Olyan gyomirtót keresek kukoricára, ami tartós védelmet nyújt egész évre. Én Laudist használtam eddig, de nem az igazi. Nagy táblákban látni, hogy lefújják a kikelt gyomot és utána sem nő vissza semmi.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A kukorica gyomirtási technológiájának tervezésekor kiemelt jelentősége a korai gyomosodás megakadályozásának van, annak ellenére is, hogy egy nyár végi gyomosodás sem kifejezetten szép látvány, de a termésmennyiség alakulása szempontjából olyan mértékű kárt már nem okoz. Általánosan elmondható, hogy az adott területen található magról kelő kétszikű, valamint egyszikű gyomok egyaránt különböző időpontokban csírázhatnak, mely a gyomirtás időpontjának pontos meghatározását nagy mértében megnehezítheti.
Az engedélyezett gyomirtó készítmények rendelkezésre állása kukoricában viszonylag szélesnek mondható. A gyomirtási technológia viszont nemcsak önmagában a jó készítményen múlik. Ahhoz, hogy a kiválasztott gyomirtó hatékony is legyen, első körben a gyomok összetételével és azok előfordulási arányával is tisztában kell lennünk saját területünkön. Nem biztos, hogy az adott, Ön által hatékonynak vélt gyomirtást nem ugyanazon készítménnyel végezték, mint Ön, hiszen lehetséges, hogy a gyomok összetétele is máshogyan alakult, illetve a kezelés is történhetett a gyomnövények számára érzékenyebb időszakban.
A gyomok teljes feltérképezése után érdemes előzetesen az adott készítményhez tartozó részletes leírását is elolvasni, hiszen abban tételesen megtalálhatjuk azt, hogy mely gyomnövények ellen, és azok milyen fenológiai fázisában érhetjük el a kívánt, adott esetben gyomirtó hatást. A Laudis esetében pl. a gyártó megadja azt is, hogy a hatás fokozása érdekében a muharfélék, valamint az aszat ellen érdemes lehet dikamba hatóanyaggal kombinálni, a hatástartam növelése érdekében pedig terbutilazin hatóanyag felhasználása egyaránt célszerű lehet.
Amennyiben évek óta ugyanazon készítményt használja, akár a rezisztencia kérdése is felmerülhet, mely esetben a legjobb eredményt csak más hatóanyag felhasználásával érheti el. A területén lévő gyomok ismerete alapján az engedélyezett készítmények közül a Laudis-hoz hasonlóan posztemergens technológiában többféle hatóanyag is alkalmazható.