Miért nem virágzik a vitorlavirág?

Agrofórum Online

A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy nagyon hálás, kevésbé igényes dísznövényünk. Akár virág nélküli állapotban, levéldísznövényként is igen dekoratív részét képezheti otthonunknak.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Levelei sötétzöldek, puhák, kissé bőrneműek, levéllemezük az erek mentén bordázott. A ma termesztett fajtái többnyire hibrid eredetűek, közepes növekedési erélyűek. A virágai kisebb mértékben a levelek felé emelkednek, szétnyílva vitorlára emlékeztetőek, tiszta fehér lepellevelűek. Gyenge illatát csak közelről érezni. Virágai hetekig megmaradnak, idővel azonban sötétednek, zöldes árnyalatúak lesznek. Termései kisméretű, tojásdad alakú bogyók. Elvirágzás után nem érdemes azonban megvárni termését, hervadása után ajánlatos tőből kivágni az elvirágzott szárat. Hasonlóan járjunk el az öreg, sárguló levelek esetében is, melyek folyamatos eltávolítása szükséges.

A vitorlavirág árnyékkedvelő növény, sem a tűző napot, sem a túlzottan kevés fényt nem viseli jól. Erős fényintenzitás mellett levelei fakulnak, sárgulnak, míg a túl kevés fény hatására a növények megnyúlnak, virágaik száma lecsökken.

Melegigényes növény, ezért télen a tartósan 16 fok alatti hőmérsékleten károsadnak, ami növekedésének jelentős lelassulásában mutatkozik meg.

Nyáron a 26-28 fok feletti hőmérséklet okozhat problémát, ebben az esetben a virágzás akár 3 hónapot is késhet. A túlmelegedés ellen nyáron a reggeli szellőztetéssel védekezhetünk.

Vízigénye közepes ill., nagy, de az egyenetlen vízellátásra nagyon érzékeny, ezért megfelelő időközönként, hasonló mennyiségekkel próbáljuk öntözését elvégezni. Páraigénye nagyon magas, legalább 80-90% feletti, amit a levelek rendszeres párásító permetezésével elégíthetünk ki. Páraszegény környezetben levelei gyorsan barnulnak, és gyakran takácsatkák is megjelennek rajtuk. A levelekről időnként vizes szivaccsal érdemes a port letörölni, így levelei fényesebbek lesznek, valamint légzőnyílásai is kitisztulnak.

A talaj összetételételére kevésbé érzékeny, de optimális számára, a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag, savanyú kémhatású közeg.

Lassú növekedésű növény, ezért kezdetekben nitrogén túlsúlyos tápanyagutánpótlása szükséges, a későbbiekben pedig káliumigénye nő meg jelentősen. Átültetni tavasszal ajánlatos, amikor tőosztással történő szaporítását is elvégezhetjük.

Házi tápoldat a zöld levelekért

2024. július 5. 07:40

Két olcsó és minden háztartásban előforduló alapanyagból készíthető növényápoló szer. Vajon tényleg működik?

Szódabikarbónával a károsítók ellen

2024. július 7. 08:10

A szódabikarbóna szinte minden háztartásban ott lapul a szekrényben. Próbálta már növényvédő szerként használni?

Szobanövények védelme növényápoló szerekkel

2019. augusztus 30. 04:36

Szobanövényeink védelme érdekében alkalmazott készítményekkel ugyanúgy körültekintően kell eljárnunk, mint a növényvédő szerek kiskerti alkalmazásánál, hogy növényünk, otthonunk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ebben a rövid összefoglalóban a legfontosabb tudnivalók kerültek leírásra.

Útmutató a szobanövények gondozási útmutatójához

2021. január 29. 11:03

A korlátozások idején mindenki több időt tölt az otthonában, és évszaktól függetlenül is szívesen szépítgeti, gondozza kinti és benti növényeit egyaránt. Amikor ajándékba szánunk egy szobanövényt, a bevásárlás előtt mindenképp mérlegeljük, milyen feltételeket tud biztosítani otthonában a megajéndékozott személy.