Mi a teendő, ha szuvas a fűzfa?

Agrofórum Online

B. Zoltán kérdése: Van egy fűzfám és egy egyik oldalán a kérge elvált, szuvasnak tűnik, a kéreg alatt ott vannak az apró lyukak a törzsben. A fa ettől függetlenül szép és erős. Mivel tudnám az élő fát lepermetezni ami nem árt a fának?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Amennyiben a fát ténylegesen a szú károsítja, nehéz feladattal állunk szemben. A szúfélék általában a már legyengült, megbetegedett fákon jelennek meg és a fák szállítórendszerének zavarát okozzák járataik elkészítésével. Ezt a legyengül állapotot aszály, fagykár, jégverés, vegyszerperzselés, előzőleges rovarkárosítás, betegségek is kiválthatják. A bogarak betelepedhetnek a közeli erdőből, elhanyagolt gyümölcsösből, a felhalmozott kivágott fákból, nyesedékekből is.

Jelenlétükre a fás részeken megjelenő fűrészporszerű rágcsálék, és pici 2-3 mm átmérőjű kerek lyukak sokasága hívja fel a figyelmet.  Ezt a jellegzetes kártételt általában a kis és nagy kéregszú fajok okozzák. A kéreg alatt a kéreg és a fatest határán számos járatot találunk, mely járatok jellegzetes, szabályos képet mutatnak. A kifejlett lárváik fehér színűek, barna fejűek, 3 mm hosszúak. A lárvák az elkészített járataik végén bábozódnak. Tavasszal kifejlett egyedeik a fakadó rügyeket rágják, a kétnemzedékes szúfajok pedig a nyár közepén a fiatal hajtások alapi részén táplálkoznak. A rejtett életmódot folytató, fatestben élő lárvák ellen hatásos készítmény és védekezés nincsen. Az ilyen, főleg törzsükön megbetegedett fákat általában el kell távolítani és meg kell semmisíteni, annak érdekében, hogy a kártevő ne terjedjen át a többi fára is.

A szúbogarak ellen egyetlen eredményes védekezési mód van, ami a megelőzés. Gondoskodnunk kell a fák egészségének megőrzéséről, megfelelő fejlődéséről, amit rendszeres ápolással tehetünk meg. Ültetéskor vegyük figyelembe a növények környezeti igényeit. Ültetés után is gondozzuk fáinkat megfelelően öntözéssel, a tápanyagok utánpótlásával, növényvédelmi feladatok ellátásával. A legyengült, beteg vagy elhalt fákat és ágrészeket is mindig távolítsuk el, majd ezeket égessük el a nagyobb károsodások megelőzése érdekében.

A hársfákat is ellepte a poloska?

2019. március 12. 10:10

F. Mária kérdése: Hársfánk törzsén sűrűn egymás mellett számtalan poloskákhoz hasonlító bogár nyüzsög. Mivel védekezhetek ellenük?

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?

Hogyan segíthetem elő a növényi hulladék gyorsabb lebomlását?

2023. november 6. 04:36

Veteményeskertem felszámolása során rengeteg növényi hulladék keletkezett, melyet a komposztra helyeztem. Hogyan segíthetném elő ezek gyorsabb lebomlását?