Mitől fonnyadt el a körtefa friss hajtásainak a vége?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Az elhozott minták és helyszíni bájárás alapján megállapíthatjuk, hogy a körtefa hajtásait a hajtáshervasztó darázs károsította. Tavasszal a hajtáshervasztó darázs károsítása következtében, amikor a körte hajtásai jó arasznyi hosszúságúak, egyes hajtások vége fonnyadásnak indulva lekonyul, majd barnulva elszárad. A hajtást figyelmesen megnézve a hervadt és a zölden maradt rész határán több, rendszerint 15-30 kis szúrásnyomot találunk, ezek a tojásrakás helyei, melyek többé-kevésbé a hajtáson körülhaladó csavarvonalban helyezkednek el. A hajtáshervasztó darázs lábatlan lárvája a hajtás belsejében lefelé rág.
Testhossza teljes kifejlődéskor 8-10 mm. A teste sárgásfehér, feje barnásszínű. A kifejlett lárva a bábkamra fölötti részt elvékonyítja, aminek következtében a hajtás, illetve a vessző legkisebb érintésre letörik. A kárkép bizonyos mértékig hasonlít a hajtástörő eszelény kártételéhez, de ott a hajtások nemcsak lefonnyadnak, hanem le is törnek, és rajtuk a szúrásnyomok nem csavarvonalban helyezkednek el. A hajtáshervasztó darázsnak évente egy nemzedéke van. A károsodott vesszőkben, többnyire azok tövi részében, a bábozódásra érett lárva tele át. Április folyamán bábozódik, a bábállapot mintegy 15 napig tart. A darázs kirajzása az időjárástól függően változó, de általában május hónapra esik. Ilyenkor verőfényes napok déli óráiban párosodásuk is megfigyelhető. Ekkor kezdetét veszi a tojásrakás is. Törpe körtefákon jelentős a kártétele.
Védekezés
A fertőzött részek leszedését helytelen a téli fatisztogatás idejére hagyni, mert ilyenkor a károsodott vessző könnyen lepattan és a báb az egészségesnek látszó részben ottmarad. A hajtáshervasztó darázs szúrása, tojásrakása, lárvák kártétele következtében lankadni kezdőkörte hajtásait, ha felszívódó rovarölő készítménnyel permetezzük, a hajtásban kikelő és ott fejlődő lárvák elpusztulhatnak. Mivel a károsodott hajtást úgyis el kell távolítani, (metszeni) az éprészig, a kisebb fáknál a permetezés felesleges. Abban az esetben, ha a fa mérete (nagysága) miatt ez nem lehetséges, akkor erős fertőzés esetén felszívódó készítménnyel történő kezelés indokolt lehet. A fa alá dobott frissen levágott hajtásokban a tojások, lárvák elpusztulnak, ezért ezeket elégetni nem szükséges.