Milyen tápelem hiányától sárgulnak a növények levelei?

Agrofórum Online

Több virágomon a levelek sárgulnak, tápanyag hiányra gondolok. Milyen tápelemek hiánya okoz sárgulást a leveleken?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor,  ny. egyetemi adjunktus
  

Üdvözölöm!

Több tápelem alacsony szintje is kiválthat sárgulást a növények levelein, a sárgulás csak egy tünet a sok között. Az ok felderítésénél, pontosításánál az egyéb elváltozásokat, kísérő tüneteket is figyelembe kell venni.

NITROGÉN (N) hiánya levelek zöld színének kivilágosodását, elsárgulását okozza. A sárgulás az egész levél felületén egyenletesen jelenik meg, levél erek és környékük is sárgák, a sárgulást levélelhalás követheti. A feltűnő színelváltozás alulról, az idős levelektől felfelé terjed a fiatal részek felé. A hajtások növekedése lecsökken, a levelek is kisebbek. A gyökerek növekedése is gyenge, emiatt a gyökérzet nem képes felszívni a megfelelő mennyiségű tápanyagot a talajból.

KÉN (S) hiány is egyenletes színelváltozást, sárgászöld majd teljes levéllemez sárgulást okoz. Viszont ez a sárgulás a növények csúcsi, fiatal levelein jelentkezik először és lombon lefelé terjed. Megjelenése és terjedése a N hiánnyal ellentétes irányú. A kénhiányos növények növekedésben leállnak, gyakran satnyák, leveleik merevek.

Gyakoriak az olyan levélsárgulások, amiknél a levél-erek zöldek maradnak, és csak az erek közötti levéllemez sárgul el.

Vashiány tünete

  • VAS (Fe) hiány esetén kezdetben a csúcsi, hajtásvégi levelek világosodnak ki, sárga, majd fehéres-sárga színt nyernek, barna foltokban elhalhatnak, viszont az erek zöldek maradnak. Ez a tünetcsoport a klorózis. Később a csúcsi sárgulás az alsóbb leveleire is átterjed. Gyakori eset, hogy a talaj magas mésztartalma (magas pH érték) vagy az erősen tömörödött, levegőtlen szerkezete váltja ki a Fe felvétel gátlását. Utóbbi esetben egy gyors talajlazítás, a talaj levegőhöz juttatása megállítja a kedvezőtlen folyamatot.
  • CINK (Zn) hiány következtében is sárgulnak a hajtásvégi levelek, fás növényeknél íz-köz rövidülés kíséri, emiatt közel kerülnek egymáshoz a levelek „csokros” kinézetűekké válik a hajtás. A sárguló, klorótikus levelek kicsik, keskenyek.
  • MAGNÉZIUM (Mg) hiány a levél szélétől vagy a levélnyéltől az erek felé induló sárgulással kezdődik idős, középtáji levelektől indulóan, idővel a középső, majd a fiatal levelekre is áthúzódik. A sárgulással együtt gyakran lilás, narancsvörös tónusú színelváltozás is fellép.
  • KÁLIUM (K) hiány esetén a növények levelei meleg napos időben turgorjukat elvesztve lógnak, kókadtak. A színelváltozások az idős, alsó leveleken jelentkeznek, levélcsúcstól kiinduló enyhe sárgulással, amit a levélszél, levélcsúcs nekrotikus elhalása követ.

A hiányzó tápelemeket talajon át beöntözéssel vagy lombra permetezéssel lehet a leggyorsabban pótolni. E két alkalmazás közül a lombpermetezésnél már néhány órán belül a növény nedvkeringésében hasznosulnak a bejutatott anyagok.

A felsorolt jellemzés alapján nagy valószínűséggel azonosíthatók a hiányzó tápelemek. Ha nem biztos benne, használjon összetett, komplex (sok hatóanyagú) oldat műtrágyát, azok tartalmazzák a legfontosabb makro-, mezo- és mikroelemeket is megfelelő arányban. Kipermetezésükkel a tünetek alapján nem észlelt hiányzó elemeket is pótolhatjuk.

Mi válthatja ki a levélhullást a sárgabaracknál, mivel tudom megállítani?

2023. július 30. 04:38

Sárgabarackfa leveleivel van problémám. 2022-ben sok levél lepotyogott a fákról, a jelenség alulról indult felfelé. Gombaölő szerrel és komplex lombtrágyával is permeteztem a fákat, de a jelenség nem állt le. Idén folytatódott. Volt téli lemosó permetezés is, és tavasszal a moníliát, levéltetveket időben megfogtam, nem okoztak kárt a fákon. Mi válthatja ki a levélhullást, mivel tudom megállítani?

Kalászosok élettani eredetű károsodásai

2022. április 4. 06:04

A kalászos gabonák lombozatát a vegetációs időszak kezdetén megvizsgálva számos olyan elváltozást lehet megfigyelni, amelyek nem éppen előnyösek a növény számára. Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok, mint pl. a rendkívül nagy napi hőingadozás, az eddigi csapadék hiány kedvezőtlen élettani folyamatokat indíthatnak el, amelyek esetleg a növényállomány létét is veszélyeztethetik, de a vegetatív felület károsítása útján esetleg jelentős terméskiesés okozói lehetnek.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek az őszi kalászosokban - 4. rész

2021. december 7. 04:36

Ebben a cikkben azokat az élettani eredetű tüneteket szeretném megmutatni, amelyekkel a búza- és árpatáblákon találkoztam.

Hiánybetegség vagy kórokozó miatt sárgul a paradicsom levele?

2024. június 21. 04:36

Pár éve nevelek kiskertünkben paradicsomot, saját felhasználásra. Az idén próbáltam ki először S. Marzano 2 (alacsony, bokros növekedésű) paradicsomot és számomra furcsák a levelei. Tanácsát kérem, hogy hiánybetegséggel vagy valami fertőzéssel van dolgom?