Milyen betegség támadta meg nyár elején a borszőlő leveleit?

Agrofórum Online

Vajdaságban élő borászok vagyunk. A napokban lettünk édesapámmal figyelmesek a szőlőn megjelent betegségre, azonban nem tudjuk meghatározni, hogy mi lehet. Képeket küldünk. Szeretnénk az Önök segítségét kérni!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képeken a levelek levélszéltől kiinduló sárgulását, majd pedig barnulását, száradását látom. A növényen pedig a tünetek alulról, az idősebb levelek irányából indulnak, azonban már egyes fiatalabb leveleken is – mérsékeltebben ugyan -, de megmutatkozik a probléma.

Levélbetegség a borszőlőn (fotó: a kérdező felvétele)

A látható tünetek alapján a szőlő káliumhiányára lehet következtetni, mely általában a nyár eleji időszakban jelenik meg elsőként a növények naposabb, déli fekvésű oldalán. Kialakulása az idősebb leveleken kezdődik, melyek szélén először jellegzetesen sárgulás figyelhető meg. Idővel a sárgulás akár az erek közötti részre is kiterjedhet, a sárguló részek pedig száradásnak indulnak. A levél széle többek között kanalasodhat is, valamint a növekvő párologtatás miatt bekövetkező száradás okán kitöredezésük is tapasztalható. Az egész növényre jellemző a kókadás, a rendellenes fürtképződés, valamit a virágok elhalása, és nő a fejletlen, ízetlen bogyók aránya a fürtökben. A káliumhiányos növények fogékonyak továbbá a betegségekre is, valamint téli fagytűrő képességük egyaránt csökken, vagyis romlik a növények ellenálló képessége.

Elszíneződött szőlőlevél (fotó: a kérdező felvétele)

A magnéziumhiány egyaránt a hajtások alsó, idősebb levelein mutatkozik először és a növényen felfelé halad tovább a fiatal levelek irányába. A levelek elszíneződése szintén a szélétől indul el, viszont a főerek és azok környező részei keskenyen, de zöld színűek maradnak. A zöldessárga bogyójú fajtáknál sárgára, a kék bogyójú fajtáknál pirosas-bordóra színeződés tapasztalható. Később a foltok ék alakban barnásodnak, majd pedig helyenként kisebb-nagyobb foltokban száradásuk is bekövetkezik. A súlyos magnéziumhiány továbbá elősegíti a fürtkocsánybénulást is, melynek kialakulására főként aszályos időben kell számítanunk.

A hiánybetegségek gyors orvoslására jó szolgálatot tesz a levélen keresztül is felszívódó lombtrágyák kijuttatása, viszont a tartós hatás csak a talajon keresztüli tápanyagpótlás esetében érhető el.

Kiemelt kép: Pixabay

Kukorica és napraforgó lombtrágyázása

2022. május 9. 10:36

Eljön az idő, amikor érdemes lombon keresztül is elkezdeni a tápanyagok pótlását. A VulcanAgro-technológia olcsó és bármilyen növény termesztésénél alkalmazható!

Költség vagy önköltség? Ne most engedjük el a kalászosok „kezét”.

2023. május 4. 09:12

Nem mindegy, hogy 60 ezer vagy 80 ezer forint/ha költségen állítjuk elő a búzát. A költségek jelentős része már beépült, de most van lehetőségünk a termés mennyiségét emelni és a minőségen is javítani. Ne a célvonal előtt adjuk fel!

Vulcan KompleX, azaz NPK és magnézium hatóanyag-alapú lombtrágyák, mikroelemekkel

2023. március 14. 13:30

A VulcanAgro Kft. értékesítésében egyre nagyobb szerepe van az olyan növényspecifikus termékeknek, amelyek szinte az összes létfontosságú tápanyagot tartalmazzák.

Mitől barnul, rothad meg a paradicsom alja?

2022. július 6. 04:36

Szeretném megtudni, hogy miért barnul, rothad meg a paradicsom alsó része?