömege többszörösére is nőhet, a maghéj kisimul (1. ábra: b, c állapot). Nagyszámú és kisméretű magok vetésénél ne várjuk meg a csírák kibújását (1. ábra: d, e, f állapot), mert azok letörhetnek, sérülhetnek. Ellenben nagy szemű magoknál, babnál, borsónál, kukoricánál, ha gondosan végezzük a magok talajba helyezését, szemenként, egyesével – szándékosan nem vetést írtam – akkor a kicsírázott magvak nem károsodnak. Ezzel a módszerrel 10-14 napot is nyerhetünk a növények koraiságában.

Hasonló kezelést érdemes alkalmazni a virághagymáknál, gumóknál is, melyek többnyire teljesen kiszáradt állapotban kerülnek a vásárlókhoz. Ne bízzuk a véletlenre, és kiültetés előtt legalább 24 órára áztassuk be azokat is, hogy megduzzadjanak, az életfolyamataikat elindítsuk, felgyorsítsuk. Ezzel nagyobb esélyt kapnak a megeredésükre.

 

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

Segítünk alkalmazkodni a változásokhoz az eredményes gazdálkodás érdekében.

Újdonságok a DEKALB kukoricavetőmag-portfóliójában

2023. október 25. 06:40

Ahogy a partnereink már megszokhatták, idén is több új DEKALB kukoricahibriddel bővítjük portfóliónkat, alkalmazkodva a jelen kor kihívásaihoz. Az intenzív, precíziós nemesítői munka új termékei és azok gyors, helyes pozícionálása révén a DEKALB nemesítői és fejlesztői munkatársai évről évre képesek kiaknázni a genetikai előrehaladásban rejlő potenciált, melyet digitális megoldásainkkal karöltve kínálunk a hazai gazdák számára.

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

2022. szeptember 11. 08:37

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről.

Átadták a RAGT Termelői Verseny díjait az AGROmashEXPO-n

2020. január 24. 14:27

A 2019. évi versenyben az RAGT nagyágyújának az RGT Mexininek jutott a főszerep.