Hogyan fog virágozni jövőre az amarillisz?

Agrofórum Online

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az amarillisz a téli időszak egyik legnépszerűbb ajándéknövénye. Némi odafigyeléssel és gondozással akár a következő évben is gyönyörködhetünk fehér, piros vagy rózsaszín, tölcsér alakú, liliomszerű impozáns virágaiban. A virágok elnyílása után, még a tél folyamán, a virágszárat kb. 5 cm-es magasságban a hagyma felett vágjuk vissza. A növényt helyezzük lehetőség szerint egy világos, napsütötte ablakpárkányra, ahol a hőmérséklet 20 °C körül van.

Amikor talajának felszíne száraznak látszik, akkor öntözzük meg, valamint 2-3 hetente gondoskodjunk tápoldatozásáról is. A késő tavaszi fagyok elmúltával (májusban) a növényt kivihetjük, cserepében és kiültetve is nevelhetjük tovább. A kinti környezethez való szoktatást fokozatosan tegyük meg, hogy növényünket megóvjuk a körülmények hirtelen változásának viszontagságaitól. Ideális számára a félárnyékos hely, a tápdús és jó szerkezetű talaj, valamint a bőséges öntözés és a tápanyagok utánpótlása.

A legtöbb hagymás növénynek nyugalmi időszakra van szüksége a virágzást megelőzően, ezért legkésőbb szeptember végén szedjük fel a leveles hagymákat. A hagymákat szellős helyre pl. kamrába is helyezhetjük vízszintesen lefektetve, amíg levelei és a gyökérzet egy része leszárad. Cserepes növényeknél megoldás lehet az is, hogy öntözésüket abbahagyjuk, és gyengén megvilágított helyiségbe tesszük, így várva leveleik leszáradását.

November elején a megbarnult leveleket távolítsuk el, tisztogassuk meg a hagymákat, valamint a nyáron keletkezett fiókhagymákat is válasszuk le. Ültetéshez friss, és tápdús virágföldet válasszunk és a hagymákat úgy helyezzük el a cserépben, hogy a fele a talaj felszíne fölé emelkedjen. Az egyszeri alapos beöntözést követően helyezzük a cserepezett hagymákat sötét helyre, vagy papírból készített süveggel takarjuk le.  Nagyon fontos, hogy öntözés nélkül hagyjuk pihenni őket, legalább 6 héten keresztül a sötétben.

A hagyma középső részéből levélrügyek törnek elő, míg az oldalsó részéből pedig a vastag virágrügyek megjelenése várható. Amikor a virágszár eléri a 15-20 cm magasságot, helyezzük át őket világos és meleg helyre, ahol rendszeres öntözése mellett tápoldatozását is megkezdjük.

 

Túlélheti a telet a cserepes krizantém?

2022. október 25. 04:38

Vásároltunk mindenszentek ünnepére cserepes krizantémot, amit majd a temetőben helyezünk el. Hogyan lehet megállapítani, hogy a virágunk túléli-e a telet, bírja-e a fagyokat és jövőre is élni, virágozni fog?

A Magyar Díszkertészek Szövetsége is elismert szakmaközi szervezet lett

2018. december 8. 16:33

Szakmaközi szervezet címet az az ágazati szervezet kaphat, amely egyaránt képviseli a termelők, kereskedők és feldolgozók érdekeit, és ezen szereplők többségét a tagjai között tudhatja.

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Mikor vigyük telelőre hagymás növényeinket?

2023. október 15. 10:14

Egy kérdéssel fordulok most Önökhöz. Kérem segítségüket megválaszolásában! Mikor vigyem telelőre a hagymás növényeimet?