3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Mitől hervadnak el a paradicsompalánták?

Agrofórum Online

Sz. István kérdése: A napokban kiültetett paradicsom palánták levelei kifehéredtek, lekókadtak, elszáradtak, rendre az összesnek. Ültetési hiba? Még gyenge palánták? Fél maréknyi marhatrágyát szórtam a palánták köré nem közvetlenül a szárához erre tettem még egy kis földet majd ezután locsoltam jól be. Okozhatta ez a gondot? Válaszát előre is köszönöm!  

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségtermesztésben gyakran előforduló probléma az ammóniaperzselés kisebb, vagy nagyobb fokú növénykárosítása. Az Ön esetében valószínűleg nem ez okozta a növények sárgulását. Az éretlen istállótrágya (vagyis az ammónium) hatására ugyanis rendszerint a levelek perzselődése szokott bekövetkezni, melyet a növények általában jelentősebb probléma nélkül ki szoktak heverni. Erősebb perzselés esetén is a levelek leszáradása figyelhető meg, mely miatt a növények fejlődésükben már visszamaradhatnak. Az ilyen perzselt növények látványa rendszerint rosszabb, mint a keletkezett veszteség.

A probléma okát én inkább a palánták külső körülményekhez való szoktatásában, vagyis az edzés elmaradásában keresném. A palántanevelésből kikerülő növények a hirtelen megváltozó fényösszetétel hatására, főként a felső levelei, foltokban vagy az egész felületükön megéghetnek, de néha a tenyészőcsúcs megégése is tapasztalható. A levelek ezáltal néhány óra alatt ezüstös színűvé válnak vagy kifehérednek. A megváltozott fényösszetétel, amikor a palánták az üveg vagy fólia takarása alól hirtelen kikerülnek, a napsugárzás teljes spektruma éri őket, melyhez azonnal kellene hozzászokniuk. A palántáinkat kiültetés előtt 8-10 nappal ezért mindenképpen fel kell készíteni a külső körülményekhez.

Nem csak az otthon nevelt, hanem vásárolt palánták esetében is érdemes rákérdezni megtörtént-e ez a folyamat. Edzésre megfelelő hely lehet otthon az erkély, veranda is, a lényeg az, hogy világos, de félárnyékos helyet találjuk számukra. Meleg napokon először pár órára vigyük ki a palántákat félárnyékos, szélvédett helyre és minden nap emeljük a kint tartózkodás idejét. A palántákat csak rövid ideig tegyük ki teljes napsütésnek, túl erős napsütés esetén árnyékoló szövet/ háló is használható takarás céljára. Az edzett palánták gyorsabban és hatékonyabban alkalmazkodnak a megváltozott külső környezeti feltételekhez, valamint az átültetési sokkot is hamarabb átvészelik és gyorsabban fejlődésnek is indulnak.

Meddig várjunk a palánták kiültetésével?

2024. április 24. 04:36

Nem szeretném elkapkodni a palánták kihelyezését. Meddig érdemes még várni a palánták kiültetésével?

Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

2023. február 13. 04:38

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.

Palántázás kisokos I. – Milyen zöldségfajokból ne neveljünk palántát?

2024. február 29. 05:40

Itt az ideje, hogy beszerezzük a család és a magunk örömére a vetőmagokat, hogy elindíthassuk a szezont a veteményeskertben. Palántákat is bőszen nekiállunk nevelgetni, de egyvalamit tudnunk kell: vannak olyan zöldségfajok, amiket azonnal szabadföldbe, a végleges helyükre kell vetni, nem pedig palántázni.