Hosszú évek óta ez vita tárgyát képezi kertészeti körökben, hogy mely növényeket lenne tilos ajánlani házfalak befuttatására és még a saját tapasztalaton alapuló véleményeket is gyakran egymásnak feszítik a szakemberek.
Hogy tisztába tegyük ezeket a kérdéseket, főleg saját tapasztalat alapján hozok pár gondolatot a témában és pár olyan növényt, amivel mi már komolyan megjártuk és elővigyázatosságra intenék vele mindenkit, aki a házfal befuttatásában gondolkodik.
A volt Kertészeti Egyetem épületei
A KEK idős épületein figyelhető meg, hogy ahol a borostyán és a trombitafolyondár átvette az uralmat, ott az épületek homlokzatai nagyon rossz állapotba kerültek. Mindkettő növény a gyökerei által befutja a vakolatot és akár szét is nyomhatja a téglák közötti részeket.
Ha a borostyán jól érzi magát, akkor akár a 20-30 méteres magasságot is eléri, ha van mire felfusson. Támrendszer híján viszont a talajon is gyorsan befutja a környezetét. Fákon is hasonlóan problémás lesz, mint házfalon, mert erős gyökereivel félig-meddig élősködőként viselkedik.
A trombitafolyondár sem volt kegyesebb az épülethez, ablakok faanyagát felfeszítve is képes volt bejutni a női mosdóba.
Vadszőlő, trombitafolyondár a kertünkben
Ha már az előbb a trombitafolyondárt említettem és a fa nyílászárók esetét, akkor sajnos azt kell mondani, hogy a betonlemezes, könnyűszerkezetes házfalakat sem kíméli. Konkrétan az illesztések mentén bejutott a házba, és még a csempét is lenyomta a műhelyünk faláról a növény hajtásrendszere.
A vadszőlő talán az a változat, ami nem tesz olyan sok kárt, csak akkor, ha valaki le akarja fejteni a vakolatról. Főleg az új, hőszigetelt felületeket felejtsük el a vadszőlő esetében, de nem célszerű ezt sem falakra futtatni, ha fontos a fal épségének megőrzése.
Mikor jók ezek a növények mégis?
Mint családi gazdaság, nekünk sok olyan régi melléképületünk van, melyek állattartásra ideálisak, de építészetileg már nem feltétlen állják meg a helyüket. Ilyenkor viszont nálunk teljesen jó szolgálatot tesznek ezek a vályogfalakat is megfogó kúszónövények. Istállókra, külső baromfiólakra viszont külön praktikusak, mert a vastag lombozat és növénytakaró a nyári hónapokban még védi is az állatokat a melegtől.
Emellett, ha csak vázat építünk fel és arra futtatunk fel ilyen növényeket, akkor „bunkereket” is kialakíthatunk belőlük, melyekbe akár gyerekek, akár a háziállataink is megbújhatnak a nyári hőség elől.
Ha mindenáron szerelmesei vagyunk ezeknek a futónövényeknek, akkor alternatív megoldásokban gondolkodjunk, és olyan helyre futtassuk őket, mint a pergolák és más térhatároló elemek, mert ott nem tesznek kárt, viszont cserépben szép elemei lesznek a kertünknek, kocsibeállónak, teraszoknak.