Miért halnak el a muskátli bimbói?

Agrofórum Online

Miért halnak el a muskátlim bimbói? Rajtuk apró lyukakat találok, mi okozhatja? Lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kártétel leírása alapján a gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártételére lehet következtetni. Mivel a hernyó rejtőzködő életmódot folytat, nem a kártevőt, hanem a rágásnyomot, illetve az ürülékét szokták leghamarabb észrevenni. A bimbókat szétszedve, ha bennük apró, 8 pár lábú hernyókat talál, akkor minden bizonnyal ez a faj okozza a problémát.

Színüket tekintve hernyóik igen változatosak, zöld, barnás-feketés és akár rózsaszínes árnyalatúak is lehetnek. A gyapottok bagolylepke polifág, több mint 120 tápnövénye ismert. Hazánkban a legnagyobb gazdasági kárt kukorica állományokban okozza, de paprikán, paradicsomon, borsón, muskátlin, krizantémon, szegfűn stb. is egyaránt megfigyelhető. A lárvák a növények generatív részeit, vagyis virágait, terméseit, magvait károsítják. Évente 3-4 nemzedékük is kifejlődik. A faj főként a nyár második felében, illetve kora ősszel rakja le petéit a muskátli fejlődő bimbóira. A kelő hernyók rövid időn belül berágnak a bimbókba, így a virágok ki sem nyílnak, bimbóik elhalnak.

A kártevő elleni védekezés nem könnyű feladat, hiszen tojásból kelése után nem sokkal lárvája a bimbókban elrejtőzve táplálkozik. További nehézség, hogy a környező növényekről a gyapottok bagolylepke betelepülése újra és újra végbemenő folyamat. A már fertőzött lyukas bimbókat érdemes mielőbb leszedegetni és megsemmisíteni. Ha tehetjük, gyakran végezzük el növényeink átvizsgálását, a károsodott részek összegyűjtését!

A kémiai védekezéssel csak akkor érjük el a megfelelő hatást, ha a lárvák kelése után, de még elrejtőzködésük előtt végezzük el a permetezést. Szabad térben elhelyezett növények esetében deltametrin és acetamiprid hatóanyagú készítmények állnak a rendelkezésünkre. Arra azonban ügyeljünk, hogy a növényt alaposan permetezzük át és minden részre jusson elegendő mennyiségű permetlé, ezzel biztosítva a megfelelő fedettséget. További megoldást jelenthet, amennyiben megoldható, hogy növényeinknek a lakás párkányára helyezzük át, ahol a rovar nem tudja lerakni tojásait a növényekre, így az okozott kártétel sem alakul ki.

Miért festik fehérre a fák törzsét?

2019. november 28. 04:39

R. István kérdése: Miért szokták a fák törzsét fehérre festeni? Mi ellen véd, van-e haszna?

Hogyan védhetjük meg a kerti rózsákat?

2020. augusztus 17. 11:23

Kertembe minél több rózsát szeretnék ültetni. Milyen betegségek fordulnak elő leggyakrabban a rózsákon? Hogyan védekezzünk ellenük?

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

Milyen betegség okozza a szobai dísznövények levelének foltosodását?

2020. február 5. 12:32

H. Anikó kérdése: Szobámban a vitorlavirágomon és a flamingóvirágomon is viszonylag nagyméretű barna foltok láthatók. Ismerősöknél is láttam már hasonlókat, az árusított virágoknál is. Mi okozza ezt a betegséget?